Fashion: Winter in Spain / Zima ve Španělsku

Španělsko je známé pro poměrně stálé počasí i během zimy a slibuje 300 slunečných dní v roce. Se změnou klimatu souvisí i lehká změna šatníku. Jaká byla nebo je první zima ve Španělsku? Co zde unosíte a co může rozhodně zůstat uložené doma v krabici?!

There is realistically constant weather during the winter in Spain and it guarantees you 300 sunny days for a year. Moving to another climate is supposed to be a little change of closet. How was or correctly is the first typical winter in Spain? What can you wear here, and what do you need to wisely let in the box at your home?!

Kabáty, bundy, saka / Jackets

Na jihu Španělska nesněží a ani nemrzne a zimní teploty přes den se pohybují okolo minimálně 10-15 stupňů ve stínu. Takže všechny zateplené zimní kabáty, huňaté pletené svetry a kožichy zde (alespoň podle mě) neunosíte. To neznamená, že je tady neuvidíte nikoho nosit! 😀 Nám všem z trochu chladnějších oblastí to však bude připadat zbytečné. Ba naopak tady skvěle unosíte lehké kabáty, které jsem si v Česku stihla dát párkrát na sebe, protože na ně bylo už moc zima nebo naopak moc teplo…

There is no possible snow and frost in southern Spain and daily temperatures are approximately about 10-15 Celsius in the shade. So all warm jackets or coats, cozy sweaters, and furs I think you can’t wear here anymore. It doesn’t mean nobody wears it there! 😀 But for all of us – from the north places, it sounds a little bit unnecessary. You can be often clothed in many thin jackets which I didn’t wear in Czech because it was too cold or too warm for them.

Boty / Shoes

Pokud milujete nošení nízkých bot, tak to nejenom tady budete zaručeně milovat. Bohatě si tu, a to i v ty nejchladnější dny vystačíte jen s teniskami. Zateplené boty s kožíškem nebudou potřeba a krásné kotníkové boty na podpatku obujete maximálně 2x za celou “zimu”. Naopak si můžete rozšířit svůj botník o další pěkné páry letních sandálek a mokasín.

If you love wearing sneakers, you will enjoy these warm places on Earth. You can stay comfortably in sneakers for the whole year even during the coldest days too. Warm shoes with fur inside you can’t need anymore and beautiful ankle heel boots you can wear a maximum of twice for a winter. You can increase your shoe cabinet for pretty sandals and moccasins and vice versa.

Čepice, šátky, brýle / Hats, scarfs, sunglasses

Ačkoliv zde není teplotně zima, tak pokud bydlíte u moře, můžete počítat s větrem. Větrné počasí v zimě je tu skoro na denním pořádku a musím říct, že když přišla nějaká bouřka, tak takový vítr jsem ještě nezažila. Na každou zimní procházku se Vám bude hodit čelenka na uši, čepice nebo šátek, a bez slunečních brýlí raději ani nevycházejte z domu – takové nové zimní must have.

If there is no cold by standard temperature but you ordinarily have to count on the wind if you live near the sea. Windy weather realistically is an ordinary affair in the winter, and I have to say that it comes here some storm I have never felt this wind before. And you will likely need a knitted hairband, hat, or scarf for every winter walking even without sunglasses you never leave a house – it is your new winter must-have.

Sluníčko tu hřeje teda poctivě i v zimě a myslím, že 300 slunečných dní v roce tu rozhodně není problém. Navíc je docela hodně intenzivní a tak není často problém se přes oběd chvíli opalovat nebo si sníst oběd venku v tričku. Jakmile zajde, tak je pak pochopitelně “chladno” na španělské poměry, ale samotná intenzita paprsků je tu celou zimu často větší, než u nás v Česku uprostřed léta.

The sun shines straight, and I think that 300 sunny days for a year isn’t a problem here. The eye of heaven is really intense, so you can tan in the mid of the day or have lunch outside only in the T-shirt. If the sun will go so there is a little bit colder – I naturally mean for a Spanish circumstance. But the entire intensity of the sun rays is bigger than in Czech in the middle of the lovely summer.

Beauty

To souvisí s tím, že jsem si musela nakoupit i celou novou armádu makeupu, protože i ten, který jsem nosila v Česku v létě, byl na mě světlý a o tom zimním se ani nebavím. 😀 A samozřejmě si hlídat i přírodní opalovací oleje, kterými se zdravě a přirozeně chránit. Více v článku zde.

It is adequately explained that I undoubtedly have to buy a new collection of my makeup. I mean – the last one which I ordinarily wore in the summer in Czech was brighter for me and I barely mention some of my winter colors. 😀 You can also watch the right sun skin protection with natural oils.

Já osobně si španělské počasí užívám a na celé “zimě” miluju hlavně to sluníčko, které vidím skoro každý den a které mi v Česku tolik chybělo…

I absolutely enjoy this Spanish winter weather. I appreciate the brilliant sun which I see almost every typical day. Because there was sometimes no sun during the Czech winter for several months and I desperately missed it…

S láskou Vaše / With love Yours

Ann

Ann
Ann

Writes this blog for joy, happiness. Spreading love, healthy tips, fashion trends, and a healthy lifestyle over the world. She is trying to discover an easy way for everybody to help and understand the planet. She loves the sea, exploring new places, lovely dresses, food, coffee, and fresh flowers. She is just another free soul.
Thank you so much for every visitor, comment, or sharing.
Live your life every day don’t wait for Friday or Monday because #lifeisabeachcocktail . com !

Find me on: Web | Instagram

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *