Typical Czech Easter dessert #raw / Jak na zdravé a vybarvené Velikonoce? Recept na přírodní barviva a #RAW velikonočního beránka!

Svátky jara už téměř klepají na dveře a Vy stále váháte, čím a jak obarvit vajíčka, popřípadě co upéci či nachystat na slavnostní stůl? V tomto článku Vám předám osvědčené tipy na barvení vajíček přírodní cestou, asi tak jak to dělaly naše babičky, které neměly k dispozici umělá, chemická a škodlivá barviva v prášku. Ptáte se jak? Jednoduše a ekologicky, čistě z přírodních surovin, které naleznete běžně u Vás doma v kuchyni a zároveň Vám přináším skvělý, jednoduchý a velmi rychlý recept na super zdravého velikonočního beránka, ze dvou surovin, po kterém se utlučete…Tak pojďme na to!

Velikonoce – pro některé největší slavnost v roce, pro ostatní třeba jen pouhý svátek jara. Někteří milují koledování a zdobení vajíček a ostatní se tomu obloukem vyhýbají. Ať tak či onak, Velikonoce nám vždy připomínají, že přichází jaro a že se po dlouhých zimních časech můžeme konečně těšit na první paprsky Sluníčka, zelenou trávu a zpěv ptáků. Kdo by se netěšil, že ano? K Velikonocům se ovšem váže i hodně starých tradic, které alespoň někteří z nás ještě dodržují. Jak uplést pomlázku vám zrovna neporadím, nicméně můžu vám poradit, jak o letošních Velikonocích vsadit na kapku ekologie a starých časů při barvení vajíček. Já osobně jsem byla nadšená z nádherných pastelových barviček a kousků originality, které na každém vajíčku zanechaly.

Barvení vajíček “eko” barvami našich babiček

Není to vůbec nic složitého, avšak vyžaduje to trochu více trpělivosti, protože přírodní barviva neobarví skořápky tak rychle, jako ty umělé. Musíme tedy počítat, že je budeme v barvičce vařit nejméně 20 minut, ideálně je v barvách necháme i přes noc.

Na všechny barvy budeme potřebovat: vajíčka, hrnec, vodu, ocet, sůl, popř. trochu másla na lesk

Žlutá barva

Krásnou žlutou barvičku vykouzlíme kurkumou, což je koření, které zakoupíte ve zdravých výživách nebo v supermarketech. Je hodně žlutá a běžně se přidává do kari.

Postup: Do 1 litru vody nasypeme 4 vrchovaté lžíce kurkumy a necháme asi 10 minut povařit. Potom přilijeme 2 lžíce octu a špetku soli, přidáme vejce a necháme minimálně 20 min vařit.

Červená barva

Jak jinak než z červeného vína, postačí klidně nějaké nejlevnější víno – jde nám jen o barvu.

Postup: Do 1 litru vína přidáme ocet, sůl a vejce – povaříme.

Růžová barva

Jen růžová to může být – pravděpodobně nejlépe z červené řepy.

Postup: 3 červené řepy oloupeme a nakrájíme na kostičky, přidáme 1 litr vody, ocet, sůl, vejce a povaříme, než dosáhneme požadovaného odstínu.

Modrá barva

Na modrou budeme potřebovat červené zelí a tímto postupem obarvíme jen světlá, bílá vajíčka.

Postup: Půl hlávky červeného zelí nakrouháme a zalijeme vroucí vodou (aby bylo zelí ponořené), přidáme ocet a sůl a vložíme světlá vejce – získáme tak světle modrou barvičku.

Zelená barva

Zelenou barvu nám vykouzlí špenát, naše babičky většinou používaly i kopřivy.

Postup: Do hrnce vložíme půl kostky mraženého špenátu společně s 1 litrem vody, povaříme, než špenát nerozmrzne. Potom přidáme kmín, sůl, ocet, vejce a vaříme.

Hnědá barva

Hnědou získáme nejlépe z cibulových slupek a aby nám nezanechávaly stopy na vajíčkách, tak je do vody přidáme v gáze. Čím tmavší vejce použijete, tím tmavší budete mít barvu.

Postup: 4 hrnky cibulových slupek vložíme do 1 litru vody, přidáme opět ocet, sůl, vejce a povaříme.

Po uvaření vajíček a dosažení perfektní barvy, je vytáhneme z barevného roztoku na předem připravenou utěrku a osušíme do sucha.

Vajíčka bychom měli. Co ale dobrého a zdravého k snědku? Přináším Vám velmi rychlý recept na raw, syrového beránka jen ze dvou základních surovin, kterého si může doma připravit úplně každý z vás, protože k tomu nepotřebujete žádnou speciální výbavu. Navíc musím zmínit, že je opravdu výborný a určitě vám bude chutnat!


Jednoduchý RAW velikonoční beránek ze dvou surovin

Doba přípravy: 15 minut

Budete potřebovat:

1,5 hrnku ořechů (mandle nebo vlašské ořechy, z mandlí bude spíše marcipánovější)

1,5 hrnku datlí

Dle chuti: kakao, vanilka, perníkové koření, raw čokoláda

Potravinářská folie

Forma na beránka

Postup:

  • Ořechy a datle namočíme do vody a necháme je minimálně 4 hodiny namočit (můžete i přes noc). Ořechy se tímto stanou stravitelnější, a navíc vám to půjde potom hezky rozmixovat.
  • Vodu slijeme a obojí propláchneme, dáme do mixéru a rozmixujeme. Můžete rozmixovat úplně do hladka anebo nechat kousky, to záleží na vaší chuti. Přidáme kakao, kousky vanilky nebo dozdobíme raw čokoládou – nemusíte.
  • Formu na beránka vysteleme potravinářskou fólií a vyplníme těstem. Necháme chvíli zatuhnout v lednici a potom vyklopíme.

Dobrou chuť!

 

Krásné, zdravé a barevné Velikonoce!

Vám přeje

Vaše

 

Ann

 

Ann
Ann

Born in the Czech Republic, I spent 4 years in Spain, which is why the Mediterranean Sea holds such a special place in my heart. Fluent in Czech, English, and Spanish, I embrace the lifestyle of a digital nomad, currently traveling across the world. I studied at a classical music conservatory – playing the clarinet. I’m passionate about books, art, mindfulness, and the traditional slow-paced way of life. The night sky, sunsets, and the pleasure of tasty homemade vegetarian food make me excited.

Find me on: Web | Instagram

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *