Látka s modrou krví aneb několik důvodů proč nosit kašmír…

Území v Himalájích či srst neobyčejné kozy a taky luxusní šály, svetry a další módní přepychové kousky, které se již od 19. století drží na vrcholu společnosti. Fendi, Gucci a ostatní módní domy nás utvrzují v tom, že kašmír je opravdu žádaný a i přes jeho vysokou cenu si velmi rádi připlatíme za kvalitu a proto jej často využívají ve svých kolekcích. Je nadčasový a svoji exkluzivitou snad i královský. Už přemýšlíte o koupi? Nebudete litovat!


„Když už mám trpět a slintat, tak ať je to v kašmíru.“

Jean-Dominique Bauby francouzský novinář, spisovatel a redaktor francouzského módního časopisu ELLE


Ano, četli jste správně. Kašmír se vyrábí ze srsti kašmírské kozy. Zatímco se v Evropě stal kašmír populární až během 19. století, díky jednomu Skotovi, který vynalezl techniku, jak oddělovat rouno od srsti, kterou si východní civilizace poctivě střežila – tak plemeno této ušlechtilé kozy, téměř s modrou krví, je známo už přes 2 000 let a pochází z horských oblastí Himalájí.

Z každé kozy se ročně získává asi 100 – 150 g srsti, která je však plná nečistot. Je tedy potřeba ji pořádně vykartáčovat a vyčistit. Vyčištěná vlákna se poté ručně třídí a perou dle barev. Rozdíl mezi ovčí vlnou a kašmírskou prý pozná jedině odborník pod mikroskopem. Vy ho najisto v obchodě poznáte dle ceny – je mnohonásobně dražší.

Pašmína

Pašmína je ušlechtilá forma kašmíru, v podstatě se jedná o královský výběrový kašmír. Kvalita srsti koz se určuje i podle nadmořské výšky, ve které se dané zvíře pohybuje. Ve vyšších podmínkách má později látka lepší izolační vlastnosti. Příze se vyrábí pouze ručně a její know-how je dodnes velmi tajné.

Z obou látek se nejčastěji vyrábějí kvalitní šály a šerpy. Často v kombinaci kašmír/hedvábí aj. Kašmír je velmi příjemný na dotek, ale pozor může mít sklony ke žmolkování! Nikdy jej nemůžete prát normálně v pračce, je zde nutné tak trochu VIP zacházení. Ostatně jako se všemi luxusními věcmi.

Krásně hřeje a je opravdu velmi nadčasový. Obzvlášť v zimě je nenahraditelný. Vyrábí se z něj i svetry, sukně a různé další doplňky… Kašmírová šála vám udělá ve vašem šatníku hodně muziky za hodně peněz, ale stojí to za to. Navíc při dobré péči vám i poměrně dlouho vydrží a kvalitní materiál jde poznat hned na první pohled! Líbí se vám? Já osobně ho miluju!

Co říkáte na moji novou kašmírovou šálu a celkový outfit?

Mějte se krásně a buďte IN!

S láskou

Ann

Ann
Ann

Writes this blog for joy, happiness. Spreading love, healthy tips, fashion trends, and a healthy lifestyle over the world. She is trying to discover an easy way for everybody to help and understand the planet. She loves the sea, exploring new places, lovely dresses, food, coffee, and fresh flowers. She is just another free soul.
Thank you so much for every visitor, comment, or sharing.
Live your life every day don’t wait for Friday or Monday because #lifeisabeachcocktail . com !

Find me on: Web | Instagram

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *