Látka s modrou krví aneb několik důvodů proč nosit kašmír…

Území v Himalájích či srst neobyčejné kozy a taky luxusní šály, svetry a další módní přepychové kousky, které se již od 19. století drží na vrcholu společnosti. Fendi, Gucci a ostatní módní domy nás utvrzují v tom, že kašmír je opravdu žádaný a i přes jeho vysokou cenu si velmi rádi připlatíme za kvalitu a proto jej často využívají ve svých kolekcích. Je nadčasový a svoji exkluzivitou snad i královský. Už přemýšlíte o koupi? Nebudete litovat!


„Když už mám trpět a slintat, tak ať je to v kašmíru.“

Jean-Dominique Bauby francouzský novinář, spisovatel a redaktor francouzského módního časopisu ELLE


Ano, četli jste správně. Kašmír se vyrábí ze srsti kašmírské kozy. Zatímco se v Evropě stal kašmír populární až během 19. století, díky jednomu Skotovi, který vynalezl techniku, jak oddělovat rouno od srsti, kterou si východní civilizace poctivě střežila – tak plemeno této ušlechtilé kozy, téměř s modrou krví, je známo už přes 2 000 let a pochází z horských oblastí Himalájí.

Z každé kozy se ročně získává asi 100 – 150 g srsti, která je však plná nečistot. Je tedy potřeba ji pořádně vykartáčovat a vyčistit. Vyčištěná vlákna se poté ručně třídí a perou dle barev. Rozdíl mezi ovčí vlnou a kašmírskou prý pozná jedině odborník pod mikroskopem. Vy ho najisto v obchodě poznáte dle ceny – je mnohonásobně dražší.

Pašmína

Pašmína je ušlechtilá forma kašmíru, v podstatě se jedná o královský výběrový kašmír. Kvalita srsti koz se určuje i podle nadmořské výšky, ve které se dané zvíře pohybuje. Ve vyšších podmínkách má později látka lepší izolační vlastnosti. Příze se vyrábí pouze ručně a její know-how je dodnes velmi tajné.

Z obou látek se nejčastěji vyrábějí kvalitní šály a šerpy. Často v kombinaci kašmír/hedvábí aj. Kašmír je velmi příjemný na dotek, ale pozor může mít sklony ke žmolkování! Nikdy jej nemůžete prát normálně v pračce, je zde nutné tak trochu VIP zacházení. Ostatně jako se všemi luxusními věcmi.

Krásně hřeje a je opravdu velmi nadčasový. Obzvlášť v zimě je nenahraditelný. Vyrábí se z něj i svetry, sukně a různé další doplňky… Kašmírová šála vám udělá ve vašem šatníku hodně muziky za hodně peněz, ale stojí to za to. Navíc při dobré péči vám i poměrně dlouho vydrží a kvalitní materiál jde poznat hned na první pohled! Líbí se vám? Já osobně ho miluju!

Co říkáte na moji novou kašmírovou šálu a celkový outfit?

Mějte se krásně a buďte IN!

S láskou

Ann

Ann
Ann

Píše tento blog pro radost a pro rozšíření všeobecného povědomí o zdraví, módě a zdravém životním stylu. Snaží se, aby to všechno mělo smysl a aby se každý mohl zapojit. Miluje kávu, čerstvý Vogue, nové šaty, jídlo a řezané květiny. Je už prostě taková…
Z celého srdce ti děkuje za každou návštěvu, komentář a sdílení.
Žij si svůj život, tak jak chceš. Je jedno jestli je pátek nebo pondělí #lifeisabeachcocktail . com !

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *