Lisbon

How does it feel to be in the main city of Portugal, and what do you need to see? There is another travel journal note from the western part of Europe where yellow is the new black…

Jak na mě zapůsobilo hlavní město Portugalska a co si rozhodně nenechat ujít? Další zápis do cestovatelského deníčku ze západního koutu Evropy, kde žlutá má vždy přednost…

Belém

Skoro jako bych před sebou viděla obrovské lodě v čele se statečnými mořeplavci, kteří míjejí Belémskou věž a vydávají se vstříc neznámému, které na ně v dáli nepochybně čeká…

I can imagine big old ships with the brave explorers pass by Belem Tower facing the unknown adventures…

V té době stála 35 metrů vysoká, obranná věž ještě zcela ve vodě a tvořila samostatný ostrov. Dnes je již spojena s pevninou a pokud se k ní vydáte na procházku, rozhodně nebudete litovat – je to zcela nevšední zážitek… V okolí můžete navštívit také Klášter Jeronymitů a Památník mořeplavců a při výhledu na řeku Tejo můžete pozorovat povědomý most – Ponte 25 de Abril, který by jako z oka vypadl tomu v San Franciscu.

In these times the 35 meters high defense tower stood completely in the water and created its private island. Today is connected to the land and if you will walk there you will love it – it’s a totally remarkable experience… In this neighborhood, you can also visit The Jerónimos Monastery and The Discoveries Monument. You can recognize the well-known bridge – “Ponte 25 de Abril” on the river Tejo which is very similar to San Francisco’s famous bridge.

Centrum města / City centre

V samém srdci Lisabonu si nesmíte nechat ujít jízdu legendární žlutou tramvají č. 28, která jezdí v úzkých uličkách v centru. Při jízdě se můžete kochat nádhernými typickými mozaikami na vysokých městských domech a sledovat míjející tramvaje, které se někdy tak tak vyhnou…

You have to take the legendary yellow tram No. 28 which is riding in the famous narrow streets in the heart of Lisbon. You can watch the typical mosaic on the high townhouses and notice another tram that sometimes can have a problem pass by.

Moderní centrum města a náměstí Praça do Comércio vybudované až někdy v 18.-19. století společně s vítězným obloukem a bezpočtem restaurací a obchodů je vhodným cílem pro všechny, kteří milují evropská hlavní města a jejich komfort.

The modern center of the city and the square Praça do Comércio built in 18.-19. century with the amazing Arc de Triomphe and endless restaurants and shops is the perfect destination for all travelers who love main European cities and their comfort.

Pokud však zatoužíte po něčem typičtějším, vydejte se do čtvrti Alfama, ve které bydleli vždy chudí rybáři. Jedná se zároveň o nejstarší část Lisabonu, protože neutrpěla žádné ztráty při zemětřesení v roce 1755. Úzké uličky a kouzelné restaurace či maličké bary vám na chvíli připadají, jako byste v Evropě ani nebyli…

If you are seeking something more authentic get lost in the Alfama district where the poor fishermen lived. It’s also the eldest part of the Lisbon because it wasn’t destroyed during the earthquake in 1755. Tiny streets and magic restaurants with cozy bars sending you a fancy vibe that you are not in Europe anymore.

Pokochali jsme se i místním panteonem (Igreja de Santa Engrácia)
We found amazing Lisbon’s pantheon (Igreja de Santa Engrácia)

Posilnili jsme se výbornou kávou a místními koláčky z listového těsta – Pastel de nata
We tasted awesome coffee and local little sweets – Pastel de nata

A vydali se vstříc asi nejznámější perle Lisabonu – Rua da Bica. Ulice, ve které jezdí každých 15 minut známá lanovka a kousíček od ní můžete v klidu procházet nebo pít drink. Ulice je hodně úzká a nabízí i výhled na řeku. Není nic lepšího, než chvíli zůstat stát v jedné z postranních uliček a pozorovat neobyčejné lanovky. Co je víc autentického pro Lisabon než právě tahle ulice?!

And then we moved to the most famous jewel in Lisbon. Rua da Bica, the street where the famous yellow funicular is riding every 15 minutes and you can walk there or drink a cocktail easily not so far from it. The street is very thin, and it has a view of the river too. It’s nothing else better than standing here and observe the marvelous funiculars. What is more typical for Lisbon than this street?!

Pokud však zatoužíte i po nějakém nočním dobrodružství, následujte růžovou ulici – R. Nova do Carvalho, která vás povede k vyhlášeným nočním klubům. Dříve se zde scházeli námořníci a dnes instagrameři z celého světa, protože fotka na růžové ulici je prostě cool!

If you are dreaming about the night adventure, follow the pink street – R. Nova do Carvalho which will lead you to the most famous night clubs and bars. It was the meeting point of the sailors in the past, and today is the perfect place for all Instagrammers because the photo in the pink street it’s just cool!

Nashledanou někdy příště!
See you next time!

Ann
Ann

Writes this blog for joy, happiness. Spreading love, healthy tips, fashion trends, and a healthy lifestyle over the world. She is trying to discover an easy way for everybody to help and understand the planet. She loves the sea, exploring new places, lovely dresses, food, coffee, and fresh flowers. She is just another free soul.
Thank you so much for every visitor, comment, or sharing.
Live your life every day don’t wait for Friday or Monday because #lifeisabeachcocktail . com !

Find me on: Web | Instagram

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *