Liverpool jako kolébka umění, kultury i sportu I.

„…Above us only sky“

Liverpool patří mezi největší města Velké Británie. Leží v Severozápadní Anglii a je omýván Irským mořem. Centrum města je vzdáleno do 10 km od moře a Liverpoolského zálivu. Horské klima byste tu jen těžko hledali – rozkládá se na území jen do 100 metrů nadmořské výšky a i přesto všechno má co nabídnout. Žije tu asi půl milionu obyvatel – na naše poměry je tohle anglické přístavní město větší než třeba Brno i Bratislava. Podpora umění a kultury se odráží na každém kroku. Turistický ruch je pro město též velikou prioritou. Chtěli byste tedy vědět, co v Liverpoolu určitě stojí za návštěvu a na co rozhodně nezapomenout?

  • Doky, Merseyside Maritime muzeum, socha The Beatles

Liverpoolské doky byly zapsány i na seznam světového dědictví Unesco a není čemu se divit. Během krásných slunečných dní je procházka doky prostě perfektní. Cihlově červená barva na vás koukne při každém kroku a slaný vzduch, kotvy a provazy cítíte všude, jako byste tam viděli námořníky. V případě nenadálého deště či přeháňky se schovejte do muzea, kde najdete expozici o obchodě s otroky, Titaniku a dalších. Pokud však venku přestane pršet, projděte se po nábřeží a dojdete tak k slavné soše jdoucích The Beatles. Rozbalte si anglický sendvič, sedněte si na lavičku a užijte si tu skvělou atmosféru… „Imagine all the people, living for today…“ Možná se budete muset o zbytky rozdělit s racky a vítr vám foukne všechny vlasy do tváře, ale to už k tomu prostě patří…

  • Crosby beach

Pokud budete mít štěstí na krásné počasí jako my, tak doporučuji, abyste si na Crosby beach vyhradili více času. Sochy nahých mužů zapuštěné do písku, které omývá moře, jsou prostě úžasné. Občas když se zakoukáte do dálky, je to jako kdyby se zastavil čas a oni tam prostě jen stáli a na něco čekali úplně zkamenělí. Můžete zde chodit kilometry po písku a když je odliv, tak se na některé jít podívat zblízka. Co si budem povídat – je to prostě zážitek. Irské moře, trajekty a sochy jsou dokonalou kombinací pro relaxační procházky a doplnění energie.

  • Obrazová galerie a muzeum

Galerie v Anglii u mě patří vždy do seznamu #mustsee. Je to totiž VŽDY zážitek! Nádherné prostory plné obrazů, krásných tapet a lustrů jsou pro mě vždy jedno velké wow! Vlastně obrazy a galerie mě začaly zajímat až po mé první návštěvě londýnské galerie. Navíc mi přijde strašně sympatické, že do všech galerií a muzeí jsou v Anglii volné vstupy. Nejde o to, že by chtěl člověk na dovolené nějak výrazně ušetřit, ale o to, že když tam jste, tak tam můžete jít kdykoliv a několikrát.  Můžete si jen tak sednout na lavičku před krásnými obrazy a prostě se kochat, třeba několikrát týdně. To je úžasná věc, která u nás v Česku bohužel není. V muzeu nás nejvíce zaujala expozice starověkého Egypta včetně mumií a nádherně zpracované planetárium v posledním patře. Sečteno podtrženo – na galerii i muzea si určitě udělejte čas!

 

  • Nákupy a stravování

Pokud jsme měli chvíli času nazbyt nebo si chtěli trochu odpočinout, tak jsme šli nakupovat. Ano, je to jedna z mých oblíbených činností. 😀 První zastávka v centru byla v Primarku, který mě tentokrát docela zklamal. Naopak mě velmi bavil Mark & Spencer a obzvláště část FOOD, kde seženete velmi kvalitní a zajímavé potraviny, které u nás ani nekoupíte a drahé rozhodně nejsou! Mají tam i krásné čaje a bonboniéry, pokud už byste byli zoufalí při výběru suvenýrů. Dále mě hodně bavily obchody s bytovým zařízením, jako třeba Next. Opravdu nádherné věci všude okolo. Proč mám pocit, že takové tady ani nekoupím? Co se týká jídla a stravování, doporučuji vám vlastní. Jídlo v obchodech stojí plus mínus stejně a většinou je i kvalitnější. V restauracích už si něco navíc připlatíte, normální jídla začínají okolo 6 liber a kávu si dáte většinou za 3 libry.

Tohle by se Vám mohlo všechno hodit, pokud plánujete cestu do Spojeného království a chtěli byste navštívit Liverpool.

Byli jste někdy v Liverpoolu? Co se vám nejvíce líbilo?

Napište mi budu se těšit!

S láskou

Vaše

 

Ann

 

Ann
Ann

Born in the Czech Republic, I spent 4 years in Spain, which is why the Mediterranean Sea holds such a special place in my heart. Fluent in Czech, English, and Spanish, I embrace the lifestyle of a digital nomad, currently traveling across the world. I studied at a classical music conservatory – playing the clarinet. I’m passionate about books, art, mindfulness, and the traditional slow-paced way of life. The night sky, sunsets, and the pleasure of tasty homemade vegetarian food make me excited.

Find me on: Web | Instagram

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *