Liverpool – tipy na dva jedinečné výlety v okolí II.

Určitě jste si mohli podle minulého článku všimnout, že jsem před měsícem navštívila přístavní anglické město Liverpool  a pokud jste ho náhodou ještě nečetli, tak honem sem! Chtěla bych však věnovat ještě jeden článek tomuto místu a napsat dva úžasné tipy pro skvělé rodinné výlety, když už tam někdy budete mít cestu. A pokud cestovat neplánujete, můžete si alespoň prohlédnout fotky a navštívit tato místa alespoň on-line. A že se máte na co těšit! Pojďme tedy společně cestovat (třeba i prstem po mapě)!

1) Blue Planet Aquarium a žraločí tunel

První zastávkou dnes bude Blue Planet Aquarium, které je kousek od Chesteru, přesně řečeno v Ellesmere Port, tedy přibližně hodinu jízdy autem od Liverpoolu. Můžete si tady prohlédnout několik krásných expozic plných rybiček, krokodýlů, želv a dalších. Jako kdyby jste se právě oblékli do neoprenu a zakusili trochu podmořského světa. Jen s tím rozdílem, že nemusíte mít na očích brýle a netáhnete s sebou kyslíkovou bombu zavěšenou na zádech. 🙂 Všechny menší i větší akvária jsou moc hezky a efektně zpracována a nechybí ani zábavné popisky pro děti.

Nejvíce nás však zaujala atrakce nazvaná SHARK TUNNEL, tedy žraločí tunel. Je to tunel, kterým projdete a nad hlavou vám plavou žraloci, rejnoci a spousty nejrůznějších druhů ryb. A to je teprve zážitek! Můžete dokonce jen stát na místě a pohybující se pás zabudovaný v podlaze vás doveze až na konec celého tunelu. A víte co? Jsem přesvědčená, že ho půjdete ještě jednou! My taky museli. Jen sklo tlusté 6 centimetrů vás dělí od podmořského světa! Rejnoci plavou neuvěřitelnou rychlostí a čas začne tak nějak ubíhat pomaleji, zvlášť když se přiblíží žralok.

A kdybyste náhodou ještě neměli dost, můžete se před tunelem zastavit a počkat na malé představení potápěčů a komentovaného krmení, které bylo velmi poučné. Věděli jste třeba, že takový had zabije ročně asi 50 000 lidí a žraloci jen 6? Lidé je často vidí jako tu největší hrozbu, ale dost často jsou to jen nepochopení chudáci. Navíc bylo strašně zajímavé, jak pomalu žraloci plavali, jako by se jen vznášeli bez jediného zbytečného pohybu navíc. Každopádně když nade mnou plavali v tunelu a viděla jsem ty jejich zuby a uvědomovala jsem si jejich skutečnou velikost, tak musím uznat, že mají můj velký respekt a v moři bych je rozhodně potkat nechtěla.

V aquariu jsme byli o víkendu a lidí tam nebylo nějak moc, aby nám to překáželo. Uprostřed najdete skvělou malou kavárnu v podmořském světě, kde si můžete dát kávu, zákusek, ale i ovoce a po občerstvení pokračovat. Blue Planet Aquarium určitě stojí za návštěvu, takže neváhejte a pokud máte možnost, tak ho zahrňte do svých cestovatelských plánů!

2) Bodelwyddan Castle/Park

Tento anglický hrad nebo chcete-li panství leží ve vesnici Bodelwyddan opět asi hodinu jízdy autem od Liverpoolu. Byl postaven někdy v 15. století Humphreys rodinou jako jejich rodinné sídlo. V první polovině 19. století jej nový majitel začal přestavovat. Hrad byl popsán jako jeden z nejambicióznějších projektů místních architektů, bohužel však rodině začaly docházet finance a přišel na řadu další majitel, který další rekonstrukci provedl až v 80. letech 20. století.

Během první světové války se dům stal nemocnicí pro zraněné vojáky. Na hradě byla zřízena vojenská kancelář a v nedalekých zákopech se cvičili vojáci pro boj na bojišti. Část zákopů se zachovala v dnešních zahradách, avšak spolek nadšenců si nedaleko od hradu vytvořil vlastní zákopy a probíhají zde dobové, kostýmové, komentované prohlídky.

V dnešní době je na hradě muzeum a prohlídka novodobějších interiérů. Navíc je zde hotel a nabízí se tak možnost strávit romantický pobyt na hradě. Okolo panství je nádherný typický anglický park. Obzvlášť teď na podzim měl svoje kouzlo. Kýčovitě zelená tráva okolo hradu a světlé cihly jsou pravá, nefalšovaná Anglie se vším všudy.

Hrad Bodelwyddan i jeho přilehlý park určitě doporučuji všem cestovatelům, kteří rádi vidí něco typického pro Anglii.

Tímto článkem bych chtěla poděkovat svojí rodině, která nás na všechny tyhle úžasné a nezapomenutelné výlety vzala a provedla.

A co se Vám líbilo nejvíc? Hrad či žraloci? Máte další cestovatelské tipy? Sem s nimi!

Krásný začátek týdne

Vám přeje

Vaše

 

Ann

 

 

Ann
Ann

Born in the Czech Republic, I spent 4 years in Spain, which is why the Mediterranean Sea holds such a special place in my heart. Fluent in Czech, English, and Spanish, I embrace the lifestyle of a digital nomad, currently traveling across the world. I studied at a classical music conservatory – playing the clarinet. I’m passionate about books, art, mindfulness, and the traditional slow-paced way of life. The night sky, sunsets, and the pleasure of tasty homemade vegetarian food make me excited.

Find me on: Web | Instagram

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *