Nalaďte se na Vánoce na 100% nebo klidně i na 200%

Pomalu už dokončujete vaše vánoční přípravy, dolaďujete poslední maličkosti a už se nemůžete dočkat, až usednete k televizi na nějakou pohádku a užijete si tu pravou vánoční atmosféru. Až hodíte za hlavu to, že vanilkové rohlíčky opět připomínají menší podkovy místo krásných rohlíčků, vaše děti objevily některé z vašich dárků a rodinná pohoda není úplně taková, jakou byste si představovali…. Nezbývá nic jiného, než se s tím opět smířit. Pak usednete do křesla, zachumláte se do teplé deky s horkým svařákem či punčem v ruce. No jo, ale které vánoční filmy stojí za to shlédnout? A co posune vaši domácí, vánoční atmosféru o dvě stě procent a vylepší ty drobnosti, které se nepovedly?

1) Ty nejlepší vánoční filmy

Dovedete si snad představit Vánoce bez chudáka Kevina, který zůstal jako každý rok Sám doma? To asi nikdo. Dospělí se vrací každoročně do dětských let, a které děti by nezajímalo, jak se Kevinovi podařilo odolat zlým zlodějům a to ještě se spoustou humoru? Je to skvělý rodinný film pro perfektní vánoční atmosféru.

Pokud ale snad nechcete sledovat “dětské” filmy a sháníte se po něčem třeba romantičtějším na pěkné chvilky s partnerem, neznám lepší vánoční a zároveň romantickou komedii, než je Láska nebeská. Uznávám, že český překlad angl. originálu “Love actually” zní opravdu hodně sladce. Nicméně i tak ho považuji za jeden z nejkrásnějších romantickým filmů vůbec a poznámka pro pány – opravdu to není tak “hrozný”. Jde jen o několik vánočních příběhů spojených dohromady láskou, ať už naplněnou nebo ne, ale zcela určitě se u něj i nasmějete. Já si neumím Vánoce bez tohoto filmu ani představit.

Nelze neopomenout tradiční, českou, dokonalou klasiku a to film Pelíšky, ty ovšem všichni známe skoro nazpaměť, včetně všech nezapomenutelných hlášek. Myslím, že pro Čechy je tento film srdeční záležitostí.

V případě, že nechcete vsadit na klasiku a láká vás něco jiného, chtěla bych doporučit ještě jeden méně známý film – Prázdniny (The Holiday). Také perfektní romantika na vánoční večer a opět plná vtipných momentů.

A dámy nezapomeňte ještě na Bridget Jonesovou, tu asi také nic nepřekoná. Konec konců Colin Firth ve svetru se sobem na vánočním večírku snad každé z vás vykouzlí úsměv na tváři.

2) Nejkrásnější vánoční hudba

Jste milovníkem českých vánočních koled, které si rádi zazpíváte u stromečku nebo raději preferujete zahraniční vánoční písně a koledy? Mám velmi ráda české vánoční koledy, ale je pravdou, že jestliže je poslouchám více jak dva dny pořád dokola, začnou mi trochu vadit a raději sáhnu po nějaké jiné vánoční kulise. Naprosto perfektní vánoční písně a koledy jsou od Franka Sinatry, na Youtube najdete spoustu těchto vánočních alb. Není také špatný nápad si pustit při večeři i vážnou hudbu. Oblíbená bývá často Česká mše vánoční od J. J. Ryby nebo vlastenecká  Má vlast. Celé večeři vážná hudba dodá opravdu sváteční nádech. Takže na hudbu určitě nezapomeňte!

3) Svíčky a vůně linoucí se vaším bytem

Je pravdou, že se nic nevyrovná vůni čerstvě pečeného cukroví linoucí se z trouby. Ale pokud už máte napečeno nebo v opačném případě to za vás udělal někdo jiný, nic nevylepší váš svátečně nazdobený byt více, než příjemná vánoční vůně. Řešením je nakoupit všemožné vonné svíčky, pokud jste to ovšem nestihli, mám pro vás i tak skvělé a přírodní východisko:

Stačí nakrájet citrusy nebo ovoce, které máte rádi a přidat do kastrůlku společně s vodou. Potom přidat koření, které pro vás znamená vánoční vůni například: skořice, badyán, klidně i větvičku jehličí, vanilka, pár kapek esenciálního oleje apod. Necháme směs provřít a poté ztlumíme na nejmenší plamínek. Aroma se začne uvolňovat téměř okamžitě. Množství a intenzitu vůně musíte zohlednit sami, dle prostor, které chcete provonět. Nezapomeňte občas zkontrolovat a případně dolét vodu.

4) Speciální sváteční dobroty

Pustili jsme si už společně skvělý vánoční film, poslechli jsme si úžasnou hudbu, provoněli byt a vánoční atmosféra u vás doma začíná být pomalu k nakousnutí. Opravdu pomalu, protože ještě vám přece musím dát nějaké tipy na super – vánoční, jak jinak než zdravé, dobroty!

 

Vánoční filmový punč podle mě

Budete potřebovat: pomerančový džus, víno, whisky nebo kvalitní rum, vánoční koření (celá skořice, hřebíček, badyán, vanilka, kandovaná bio kůra z pomeranče), pomeranče a mandarinky

Postup: Svaříme víno, džus a whisky společně s kořením. (poměr nechám na vás, záleží, jak ho chcete mít silný) Naloupeme mandarinky a pomeranče a dáme je do skleniček na punč. Přilijeme ohřátou a voňavou směs. Na ozdobu můžete použít koření či plátek pomeranče a ovoce může být dle vašeho výběru.

Horké ovoce s čokoládou

Budete potřebovat: zmraženou směs ovoce – borůvky, maliny apod., třtinový cukr nebo med, máslo, vánoční koření a na ozdobu rozpuštěnou čokoládu nebo kvalitní šlehačku

Postup: Na troše rozpuštěného másla opražíme zvolna ovoce a přidáme trochu cukru nebo medu a koření, dle chuti. Necháme chvíli na mírném plamenu prohřát a servírujeme do vysokých sklenic. Ozdobíme rozpuštěnou čokoládou nebo kvalitní šlehačkou.

Speciální horká vánoční čokoláda

Budete potřebovat: kokosové mléko (snadno vyrobíme tak, že smícháme strouhaný kokos s vodou v poměru 1:3 – kokos : voda, rozmixujeme a poté scedíme.), kvalitní kakao, med, skořici, čokoládu

Postup: Rozpustíme čokoládu na mírném plamenu, přilijeme trochu kokosového mléka, kakao, špetku skořice a popřípadě dosladíme medem, jestli je potřeba. Dozdobíme šlehačkou nebo rovnou vypijeme.

 

Přeji všem ty nejkrásnější Vánoce, plné štěstí, lásky a radosti!

Nezapomínejte o Vánocích na to, co je opravdu důležité a užijte si tyto nezapomenutelné momenty se svými nejbližšími.

Veselé Vánoce!

S láskou

Vaše

 

Ann

Ann
Ann

Born in the Czech Republic, I spent 4 years in Spain, which is why the Mediterranean Sea holds such a special place in my heart. Fluent in Czech, English, and Spanish, I embrace the lifestyle of a digital nomad, currently traveling across the world. I studied at a classical music conservatory – playing the clarinet. I’m passionate about books, art, mindfulness, and the traditional slow-paced way of life. The night sky, sunsets, and the pleasure of tasty homemade vegetarian food make me excited.

Find me on: Web | Instagram

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *