Od ubrusů až po svatební šaty. Nenosíte #kostkovaný vzor? Máte co dohánět!

Když si francouzská herečka Brigitte Bardotová nechala ušít své svatební šaty z tzv. vichy kostky, svět to považoval za šílenství. Tato látka byla do té doby používaná spíše na ubrusy nebo zástěry. Brigitte však vnesla do módní síně slávy tento kostkovaný vzor, kterému se v anglicky mluvících zemí říká také gingham. Ve všech letních a podzimních kolekcích je právě teď gingham a ostatní kostkované vzory velmi žádanými kousky. Líbí se Vám?

Špetka historie…

Tento již slavný vzor vznikl nejspíš v Indonésii nebo Malajsii a teprve až v 17. století začal pomalu prosakovat do Evropy. Kvůli své praktičnosti byl hojně užíván na domácí oděvy a bytový textil. Která hospodyně by ho taky neznala? Utěrky, ubrousky, kapesníky, slavné italské červené ubrusy, zástěry a šátky pro všechny správné hospodyňky. V oblasti módy zazářil ale až o 200 let později. Tak dlouho nám trvalo, než jsme pochopili, že se bez něj jen těžko obejdeme a od té doby se pravidelně objevuje v nejrůznějších módních kolekcích od všemožných návrhářů po celém světě.

Výroba

Všechna vlákna se obarví ještě před tkaním, takže má z obou stran stejný vzor a nenajdeme u této látky rub a líc. V Evropě jsme ji začali vyrábět později, a to až v 18. století, a navíc pouze z dovážených vláken. Není však kostka jako kostka. O výrobu a tkaní se pokusili Angličané, odtud taky pochází anglický název “gingham”. Pozadu ale nebyla ani slunná Francie. Ve městě Vichy má tahle látka také velmi dlouhou tradici a z toho důvodu nese někdy i druhý název – “vichy kostka”.

Slavné svatební šaty

Od 19. století se látka rozšířila úplně všude a všechny země včetně Ameriky si vytvořily spoustu pohádek, pověr a mýtů o jejím vzniku.

Nejvíce ji však proslavily v roce 1959 svatební šaty herečky Brigitte Bardot, a to z jemně růžového ginghamu. Látka byla po této události ve Francii okamžitě vyprodána a stala se velmi populárním a stálým módním trendem tak, jak ji známe dodnes.

 

Nejenom v módě hraje velkou roli

Známá značka Hästens, která se zabývá výrobou prvotřídních švédských postelí, se pyšní modro-bílým designem, který jim poskytuje právě gingham! Sám majitel této značky tvrdí, že probuzení v této kostkované posteli je úžasné a jedinečné i díky tomuto vzoru.

Nádech léta s příměsí venkova

Mně osobně gingham nebo chcete-li vichy kostka připomíná letní horké dny zalité sluncem a venkov. Chaloupky, hory, čerstvé farmářské jídlo a mnohotvárnost. Aby taky ne! Nejčastěji je na lehké bavlně a kvůli tomu je velmi pohodlný na nošení. Plátěné košile, šaty nebo kalhoty jsou perfektními nadčasovými módními kousky se špetkou historie a tradice. Nádherná je i variabilita barev. Můžete si vybrat od klasické černo-bílé přes tradiční modro- a červeno-bílou, po méně obvyklé kombinace žluto-bílé apod.

A jak jej nejlépe nosit?

Jednoduchost především. Zvolte k němu vhodné jednobarevné doplňky či jiné kousky oblečení. Velmi dobře se k němu hodí mašle, stužky a jiné podobné retro doplňky. Nosit ho můžete kamkoliv. Kalhotový kostým doplněný bílou košilí na obchodní jednání, šaty na letní dovolenou a piknik v přírodě a sukni společně s jednobarevným topem a proutěnou kabelkou do města. Variabilita a možnost kombinací je opravdu obrovská!

 

Co říkáte na moje modro-bílé ginghamové šaty? Líbí se Vám?

 

Napište mi, jaký kostkovaný kousek nejraději nosíte Vy a co říkáte na můj outfit!

Budu se těšit!

Mějte se krásně

S láskou

 

Vaše

 

Ann
Ann

Born in the Czech Republic, I spent 4 years in Spain, which is why the Mediterranean Sea holds such a special place in my heart. Fluent in Czech, English, and Spanish, I embrace the lifestyle of a digital nomad, currently traveling across the world. I studied at a classical music conservatory – playing the clarinet. I’m passionate about books, art, mindfulness, and the traditional slow-paced way of life. The night sky, sunsets, and the pleasure of tasty homemade vegetarian food make me excited.

Find me on: Web | Instagram

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *