Blackberry Acai bowl / Ostružiny – černé perly z naší krajiny + recept na ovocnou misku

Letní dny ukazují svoji moc v plné síle a červenec máme již téměř za sebou. Slunce svítí na plné obrátky a předává tak svoji energii všemožným rostlinám a plodům. Jedním z nich jsou také ostružiny, často neprávem přehlížené a zastíněné malinami, přesto všechno si však myslím, že si zasluhují výjimečnou pozornost. Obzvláště i ze zdravotních výhod, které z nich pocházejí. Díky tmavému barvivu jsou stejně jako borůvky jedny z nejzdravějších plodů, které si můžeme jako čerstvé v přírodě vychutnat. V srpnu začíná jejich sezóna, tak se pojďme společně podívat na to, co nám přinášejí. Navíc přidávám recept na ostružinovou misku plnou ovoce s “borůvkou” Acai, která je opravdovou zdravotní bombou. Už jste na ni dostali chuť? Musím říct, že jsem z ovoce ještě letos nic lepšího nejedla!

Ostružiník – nenáročný keř pocházející z Evropy

Ostružiník původně pochází z Evropy a Asie, kvůli vysokému počtu druhů jej však dnes nalezneme už téměř všude na světě. Mimo jiné i v Americe či v jižní Evropě, kde roste převážně ve vysoko položených oblastech. Nejlépe se mu však daří v mírném podnebí a na pěstování je nenáročný, potřebuje jen nějakou konstrukci, po které se bude pnout. Nejlepší a nejzdravější plody však najdeme v našich lesích. Jedná se o původní nešlechtěné odrůdy rostoucí ve zdravém lesním prostředí s nejvyšším obsahem zdraví prospěšných látek.

Ostružiny – tak trochu česká superpotravina

Ostružiny jsou pro nás prospěšné z mnoha důvodů. Mají vysoký obsah vitamínu C a kvůli obsahu tmavého přírodního barviva – biaflavonoidu jsou velmi ceněné. Obsahují také velké množství ostatních vitamínů, draslíku, hořčíku, železa, vlákninu a kyselinu listovou.

Pro naše tělo jsou velmi hodnotné i jejich malé pecičky. Obsahují až 20% éterických olejů a přirozeně čistí naše střeva. Jedna studie uvádí, že u krys krmených ostružinami se snížil výskyt rakoviny tlustého střeva až o 60% – 80%. Z těchto důvodů jsou velmi vhodné proti průjmu a žaludečních problémech.

Dokáží předcházet nádorovým onemocněním a pomáhají při následcích chemoterapie. Chrání naše játra, zrak, srdce, cévy i další orgány, používají se i při léčbě zánětů, nachlazení, zápalu plic apod. Jsou výborné pro svěží a mladistvý vzhled, zpomalují stařeckou demenci a regenerují naše tělo.

Téměř všechny tyto léčivé látky mají pouze v syrovém stavu!

Cenný čaj z listů

Doposud byla řeč jen o plodech, ale z ostružiny nevyužíváme zdaleka jen chutné plody! Dlouhou tradici v lidovém léčitelství má i čaj z listů ostružiníku. V čem nám může pomoci? Proti průjmu, silné menstruaci, při kožních onemocněních. Listy působí blahodárně i proti plísním, při léčbě močových a žlučových cest, trávicího traktu, cukrovky. V neposlední řadě proti nachlazení, kašli a do směsí pro čistění krve…

Zajímavosti

  • Ostružiny doslova zastavují kyslíkové stárnutí mozku savců, což bylo prokázáno na pokusech s potkany. Poškození kyslíkovými radikály je tudíž o dost menší, pokud naše buňky mozku a celého těla chrání pigment z ostružin.
  • Pokud byste chtěli vyrovnat jejich léčivé účinky malinami museli byste jich sníst asi 3x tolik!

Využití v kuchyni

Ostružiny mají mnoho možností využití. Jsou výborné do spousty moučníků a dezertů, vyrábějí se z nich marmelády a sirupy nebo oblíbené ostružinové víno. Pamatuji si, jak jsem v dětství milovala ostružinovou marmeládu, kterou dělala moje babička. Nejlepším způsobem, jak je sníst ale zůstává: “Jak to příroda uvařila”, tedy v syrovém stavu. Vařením a zavařováním spoustu zdravých látek zničíte. Pokud jich nasbíráte moc, doporučuji zamrazit a poté použít v zimě třeba do smoothie. A jestli Vám dozrávají postupně na zahradě, není nic lepšího než si jít udělat moji čerstvou ovocnou misku!


Na 2 porce budete potřebovat:

  • 3 menší zralé banány
  • 5 hrstí ostružin, ale klidně i více dle chuti
  • 2 jablka
  • prášek z Acai

Na ozdobu:

  • čerstvé ovoce, skořici, chia semínka a další…

Postup:

Banány, oloupaná a vykrájená jablka rozmixujeme. Nakonec přidáme ostružiny a prášek z Acai a vše důkladně umixujeme.

Předěláme do mističek a dozdobíme dle chuti a fantazie.

Podáváme okamžitě nebo necháme chvíli v lednici vychladit.

Dobrou chuť!

Vám přeje

Vaše

 

Ann

Ann
Ann

Writes this blog for joy, happiness. Spreading love, healthy tips, fashion trends, and a healthy lifestyle over the world. She is trying to discover an easy way for everybody to help and understand the planet. She loves the sea, exploring new places, lovely dresses, food, coffee, and fresh flowers. She is just another free soul.
Thank you so much for every visitor, comment, or sharing.
Live your life every day don’t wait for Friday or Monday because #lifeisabeachcocktail . com !

Find me on: Web | Instagram

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *