#Pravda o… mase, bílkovinách a masožravcích

Máte znalosti o tom, co jíte? Jste si jistí každou potravinou, že je dobrá a výživná pro vaše tělo? Myslíte, že nemůžete nic zlepšit? Jíme opravdu to, k čemuž jsme předurčeni nebo jen „ze zvyku“, protože nás to naučili rodiče, a protože se to prostě takhle „jí“?

 

Začněme zase hezky od začátku…

Když se narodí malý tygr nebo lvíče, tak ho automaticky jeho matka naučí lovit a zabíjet. Zato když se narodí malý človíček, nechce o zabíjení zvířat ani slyšet a myslím, že by to málokterý z nich zvládnul. Jsme tedy opravdu lovci? Opravdu máme jíst maso, když naše „mláďata“ nedokáží odmalička lovit? Často však i dospělí lidé mají problémy se zabíjením zvířat – jatka musí být často daleko od měst a lidi se na to prostě nechtějí moc dívat…

Nicméně jedna z nejčastějších vět, kterou slyším, když někomu řeknu, že nejím maso je: „jsme masožravci musíme tedy jíst maso.“ Je to jedna z velkých lží, kterou si lidstvo předává již po staletí. Maso je možné jíst, abychom přežili, na pokraji nouze a v těch nejkrajnějších případech, bohužel se však v této souvislosti nemůžeme ani chvíli bavit o zdravé stravě nebo o zdraví. Náš trávící trakt je úplně jiný, než je tomu u masožravců. Nemáme natolik silné žaludeční kyseliny (10x slabší), než třeba lev, který spolkne celou svoji kořist i s peřím či chlupy a skoro nemusí kousat. Naše žaludeční kyseliny maso nedokáží dobře strávit a rozpustit. Nestrávené maso pak putuje do velmi dlouhého trávicího ústrojí, kde se rozkládá, hnije a způsobuje lidem všemožné zdravotní problémy. Je to mimochodem poměrně fuška rozložit takový steak do kapalného stavu. Prostě a jednoduše – naše těla nejsou uzpůsobena k trávení masa.

Když přestanu jíst maso, tak kde vezmu bílkoviny?

A máme tu druhý nejčastější dotaz týkající se masa. Opět je to jen velká dezorientace lidí a výmluva, kterou si obhajují svůj steak na talíři. Kde teda bere slon, nosorožec či gorila bílkoviny? (Mimochodem gorila se svým trávicím traktem je nám zřejmě nejbližší z celé zvířecí říše.) Jedná se o jedny z největších zvířat na zemi, a pozor – maso nekonzumují. Jak to, že tedy získávají bílkoviny a kde vůbec berou svaly? Lidé se často ptají, kde vezmou bílkoviny (když vynechají maso) a přitom zapomínají na rostliny. Často si také myslí, že rostlinné bílkoviny jsou méněcennější než ty živočišné, ale bohužel opak je pravdou. Bílkoviny jsou tvořené aminokyselinami a téměř všechno ovoce, zelenina, tráva a listy v přírodě je obsahuje jako stvořené pro naše těla.

Zdravotní problémy

Rostlinná bílkovina neobsahuje kyselinu močovou, která lidem ucpává tepny přesně tak, jak to dělá maso a ledviny člověka pojídajícího maso musí pracovat 3x více než ledviny vegetariána. Masitá strava způsobuje navíc i tvrdnutí ledvin, protože tělo potřebuje hodně vápníků, aby zpracovalo přebytek živočišných bílkovin. Potom si tělo chybějící vápník bere z kostí a způsobuje ledvinové kameny. Takže se opět dostáváme k tomu, jaké zdravotní problémy způsobuje konzumace masa v našich tělech…

Naše mnohonásobně slabší žaludeční kyseliny nás navíc nechrání před parazity, kteří se vyskytují v syrovém mase (tatarák, sushi) a jen čekají, aby se v nás mohli vylíhnout. Silnější kyselina masožravců je spálí, a tudíž je většina těchto parazitů nemusí vůbec zajímat. Ze zbytků masa kvasicího a hnijícího ve svých tělech potom lidé dostávají všemožné nemoci, nejčastěji rakovinu. Tímto tématem se velmi podrobně zaobírá tzv. Čínská studie univerzity v Cornellu a Oxfordu, která zkoumala skupiny lidí na rostlinné x živočišné stravě po dobu 22 let. Ta část lidí, která jedla živočišnou stravu, brzy onemocněla rakovinou, zatímco druhá část jedla stravu rostlinnou. Potom obě skupiny lidí prohodily. Ta skupina, která jedla živočišnou stravu, nyní jedla rostlinnou a z rakoviny se uzdravila a ta druhá, hádejte co, onemocněla rakovinou. Pokud Vás tohle téma zajímá – doporučuji si tuto knihu přečíst. Je to velmi poutavé.

Želva versus lev

Dalším pravdivým faktem je, že býložravá zvířata žijí podstatně déle než masožravci. Želvy a sloni jsou jedni z nejdéle se dožívajících zvířat, protože maso je velmi zánětlivé, a proto i masožravá zvířata v přírodě umírají mnohem dříve. Jak to tedy může být s lidmi, když maso konzumují i přesto, že pro ně vůbec není určeno? Je prokázané, že vegetariáni (lidští nebo zvířecí) žijí vždy déle, než lidé či zvířata konzumující maso. Také se říká, že vegetariáni nedostanou rakovinu, právě kvůli živočišným produktům.

Jak tedy efektivně získávat rostlinné bílkoviny?

Správně jste asi z výše popsaných skutečností pochopili, že potřebujeme k našemu životu bílkoviny nejlépe v rostlinné podobě. Jak je tedy efektivně získávat z potravy? Je faktem, že nejsme koně, krávy či ovce, které trávu několikrát přežvykují a následně se jim několikrát vrací, aby ji znovu pokousali a získali z každého kousku maximum. Tohle nedokážeme. Proto spousta lidí tvrdí, že je saláty a listy nadýmají. Nejsnadnější je tedy si listy, trávu, salát apod. odšťavnit či rozmixovat anebo každý kousek salátu velmi důkladně pokousat. V těchto podobách jsou naprosto perfektní a stravitelné pro naše tělo. Můžete je potom přidat třeba k ovocné či zeleninové šťávě nebo do smoothie. Dalšími klíčovými rostlinnými zdroji bílkovin jsou ořechy, semínka, zelené řasy, případně luštěniny či některé druhy obilovin. Například ořechová másla – arašídové nebo z lískových ořechů jsou perfektním a hodně výživným zdrojem bílkovin. Takže vidíte, že je opravdu z čeho vybírat a nemusíte se bát, že byste měli hlad nebo ubírali na váze, ba naopak budete mít zdravější a vyživenější tělo více než doposud!

Jen pro srovnání (vše myšleno na 100 gramů): konopné semínko obsahuje na 30 gramů bílkovin, řasa Chlorella 55 gramů, arašídové máslo 20 gramů, což jsou poměrně slušné zdroje bílkovin oproti steaku, který má 25 gramů a způsobuje v těle takovou potopu, jak jsem zmínila výše. Z dalších živočišných zdrojů to taky nebude problém nahradit – tvarůžky mají třeba 28 gramů, Eidam 30 gramů a tak dále. Zkrátka kdo chce, cestu si najde…

 

Pokud se o zdraví chcete dozvědět ještě více, tak navštivte dva minulé články:

Pravda o…

Pravda o…

nebo 3 důvody proč jsem vegetariánka.

 

Buďte zdraví!

Vaše

 

Ann

Ann
Ann

Píše tento blog pro radost a pro rozšíření všeobecného povědomí o zdraví, módě a zdravém životním stylu. Snaží se, aby to všechno mělo smysl a aby se každý mohl zapojit. Miluje kávu, čerstvý Vogue, nové šaty, jídlo a řezané květiny. Je už prostě taková…
Z celého srdce ti děkuje za každou návštěvu, komentář a sdílení.
Žij si svůj život, tak jak chceš. Je jedno jestli je pátek nebo pondělí #lifeisabeachcocktail . com !

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *