Proč si čas od času “dopřát” detox + 4 nejlepší způsoby detoxikace

Společně s různými trendy zdravého životního stylu a všemožnými informacemi o jídle na nás ze všech časopisů, knih i zdravých kuchařek křičí: “udělejte si jarní detox”! Víte ale co to ten “detox” vlastně je a co všechno obnáší? A jaké bychom vlastně měli mít důvody proto, abychom si ho čas od času udělali? V čem nám může pomoci a jak nejlépe si ho naplánovat? Pojďme se na to společně podívat!

Detoxikace je očista těla od škodlivých látek v našich tělech. Je to naprosto přirozený proces, který se děje samovolně, bohužel však ne v takové míře, aby nám to mohlo stačit pro zdravý život. Při detoxikaci začne tělo uvolňovat nastřádaný řekněme “nepořádek” do krve a vyplavovat ho z těla ven. Tento “nepořádek” se v nás sbírá ze špatné stravy, špinavého ovzduší, používání nevhodných kosmetických produktů, chemických léků atd. Prostě a jednoduše – každý nějaký ten nepořádek ve svém těle má. Kolik a jak moc záleží většinou na věku, způsobu vašeho života a vaší životosprávě. Abychom pomohli tělu se ho čas od času zbavit, musíme zařadit lehčí režim. Ve své podstatě mu ulehčit jídlem, protože jinak naše tělo tráví moc času trávením potravy a nemá už potom tolik času na to, aby vylučovalo nepořádek z těla ven nebo nám něco samovolně opravilo. Naše těla jsou totiž dokonalá a nepotřebují neustále něčím vylepšovat.

Spousta tohoto nepořádku, jak jsem zmiňovala výše, může být důvodem mnoha nemocí. Pokud máte ve svých tělech tyto “základny” plné nepořádku a odpadu, tvoříte tak výbornou půdu vzniku všemožných onemocnění. Důvod, proč vždycky na podzim chytnete v práci chřipku je ten, že nemáte svoje tělo čisté a na všem tom odpadu se mohou uchytit bakterie nebo viry a z tohoto důvodu potom onemocníte. Když to řeknu velmi jednoduše, když pročistíte auto, vyměníte olej a promažete všechny záhyby v motoru, tak určitě pojede jinak, než když bude mít všude spoustu nepořádku. Lidé často na jaře dělají pořádek ve svých skříních, ale dost často zapomínají na svá těla! Přijde mi to až paradox. Doma taky musíte každý týden uklízet, tak proč zapomínáte na svou tělesnou schránku, která je tu s vámi od začátku vašich dní až do úplného konce?

Pokud si ale myslíte, že je detoxikace něco příjemného, tak vás bohužel velmi zklamu. Vzhledem k postupnému uvolňování všech odpadů v těle do krve, vám může být dost často nevolno, může vás bolet hlava, můžete mít zvýšenou teplotu, průjem a dost pravděpodobně budete nepříjemní a podráždění. Všechno ale závisí na vás, na tom jak moc velký a dlouhý detox si uděláte a hlavně, jakým způsobem.

Způsob číslo 1: vůbec to není nepříjemné

Mezi nejméně nepříjemné detoxy patří detoxikační náplasti. Musím uznat, že je to jeden z nejlepších způsobu detoxikace, protože ho skoro ani necítíte. Náplasti se nalepí většinou na chodidla a necháte si je nalepené přes noc. Ráno, když je odlepíte, tak na nich najdete většinou hnědou špínu. Spousta lidí je zaskočená, že tohle z nich opravdu vychází. A jak to funguje? Funguje to na principu lymfatického systému, pomocí lymfy, která koluje vaším tělem a zanechává škodlivé stopy na vašich chodidlech. Princip je z tradiční čínské medicíny a jak říkám, je to snad jediný “bezbolestný” způsob, jak si alespoň v nějaké míře vyčistit tělo.

Způsob číslo 2: někdy nepříjemné

Dalším způsobem, pokud nechcete měnit své stravovací návyky a chcete se vyčistit, jsou zelené potraviny. Myslím tím řasu Chlorellu a zelený ječmen. Jsou o něco víc účinnější než náplasti, protože vás čistí i zevnitř, ale to sebou samozřejmě nese i určitou nevýhodu. Pokud začnete brát řasu Chlorellu, která se usadí ve vašich střevech a začne je postupně čistit, začněte opravdu pomalu. Na některých návodech je napsané dávkování asi 5 tabletek klidně 3x denně. Pokud ale nechcete, aby vám bylo rychle špatně a raději si to chcete postupně rozdělit, začněte po jedné tabletě 3x denně a postupně, podle toho, jak se budete cítit navyšujte. To stejné platí u zeleného ječmene, ten koupíte buď v prášku nebo v tabletách. Ječmen více čistí tělo i celkově, takže není na škodu tyhle dvě zelené věci nakombinovat. Určitě ani u jedné, jak se říká NEPŘEPALTE START a neužívejte plné dávkování, to až postupně časem.

Pokud se vám spustí detox postupně, může vás občas lehce bolet hlava, můžete se cítit nemocní, dostat rýmu anebo průjem. Vše je ale přirozená očista těla a můžete tak být rádi, že vidíte důkazy toho, že se vaše tělo čistí a budete mít v sobě zase o něco málo míň nepořádku.

Způsob číslo 3: nepříjemné, musíte ale změnit svoji stravu

U tohoto způsobu detoxikace budete muset už být ochotní něco změnit. Nejčastější bývají detoxy o ovocných a zeleninových šťávách, které mohou trvat den, týden, měsíc… Byly případy lidí, kteří měli rakovinu, udělali si měsíční detox o těchto šťávách a byli zdraví. To jen tak pro motivaci. K tomuto způsobu ale potřebujete mít doma odšťavňovač. Vaše tělo stráví šťávu asi do 15 minut a má tak plno času začít se čistit a opravovat. Dobré na šťávách je to, že nehubnete a neztrácíte kila, protože jsou šťávy velmi koncentrované (pokud odšťavníte kilo mrkve a vypijete půl litru šťávy, tak je to jako kdybyste snědli to celé kilo, akorát že byste ho asi těžko chroupali, že?) a tudíž i plné živin. Navíc pokud používáte stříkané a chemicky ošetřené ovoce, odšťavněním se do šťávy nic takového nedostane a vy si v klidu můžete užít svůj hodně zdravý drink. Není vůbec pravda, že jsou zátěží pro ledviny. Já osobně si dělám každý týden detox o šťávách trvající 1 den a mimo to piju šťávy asi 2x – 3x každý den. Cítíte se po nich navíc skvěle lehce a jsou praktickou a zdravou svačinkou téměř kdekoliv.

Způsob číslo 4: nepříjemné, ale nejvíc účinné

Nejlepší, nejúčinnější, nejrychlejší a nejlevnější způsob detoxikace je však půst! Nesmíte však zapomenout na pitný režim a při tomto způsobu doporučuji vzít si i volno z práce. Nejlepší je však v kombinaci s půstem o šťávách. Opět jsou známy případy lidí, kteří nechali svoji rakovinu “vyhladovět” a uzdravili se. Vaše tělo totiž nepřijímá žádnou potravu a nemusíte se o tohle tedy vůbec starat. Může vám ale začít být i hodně nevolno, což není špatně, ale musíte si sami určit, jak moc jste ochotni trpět a jak moc rychle to chcete. V případě některých vážných onemocnění typu rakoviny se doporučují tyto rychlé půsty, aby se vaše tělo dalo co nejrychleji do pořádku. Pokud na to však máte čas, asi bych začala postupně od prvního způsobu po poslední, aby se vám spousta toho odpadu uvolnila postupně a nebyl to potom takový mazec. Samozřejmě platí, že čím lépe se o svoje tělo staráte a čím lepší stravu jíte, tím méně nepořádku budete mít v těle. Je tedy dobré postupně měnit i svoji životosprávu, abyste se nemuseli pořád dokola čistit a cítit nepříjemně.

Tak co, kdo z Vás půjde do jarního detoxu se mnou? Pište mi do zpráv na Facebook, Instagram či e-mail: ann@lifeisabeachcocktail.com pokud máte zájem se přidat k mému Jarnímu detoxu s výzvou.

Zvolíte si jeden ze způsobů a já vám zpracuji plán na jeden týden. Jste připraveni se postavit jarní výzvě a vydrhnout trochu svoje tělo?

Krásný den

přeje

Vaše

 

Ann

Ann
Ann

Writes this blog for joy, happiness. Spreading love, healthy tips, fashion trends, and a healthy lifestyle over the world. She is trying to discover an easy way for everybody to help and understand the planet. She loves the sea, exploring new places, lovely dresses, food, coffee, and fresh flowers. She is just another free soul.
Thank you so much for every visitor, comment, or sharing.
Live your life every day don’t wait for Friday or Monday because #lifeisabeachcocktail . com !

Find me on: Web | Instagram

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *