Spanish carnival / Španělský karneval

The show is full of the most beautiful costumes, amazing colors, and patterns. Neverending parades are full of dancers and organized groups. Party like from another world and positive energy all around as you can see. People in the costumes and dancing in the streets – this is the real Spanish carnival.

Přehlídka těch nejkrásnějších kostýmů a nejrůznějších barev a vzorů. Nekonečné průvody tanečníků a organizovaných seskupení. Párty jako z jiného světa a pozitivní energie všude, kde se jenom podíváš. Lidé v maskách tančících na ulici – to je ten pravý španělský karneval…

Koncem února jsme si udělali výlet do přímořského města Aguilas, kde prý bývá nejvyhlášenější karneval v regionu Murcia. Město bylo kouzelné, dojeli jsme ještě před průvodem, a tak jsme si ho stihli projít a vychutnat v celé své kráse.

We made a trip to the Spanish coastal city of Aguilas last week of February because there was the most famous carnival in the region of Murcia. All the city was magic, we were there before the parade so we catch the walk in the whole city center and enjoy everything it gives.

Karnevalový průvod začínal kolem šesté hodiny a trvalo ještě necelou hodinu, než se přiblížily první skupiny až do centra města, kde jsme stáli. Všechny seskupení měly dokonale sladěné kostýmy – od maličkých dětí až po dospělé profi tanečníky či důchodce. Všichni tančili, smáli se a vysílali spoustu pozitivní energie. Některé choreografie byly nádherné a plné živé španělské hudby, některé byly spíše roztomilé, kvůli malým dětem anebo kostýmům. Ať tak či onak, všechny byly skvělé!

The carnival parade started at about 6 o’clock on the eve. However, it was about one hour later then the first groups came to the city center where we stood. All groups had the same costumes from the smallest babies to the adult’s professionals dancers or seniors. All the people or kids in the parade danced, laughed, and gave so much positive energy. Some of the choreographies were pretty and full of Spanish music, or some were cute because of the small kids or other costumes. It was really fun!

Celý průvod trval ještě dlouho do noci, my však vydrželi jen několik hodin a poté jsme se vydali na lehkou večeři a pokračující párty s našimi novými přáteli. Samotná párty byla taky nevšedním zážitkem – všude tančili lidé v maskách a na ulicích se prodávaly nejrůznější drinky. Na různých místech byly stánky s pitím a hudbou a celé město žilo v tanečním duchu až do rána.

The whole parade lasted till the night but we stayed to watch it only some hours. Then we went for a light dinner and continued to the party with our new friends. The party was incredible – all around were dancing people in their costumes and there were temporary bars which sold drinks on the streets. In other places stood stands with music and the whole city lived in the dancing mood until morning.

Byl to neobyčejný zážitek a pokud budete ve Španělsku v době karnevalu, tak si jej rozhodně nenechejte ujít! A jestli se chcete alespoň teď na chvíli přenést do Španělska a zažehnat cestovní krizi alespoň virtuálně, tak se podívejte do galerie…

It was an extraordinary experience so if you will be in Spain in the carnival period then certainly go for it! And if you want to transfer to Spain for a one moment, hide the travel crisis check my gallery now…

Krásné pondělí a celý týden přeje

Have a beautiful Monday and week

Vaše Yours

Ann

Ann
Ann

Writes this blog for joy, happiness. Spreading love, healthy tips, fashion trends, and a healthy lifestyle over the world. She is trying to discover an easy way for everybody to help and understand the planet. She loves the sea, exploring new places, lovely dresses, food, coffee, and fresh flowers. She is just another free soul.
Thank you so much for every visitor, comment, or sharing.
Live your life every day don’t wait for Friday or Monday because #lifeisabeachcocktail . com !

Find me on: Web | Instagram

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *