Spanish Turrón recipe /Španělský Turrón recept

Turrón is a traditional Spanish Christmas sweet also known as Nougat. Spaniards can’t imagine any holidays without Turrón thus the one and only Mediterranean sweet with large history taken by Arabs has huge popularity there. I’m sending you an inspiration and exotic recipe to try and enjoy!

Tradiční španělská vánoční cukrovinka u nás známá také jako nugát či turecký med. Španělé si bez Turrónu nedokáží představit jediné Vánoce, a tak oblíbená středozemní sladkost s mnohaletou historií pravděpodobně dovezená Araby se neustále těší velké popularitě. Přináším k vám domů inspiraci a exotický recept, který stojí za to vyzkoušet!

Řekla bych, že nic víc mi nepřipomíná španělské Vánoce tolik jako sluneční paprsky, slaný vítr, vůně mandlí a medu ve vzduchu. Turrónů tu dnes koupíte bezpočet druhů s nejrůznějšími příchutěmi či vyrobených ze všech možných ořechů. Můžete vybírat mezi čokoládovými, s rýžovými vločkami, s celými či mletými mandlemi, arašídovými, skořicovými, karamelovými, pistáciovými atp. Ve Španělsku se vyrábí hlavně v Alicante a Valencii, jeho obdobu však najdete i v Itálii pod jménem Torrone či ve Francii jako Nougat.

I feel coming typical Spanish Christmas vibes – the sun rays, salty air, and smell of the almonds with the honey. You can buy many types of Turron made from any nuts with endless flavors. For example, there are chocolate, rice flakes, whole or ground almonds, peanuts, cinnamon, caramel, pistachios, etc.
The famous ones are from Alicante or Valencia here but you can also find them known in Italy as Torrone or in France as Nougat.

Domácí recept je však velmi jednoduchý a časově nenáročný, a tak stojí za to jej vyzkoušet. Je potřeba však dodržet několik základních postupů a poměrů, aby se celkový výsledek povedl. Většinou přidávám do receptů méně sladidla, než je psáno, ale zde to nedoporučuji. Snažila jsem se však recept upravit a vybrat tak zdravě, jak jen to jde. Rozhodla jsem se nakonec i pro variantu s pomletými mandlemi, protože zde je správný výsledek skoro zaručen. Na základní Turrón potřebujete pouze mandle, vaječný bílek a cukr či med. Jako formu můžete využít jakoukoliv krabičku, co má příhodný tvar, vystlanou potravinovou fólií či speciálními oplatky.
Pusťme se tedy do toho!

However homemade recipes are super easy and quick so you should try them without any doubts. But is still necessary to keep some basic rules or ratios to make it perfect. I’m always adding less sugar to the recipes, but I don’t recommend it in this case. Anyway, I tried making this formula as healthy as I could and I also choose the one with ground almonds to be sure you will have this amazing treat done without any problems. For a basic Turron, you will need only almonds, egg white, sugar, or honey. You can use any box with the square or rectangle form as mold lined with special wafers or food foil.
Let’s do it!

Recipe: Spanish Christmas Turrón
Recept: Španělský Vánoční Turrón

Ingredience / Ingredients:

300g pomletých mandlí
300g of ground almonds

200g kvalitního medu
200g of pure natural honey

50g cukru z kokosových květů
50g of coconut sugar

špetka soli
pinch of salt

1 bílek
1 eggwhite

Volitelné: skořice, citrónová kůra, čokoláda, atp.
Optional: cinnamon, lemon peel, chocolate, etc.

Postup / Instructions:

1.Loupané mandle nadrtíme na moučku a krátce opražíme na pánvi dozlatova, abychom dosáhli správného autentického aroma. Mezitím si vyšleháme bílek do tuhého sněhu.

Blanched almonds crush to the flour and quickly roasted on a saucepan for authentic aroma with gold color. In meantime beat the egg white into the hard snow.

2. V malém kastrůlku rozehřejeme med s cukrem a několik minut za stálého míchání povaříme, dokud nám nevznikne jednolitá hmota. Odstavíme z plotny a přidáme vaječný bílek.

In a small pot melt honey with sugar and heat it for a few minutes for constant mixing until it makes a uniform mass. Get it out from the fire and add egg white snow.

3. Dobře zamícháme a předěláme na chvíli opět na mírný plamen, dokud nevznikne jednolitá pasta. Přidáme špetku soli a opražené mandle, mícháme a sundáme z ohně.

Mix it very well and take it back for a medium fire until it creates a uniform mass again. Add a pinch of salt and roasted ground almonds, mix it and get out of the fire.

4. Umícháme tuhou pastu, kterou natlačíme do příhodné formy vystlanou oplatky na Turrón či potravinovou fólií. Necháme vychladnout při pokojové teplotě a vzápětí dáme do lednice. Necháme odpočinout minimálně 6 hodin, poté krájíme na malé kousky.

Make solid mass that pushes into the chosen mold lined with special waffles or food foil. Let it get cold and then give it to the fridge for at least 6 hours. Let it rest and then you can start to cut for small pieces.

¡Feliz Navidad!
Merry Christmas!
Veselé Vánoce!

Ann
Ann

Writes this blog for joy, happiness. Spreading love, healthy tips, fashion trends, and a healthy lifestyle over the world. She is trying to discover an easy way for everybody to help and understand the planet. She loves the sea, exploring new places, lovely dresses, food, coffee, and fresh flowers. She is just another free soul.
Thank you so much for every visitor, comment, or sharing.
Live your life every day don’t wait for Friday or Monday because #lifeisabeachcocktail . com !

Find me on: Web | Instagram

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *