Máte někdy spoustu času anebo někdy tolik málo na to, abyste stihli udělat to, co chcete? Někdy vám jde práce od ruky a někdy se do ní prostě nemůžete “dokopat”? Čím to je a jaké drobné změny stačí udělat, abychom splnili všechno, co chceme bez velkého odkládání? To vše a mnohem více se dozvíte v dnešním článku…
Technika tzv. time managementu doslova plní Internet i naučné knihy. Pokud se však nechcete tomuto tématu věnovat dopodrobna a stačí vám jen pár tipů, jak zlepšit svoji organizaci času a plnění úkolů, pak jste tu správně. Ve skutečnosti se nejedná o nic složitého, jde hlavně o to, abyste si tyto tipy prostudovali a začali se jimi opravdu řídit. Pokud tyto kroky nezanesete do praxe, zcela určitě se nic nezmění a vaše deadline, stres a noční můry vás budou provázet i nadále…
- krok – napsání “TO DO” seznamu
Starý zlatý výrok – “pokud si to nenapíšeš, tak to nikdy neuděláš”, je více než pravdivý. Spousta lidí často mluví o tom, co všechno by chtěli změnit nebo udělat jinak, ale jen zlomek z nich si to doopravdy přeje a dostojí svého slova. Pokud máte velké cíle a plány, musíte plánovat a psát si malé i velké cíle na papír. Ze své zkušenosti vím, že často nestačí si napsat jen roční nebo několikaletý plán (i když i ten je skvělý), ale je dobré si své kroky plánovat i po menších časových úsecích. Já osobně plánuji týdně, měsíčně i ročně a docela mi to vyhovuje. Pokud budete plánovat jen ročně, za pár měsíců na to zapomenete a třeba nedostojíte svých cílů. Proto je nejlepší si na každý týden vytvořit tzv. TO DO seznam a postupně škrtat splněné úkoly…
- krok – určení priorit
Dalším důležitým krokem je určení priorit. K napsaným úkolům v TO DO seznamu si můžete připsat písmena A, B, C dle priorit. Usnadní vám to zcela určitě práci, protože splníte nejdříve úkoly, které nejvíce hoří a až potom se vrhnete na úkoly, které nejsou až tak aktuální, ale zároveň na ně díky chytrému seznamu nezapomenete.
- krok – časové rezervy
Neméně důležité je vytvořit si ve svém harmonogramu časové rezervy na splnění nejrůznějších úkolů. Můžou se vám totiž vyskytnout nečekané situace, které mohou oddálit vaši práci a okamžitě se dostáváte do časového presu. Nezapomeňte si udělat i dostatečné pauzy na odpočinek a relax, protože pokud nebudete dostatečně vyspaní a odpočatí, bude se vám velmi těžko pracovat nebo uděláte třeba jen polovinu toho, co byste stihli normálně.
- krok – diář a chytré aplikace
Není nutné v dnešní době plné chytrých telefonů nosit všechny vaše úkoly a myšlenky v hlavě, ba naopak může vám to hodně pomoci odlehčit mysl. Někdo miluje všemožné chytré aplikace, kalendáře a diáře v telefonu a další nedají dopustit na papírové zápisníky a diáře, ve kterých si můžou psát, kreslit a škrkat. Je to jen na vás, jakou cestu si vyberete. Je ale dobré vždy při ruce nosit buď telefon nebo malý deníček a psát si nejenom úkoly, které vás napadnou, ale i chytré nápady a myšlenky. Odlehčíte tak hlavě a zároveň nezapomenete všechno, co vás napadlo během dne.
- krok – řekněte občas NE
Naučte se říkat občas i NE. Často máte naplánovanou svoji práci a v tom vám zavolá někdo známý či kamarád: “Přijď mi prosím tě pomoci s…” a všechny vaše plány jsou víte kde. Neříkám, aby se z vás stali sobci, ty nikdo nemá rád, ale někdy není na škodu říci ne a případnou pomoc třeba posunout na jindy, když se vám to bude hodit. Pokud budete mít naplánované časové rezervy viz krok č. 3, tak bude všechno v pořádku na obou frontách. Takže se zkuste naučit používat i magické slůvko NE a určitě se vám někdy uleví…
Přeji Vám hodně štěstí při plánování Vašich snů a plánů!
Mějte se krásně
Vaše
Ann