Znáte to… Jste na večírku a všude kolem na vás číhá spousta výborného jídla – chcete se s někým dát do řeči a tak ze slušnosti prohodíte, že ten chlebíček s parmskou šunkou chutná skvěle, ale že vám více chutná ten s mozzarellou. Po chvíli jste téměř v šoku, že ostatní s vámi vaše chutě nesdílí. Později zjistíte, že ta usměvavá slečna je vegetariánka, její přítel je vegan a další dvě kamarádky právě zkouší paleo dietu a raw stravu. Najednou máte v hlavě zmatek a v podstatě vůbec nevíte, co si o tom myslet…
Souhlasím, že je dnes těžké se vyznat v módních trendech, natož v trendech zdravé stravy. A protože je těchto skupin lidí zabývající se netypickým stravováním čím dál více, pokusím se je základně rozdělit a vysvětlit aspoň ty nejpopulárnější. Plus navíc přidám 3 důvody, proč jsem sama vegetariánka.
Vegetariánství
Je způsob stravování, kdy člověk záměrně vynechává maso a veškeré výrobky z něj. Tedy například i salám, šunku, klobásy, vývar… atp. – protože jsou všechny vyrobené z masa. Někteří vegetariáni řadí do svého jídelníčku pouze rybí maso. Základním motivem vegetariánství je, že tito lidé nechtějí podporovat zabíjení zvířat, ani se na něm podílet a raději jedí rostlinnou stravu.
Veganství
Vegani to mají stejně jako vegetariáni, plus navíc nejenže nechtějí podporovat zabíjení zvířat pro maso, ale nesouhlasí ani s jejich využíváním k výrobě všech živočišných produktů – nejedí tedy žádné živočišné produkty např.: mléko a výrobky z něj, vejce ale třeba i med. Veganství je “vyšší forma” vegetariánství, jejich hlavním motivem je, že nechtějí využívat a zneužívat zvířata např. ve velkochovech na výrobu mléka apod.
Raw strava, vitariánství
Vitariánství je “pokračování” obou těchto směrů. Vitariáni nejedí ani maso, ani živočišné výrobky, ale zároveň jedí jen stravu upravenou do 45 stupňů Celsia. Je totiž nepopíratelným faktem, že nad tuto teplotu ztrácí všechny potraviny nejvíce všech prospěšných látek pro tělo. Asi vás tedy napadne, jako většinu: “Co teda vlastně jedí?”. Jejich jídelníček se skládá z ovoce, zeleniny a oříšků nebo semínek a to vše pouze a jednoduše v syrové podobě. Možná vás to překvapí, ale jedná se o vůbec nejzdravější způsob stravování pro lidi. Navíc spousta těchto receptů a jídel chutná a vypadá velmi lákavě i pro normální jedlíky.
Třeba vám toto malé a jednoduché rozdělení pomohlo se alespoň trochu zorientovat v dnešních trendech. Já osobně si myslím, že je důležité, aby každý měl nějaké znalosti o tom, co jí a přemýšlel nad tím. Myslím si, že je to důležité nejen pro nás samotné, ale i pro naše okolí, planetu a tak dále. Proto se nebojte někdy vykročit z davu a povědět ostatním, proč si třeba zrovna dnes nedáte na oběd řízek. Možná by to mohlo pomoct ostatním, kteří o tom sami nikdy nepřemýšleli a navést je na nějakou lepší cestu, kdy začnou o svojí stravě aspoň trochu přemýšlet, neboť jak se říká: “Jsme to, co jíme.”… Na závěr přidávám své 3 slíbené body – proč jsem vegetariánka:
- Jsem přesvědčená, že lidské tělo není určeno k trávení a zpracování masa. Máme jinak uzpůsobený trávicí trakt, než je tomu například u lva nebo psa či kočky – masožravců. A proto často maso způsobuje u lidí zdravotní problémy. Protože není dobře strávené a “zasekává” se v našich střevních záhybech, které nejsou vůbec uzpůsobeny k vylučování a trávení masa.
- Myslím si, že lidé by měli žít v souladu s přírodou a ne se povyšovat nad všechny zvířata na zemi a zabíjet je, jak se jim to zlíbí jen pro svou potřebu. Každé zvíře i každý organismus má tady své místo a mělo by se s ním jednat ve vší úctě a slušnosti a ne třeba tak, jak se to dnes předvádí ve velkochovech se zvířaty, kde všechna zvířata bohužel strašně trpí.
- Nepotřebujeme získávat bílkoviny z masa. Ba naopak – největší zvířata na zemi jsou většinou býložravci. Povězte mi tedy – vy všichni, kteří máte strach, že nebudete mít bílkoviny z masa (které naše tělo ani neumí správně zpracovat), kde bere takový slon nebo gorila bílkoviny? Ujídají potají maso? 🙂 Pro nás jsou daleko lepší bílkoviny rostlinného původu, které ve všem předčí maso a naše tělo je umí dokonale zpracovat. Tak proč kvůli naší stravě ještě trápit a zabíjet zvířata, když to jde i jinak a lépe? 🙂
Mějte krásné a zdravé dny!
Vaše
Ann