Repelenty proti hmyzu, které ničí nejen Vaše zdraví + recept na přírodní #homemade repelent!

Komáři, klíšťata a vlastně veškerou hmyzí havěť často řadíme do skupiny velmi neoblíbených tvorů. Je snad něco více otravnějšího než štípance od komára, klíšťata, která přenáší nemoci a ostatní? Přirozeně bychom se před nimi chtěli chránit. Jsou však repelenty vhodnou volbou? Doporučují se vůbec pro děti? A můžeme se chránit i něčím přírodním? To vše najdete v dnešním článku včetně receptu na výrobu jednoduchého hmyzího repelentu, který mám již nastotisíckrát vyzkoušený a nikdy mě nenechal na holičkách!

Jak moc škodlivé jsou opalovací krémy pro naši kůži i životní prostředí už jsme si vysvětlili v jednom z posledních článků. Pokud jste ho ještě nečetli, tak doporučuji přečíst zde.

Chcete se opravdu stříkat chemií s pesticidy?

Nejenže repelenty obsahují spousty chemických a pro tělo tudíž toxických látek, zároveň všechny běžně dostupné repelenty obsahují tzv. látku DEET. Ta se dříve používala v zemědělství jako pesticid na hubení škůdců. Později byla “objevena” a přidána do prvních repelentů pro americké vojáky ve válce ve 20. století.

Že pesticidy nejsou dobré ani pro naši zeleninu jsem rozebírala v minulém článku o bio pěstování. Co ale dělají v přípravcích pro lidi? To opravdu nevím. Hodně děsivý na tom je zároveň i fakt, že repelenty jsou poměrně “novou” záležitostí a zatím tedy ještě nebylo provedeno moc relevantních studií. Hlavně když se to používá a vydělává to, no ne?!

Z těch studií, které byly doposud vytvořeny vyplývá, že DEET je velmi škodlivý pro naše nervy. V roce 2009 bylo neurovědcem V. Corbelem zjištěno, že náš starý známý DEET je neurotoxin, který působí na enzymy v nervových buňkách našeho centrálního nervového systému tak, že blokuje jejich funkci. Jejich funkcí je rozkládat toxiny a pokud nemohou pracovat, jak mají, tak se nám v těle stále více toxinů hromadí. Jak prosté! Může tedy způsobovat nespavost, špatné nálady, neurologické poškození jako například poruchy paměti, bolesti hlavy, slabost, bolesti kloubů a svalů.

Z toho jednoduše plyne, že se nejedná o žádnou zdravou ochranu před hmyzem. Říká se, že byste si na svou pokožku nikdy neměli mazat nic, co nemůžete sníst, protože vše se vstřebává do vašeho těla.

Výrobci těchto produktů se chrání tím, že doporučují repelenty nastříkat jen na oblečení, a ne na holou kůži. Vyskytlo se tudíž hodně ošklivých kožních reakcí v souvislosti právě s látkou DEET. No uvažujme selským rozumem, chceme si vůbec stříkat pesticidy na své oblečení či dokonce na kůži?

Dalším faktem je, že byste se měli, pokud tyto produkty používáte, vyhýbat vodním zdrojům a zdrojům podzemní a pitné vody včetně rybníků apod. Bylo prokázáno, že DEET je totiž velmi toxickou látkou i pro ryby.

Suma sumárum, pokud jsou vám stále pesticidy blízké, tak vás asi nepřesvědčím, pokud ale máte rádi přírodu, a hlavně sami sebe, tak jste určitě pochopili, že běžně dostupné repelenty jsou opravdové chemické postřiky a neměli bychom je používat a už vůbec ne dávat našim dětem!

Jak se tedy účinně chránit pomocí přírody?

V přírodě existuje celá řada látek, které odpuzují komáry, mušky, hmyz i klíšťata. Jsou zkrátka věci, které jim moc “nevoní”.

Bývají to často různé aromatické a výrazné byliny např.:

  • Levandule
  • Eukalyptus
  • Citrónová tráva
  • Hřebíček
  • Kvasnice
  • Česnek
  • Sójový olej a další.

Z těchto surovin si můžete připravit různé odvary, tinktury a další. Budou určitě třikrát účinnější než všechny slavné repelenty, a hlavně bez chemie.

Nakonec však přidávám recept na můj oblíbený a voňavý repelent proti hmyzu. Slibuji, že když ho začnete používat, veškerá havěť už o vás ani nezavadí, a navíc příjemně voní, takže zároveň neodradí vaše blízké jak třeba velké dávky česneku. 😀

Budete potřebovat:

obyčejnou malou Alpu (Francovku) a hřebíček

Postup:

  • do jedné sklenice Alpy nasypete zhruba půl sáčku celého hřebíčku, můžete i celý a necháte minimálně 14 dní vyluhovat.
  • Alpa se potom zbarví do hnědé barvy po hřebíčku a začne krásně vonět.
  • Velkou výhodou je, že hřebíček konzervuje alkohol a vydrží vám takhle klidně i několik let.
  • Nechte vyluhovat co nejdelší dobu můžete a potom sceďte a přelijte do rozprašovače. Používejte normálně na kůži místo klasických repelentů.

Mějte se krásně a užívejte léta bez zbytečného hmyzu!

Vaše

 

Ann

 

Ann
Ann

Born in the Czech Republic, I spent 4 years in Spain, which is why the Mediterranean Sea holds such a special place in my heart. Fluent in Czech, English, and Spanish, I embrace the lifestyle of a digital nomad, currently traveling across the world. I studied at a classical music conservatory – playing the clarinet. I’m passionate about books, art, mindfulness, and the traditional slow-paced way of life. The night sky, sunsets, and the pleasure of tasty homemade vegetarian food make me excited.

Find me on: Web | Instagram

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *