Vůně lesa, čerstvý koberec z mechu a voňavý vzduch. Ozdravné ticho a štěbetání ptáčků a vy uprostřed toho úžasného klidu s košíkem v ruce. Ten, kdo miluje houbaření jistě ví, o čem mluvím. Není to jen pouhý koníček, je to vášeň děděná z generace na generaci. Tolik lidí u nás v Česku miluje houby a jejich sběr – to není určitě náhodou! Houby odjakživa člověka lákaly a pro chudší lidi byly často zdrojem obživy. Už víte, proč se každý rád pochlubí tím, co našel a ostatní ho s jistou závistí sledují? Houby jsou k nám Čechům zkrátka jako přirostlé!
Troufám si tvrdit, že rostou a rozhodně ne málo! Po víkendové návštěvě lesa, o spoustu starostí lehčí a o několik praváků těžší, není nic lepšího než si na oběd ukuchtit čerstvé hřiby. No popravdě, kdo by se chtěl vrátit s prázdnou? 😊 Od malička jsem chuť hub v čemkoliv nesnášela, vlastně je pořádně a bez předsudků jím jen 3 roky, a to jen některé druhy, ale hledání to je jiná věc, to mě vždycky bavilo! Ten pocit, když najdete v mechu praváka… nebo dva nebo patnáct a vzrušeně běháte okolo, div si všechny nepošlapete!
Od dětství jsme pravidelně chodívali a sbírali houby a vždycky jsem věděla, jaká je to houba, jestli je jedlá a na co se používá. Proto mě v dospělosti překvapilo, jak je možné, že to někteří vůbec nepoznají, a tudíž ani nesbírají? Bylo to pro mě samozřejmé asi stejně jako to, že umím chodit. Nemusíme ale chodit daleko, v zahraničí často, obzvláště na severu, rostou krásné houby a nikdo je tam v lesích nesbírá – kromě populárních a uměle pěstovaných žampiónů, které jsou populární snad všude! Za to praváky a další houby zná výborně především italská i francouzská kuchyně, kde jsou základem některých delikates, ale v Česku tentokrát nejsme rozhodně pozadu! Jak už jsem jednou zmiňovala – houbaření je tu velmi populární a hřiby se tu dělají na tisíc způsobů, od staročeských receptů, až po ty novodobější…
Pro chudé lidi byly houby často jedním z mála zdrojů obživy a tak, když zapršelo a počasí přálo, utíkali hned zrána plní očekávání do lesa. Sušené houby byly dokonce jako jedna z dávek, kterou museli odevzdávat panstvu. Jsou také součástí spousty starých a dochovaných obřadních jídel, jako například: vánoční houbový kuba, valašská štědrovečerní polévka, kulajda a na Slovensku tradiční kapustnica podávaná o vánočních svátcích i na Silvestra. Nicméně nebylo vše vždycky tak růžové, jak se zdá. Spousta lidí se z hub i otrávila, a tudíž byly tehdy v očích doktorů spíše zatracované. Ve starých kuchařkách se doporučuje přimíchat k houbám česnek nebo křen, protože vám údajně mohou pomoci při mírné otravě. Taky se doporučoval pít hořký pelyněk s octem. No uznejte sami, neměli to chudáci tak lehké jako dnes, když vám při nejhorším vypumpují žaludek. Pokud si však nejste v lese úplně jistí, radši tam houby nechte a nepřidělávejte si starosti, a pokud houby neznáte vůbec nebo jste začátečníci, sbírejte jen praváky, ty většinou bezpečně poznáte.
Hřiby však nejsou zdaleka jediné, které se jedly! Syrovinky, ze kterých vytéká tzv. mléko a každé nářečí je pojmenovává jinak, byly také velmi oblíbené. Kozáci, holubinky, ryzce a kotrče měli také své patřičné využití! Od Karpat přes Tatry až na Kavkaz pastevci opékají hřiby nad otevřeným ohněm s kouskem brynzy či slaniny. Houby se tedy vždy sbíraly většinou ve výše položených a chudších oblastech naší země.
Dle starších receptů lidé většinou kombinují houby s vajíčkem či smetanou nebo máslem, aby zvýšili výživovou hodnotu jídla. Hřiby jsou výrazné, ale kaloricky jsou výživné podobně jako některé druhy zeleniny. Můžou navíc být při nesprávné přípravě těžké, a proto se doporučují jíst na oběd, ne na večeři a hlavně nesmažené. Používají se hlavně jako přísada do jídel nebo na ochucení. Osobně si myslím, že smaženice nebo smažené bedle, nejsou dobře připravené houby, a tudíž se nedivím, že je pak spoustě lidem z nich těžko a nevolno. Člověk musí vědět, jak je sníst, a hlavně je používat s mírou. Polévky a omáčky či přísady k jídlům jsou skvělou cestou, jak je zařadit do jídelníčku. A pokud nemáte rádi houby stejně jako dřív já, doporučuji začít s praváky. Ostatní houby mi stejně moc nechutnají, protože jsou takové „slizké“ a zatím jsem jim nepřišla na chuť!
Nakonec Vám posílám své dva oblíbené a rychlé recepty:
Budeme potřebovat:
- Uvařené brambory a nakrájené na malé kousky
- Praváky nakrájené na malé kousky
- 4 vajíčka
- Čerstvou chilli papričku
- Sůl
- Petržel
- Olivový olej
- Čerstvá bazalka a červená cibule na ozdobu
Postup:
Uvaříme si brambory. Slité a uvařené brambory smícháme s hříbky, olejem a kořením na pánvi. V hrnku si rozmícháme vajíčka a zalijeme připravenou směs. Nahoru nasypeme čerstvé chilli a na mírném plamenu zvolna uvaříme, až jsou vejce tuhá a poté můžeme servírovat!
Nakrájíme na kousky a posypeme cibulí a bazalkou, já přidala trochu domácího ovčího tvarohu na ozdobu!
Budeme potřebovat:
- Bezlepkové špagety
- Olivový olej
- Česnek
- Petržel
- Sůl
- Chilli
- Bílé víno
- Pravý parmazán
Postup:
Uvaříme špagety do podoby „al dente“. Na pánvi orestujeme česnek na olivovém oleji, přihodíme houby a přidáme sůl a chilli. Přilijeme víno a chvíli podusíme. Přidáme špagety a na mírném plamenu promícháme, přidáme čerstvou petržel, posypeme parmazánem a ihned podáváme.
Dobrou chuť!
Vám
Přeje
Vaše
Ann
Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I
provide credit and sources back to your weblog?
My website is in the exact same niche as yours and my visitors would
truly benefit from some of the information you present here.
Please let me know if this okay with you. Thank you!
I do consider all of the ideas you have introduced on your post.
They are really convincing and will certainly work.
Still, the posts are very quick for beginners.
Could you please extend them a little from subsequent
time? Thank you for the post.
Author
Thanks!
We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
Your site offered us with valuable info to work
on. You’ve done a formidable job and our whole community will
be thankful to you.
Awesome! Its actually amazing article, I have got much
clear idea about from this paragraph.