Znáte to – potřebujete jít do práce nebo do školy, ale necítíte se dobře. Nesnášíte ten pocit ucpaného nosu nebo horečky? Přesto to však musíte čas od času vytrpět… Je ještě čas na záchranu? Opravdu musíte mít několikrát do roka rýmu? Vážně se toho nedá nijak zbavit? A navíc přírodní cestou?
Protože je tohle právě aktuální téma u spousty lidí, rozhodla jsem se pro vás uspořádat několik podle mě nejlepších tipů pro vaše zdraví nebo imunitu, abyste už nemuseli být nemocní nebo nachlazení a nemuseli rušit důležité události ve vašem životě, protože se necítíte dobře.
Je důležité pochopit, co se s vaším tělem vlastně přesně děje během toho, co jste nemocní. Nejsem odborník nebo lékař, abych vám to dokázala vysvětlit zcela přesně, ale ve velmi zjednodušené verzi je to stav, kdy tělo napadnou cizí bakterie nebo viry a pokud mají kde a na čem se rozmnožit, tak potom způsobují tento nepříjemný stav v těle. Tělo jako obranu proti těmto potvůrkám zvýší následně teplotu – aby je zničilo. Základem této myšlenky je to, že když by člověk jedl správně zdravě a měl na nejlepší možné úrovni svoji imunitu, v zásadě by žádnou z těchto nemocí nedostal, protože by se neměla kde usadit a rozmnožit, ale tělo by ji zničilo dříve než by to bylo vůbec možné. Dalším velkým omylem je užívání léků jako je např. Paralen a Ibalgin na snížení teploty, protože tím vlastně znemožníte tělu, aby se mohlo samo bránit. Stejně tak je tomu u antibiotik, které po vybrání oslabí vaši imunitu, protože zničí jak ty špatné bakterie, tak i ty dobré. Proto se taky často stává, že člověk, který se právě vyléčil antibiotiky, onemocní jinou nemocí – protože si vlastně zničil svoji přirozenou imunitu. Abych to jednoduše shrnula: léky z lékárny vám vyřeší možná momentální stav se spoustou vedlejších účinků, ale nevyřeší příčinu toho, proč jste nemocní a nedají možnost tělu s tím samo bojovat a stát se tak odolnějším. Proto je na místě obrátit se na zdravé super-potraviny a vyřešit to přírodní cestou.
1) Prvním důležitým bodem je zajistit, abyste nebyli vůbec nemocní. Jedná se o dlouhodobější krok a tím je – posílit svůj imunitní systém. Mým tipem pro tento krok je, možná pro vás neznámé, ale tolik účinné: konopné semínko. Tohle semínko, které můžete koupit ve zdravých výživách, pochází z technického konopí, tedy bez obsahu THC a dá se koupit ve dvou podobách: loupané a neloupané. Doporučuji určitě semínko loupané, které je sice o něco dražší, ale je chutnější, takže ho můžete bez problému zařadit do jídelníčku i dětem, protože chutná podobně jako oříšky. Je tolik výjimečné, protože má v sobě úžasné zastoupení nenasycených mastných kyselin, které jsou tam v poměru složení nejbližším pro naše tělo a zajišťují tedy správnou funkčnost našeho metabolismu. Obsahuje i kompletní bílkovinu – něco pro zdravé sportovce, širokou škálu vitamínů a dalších prospěšných látek. Důležité je ho nevařit a nezahřívat nad teplotu 45 stupňů Celsia. Já osobně doporučuji sníst hrst konopného semínka každý den dlouhodobě a věřím tomu, že už nebudete nemocní. Ještě lepší a silnější variantou je konopný olej, který je vyroben lisováním těchto semínek, takže je koncentrovanější. Každý z vás si musí vybrat svoji nejlepší variantu, důležité je ale tohle semínko užívat pravidelně a dlouhodobě.
2) Dalším bodem je rychlá pomoc v případě, že už je pozdě a cítíte se nemocní. Nejlepší je k tomuto bodu vůbec nedospět (viz bod číslo 1). Nejrychlejší a nejúčinnější by bylo dát si několikadenní půst a detoxikovat (vyčistit) své tělo, což ovšem většina z vás si nemůže dovolit, pokud chodíte do práce apod. Musíme tedy ty špatné bakterie v nás zničit – doporučuji pro tento krok zázvor. Zázvor má antibakteriální a protizánětlivé účinky. Z této rostliny se užívá zpravidla její oddenek a v čínské kuchyni se používá běžně jako ingredience do některých pokrmů. U nás v kuchyni už tolik rozšířený není. Má pikantní a výraznou exotickou chuť. Koupíte ho ve všech velkých supermarketech a je také cenově dostupný pro všechny. Nejlépe se užívá jako čaj. Já osobně bych doporučila udělat si ovocný čaj, mezitím si oloupejte kousek kořene zázvoru a najemno nastrouhejte. Až nebude čaj horký, ale pouze teplý tak, že ho můžete bez problému vypít. Potom přidejte nastrouhaný zázvor třeba s medem a citronem, promíchejte a vypijte. Důvodem je to, že pokud ho opět uvaříme na teplotu větší než 45 stupňů, ztratí spoustu výborných i prospěšných látek zcela zbytečně. Navíc v kombinaci s ovocným čajem nechutná zase tak špatně, že by ho třeba děti nevypily. Je potřeba to s ním ale nepřehánět, protože je povzbuzující a kdybyste ho vypili vážně hodně, mohl by vám způsobit lehké žaludeční potíže. Užívá se jako přírodní antibiotikum a opravdu zabírá – do 3 dnů bezpečně odolá i ta největší chřipka. Můžete ho však pít i pravidelně jako prevenci.
3) Třetím a spolehlivě nejlepším zabijákem nachlazení nebo rýmy je chilli neboli také kayenský pepř. Opět je k dostání téměř ve všech supermarketech. Výrazně mimo jiné posiluje také náš imunitní systém a je tedy výhodné ho využívat v kuchyni jako přísadu do jídel i jako prevenci. V případě, že je opět ” za pět dvanáct” a už hledáte kapesníky, tak doporučuji: nalejte vodu do malé skleničky a nasypte zde malou lžičku kayenského pepře, dobře rozmíchejte a “kopněte” do sebe. Pokud to bude opravdu hodně pálit, nezapíjejte vodou, ale raději něčím zajezte. Chilli krásně pročistí vaše tělo i organismus a zároveň ho vydesinfikuje. Chilli je jeden z dalších pokladů v oblasti zdravé výživy.
Můžete do boje povolat i ostatní známé pomocníky, jako jsou syrový česnek, chia semínka a další... Ze spousty těchto příkladů se dají vyrobit i různé tinktury, pasty apod… Je toho spousta, já se jen snažila vybrat ty nejúčinnější, které vám mohou pomoci rychle a jsou snadno dostupné.
Samozřejmě mimo jiné se snažte jíst v těchto dnech hodně čerstvého ovoce a zeleniny a lehčí jídla. Doporučuji určitě i odpočinek. Spousta nemocí vás prostě chce na chvíli “zdržet” od všeho, abyste si mohli opravdu odpočinout…
Doufám, že vám moje tipy pomohou nebo se i částečně uzdravíte.
Mějte krásné a zdravé dny!
Vaše
Ann