Chcete konečně zhubnout svoje přebytečná kila do plavek a ne se o tom zase jen bavit? Chystáte změnit svoje stravovací návyky, protože chcete začít žít zdravější život? Chcete se cítit lehčeji a fit? Dala jsem dohromady 5 důležitých bodů, se kterými byste to mohli alespoň pro začátek vyzkoušet…
- Místo sladkostí ovoce
Přemáhá vás často nekontrolovatelná chuť na sladké? Mlsáte často a nemůžete si pomoct? A co takhle mlsat bez výčitek? Zkuste příště místo sladkostí, tyčinek a sušenek začít mlsat ovoce. Kupte si takové jaké vám doopravdy chutná. Můžete vyzkoušet sušené, či různé druhy netradičního tropického ovoce. Myslím, že svoje chuťové buňky uspokojí každý. Pokud vás ani tohle nezastaví, doporučuji si nachystat nějaký raw dezert – z oříšků, semínek a ovoce. Není cukr, jako cukr. Cukr z ovoce je pro nás dobře stravitelný a využitelný, kdežto rafinované cukry průmyslově vyrobené jsou opravdu hodně nezdravé pro naše tělo a způsobují spoustu zdravotních problémů. Jedná se např. o bílý řepný cukr, který najdete skoro v každé cukrovince v obchodě. A pozor, časem si na něj můžete vybudovat i závislost, které je velmi těžké se zbavit!
- Dodržujte pitný režim
Naše tělo je ze ¾ tvořeno vodou. Spousta lidí včetně mě má s pitným režimem problémy. Je ale opravdu velmi důležité, abychom si svůj pitný režim hlídali. Začněte už ráno, kdy se prý tělo nejvíce čistí a potřebuje tedy spoustu vody, aby mohlo odplavovat toxiny z těla pryč. Pokud chcete ráno správně nastartovat vaše tělo, není nic lepšího než si dát sklenici vlažné vody s citronem nebo s trochou jablečného octu. Pokud často zapomínáte, že byste se měli napít, můžete si to kontrolovat tak, že si koupíte nejlépe skleněnou láhev a do ní si připravíte čaj, či vodu s citronem a položíte si ji v práci na stůl, potom si určitě vzpomenete. Nezapomeňte také, že do pitného režimu se nepočítají slazené limonády, káva, alkohol a podobně. Skvělou variantou pro začátek je uvařený čaj slazený medem.
- Pravidelnost se vyplatí
Jak často bychom měli správně jíst? Odborníci tvrdí, že nejlepší je jíst 5x denně, já osobně si myslím, že si svůj režim musíte uzpůsobit sami sobě na míru a ne věřit správným definicím. Pokud například pozdě vstáváte jako já, je pro mě skoro nemožná dopolední svačinka, ovšem chápu, že pro někoho, kdo vstává třeba v 6 hodin ráno, má svůj význam. Druhým extrémem zase bývá to, že někteří se přes den nestíhají pořádně najíst a potom přijdou domů a sní všechno, co uvidí a v nejhorším případě jdou za pár hodin spát. Před spánkem bychom neměli asi tak nejlépe 5 hodin vůbec jíst, protože naše tělo není schopno zpracovávat potravu, když odpočívá. Také se vám může ráno hůř vstávat a večer se vám zase nebude chtít usnout. Myslím že ideální počet jídel je 4x denně a víc. Logicky je lepší si jídlo rozdělit na menší díly a postupně ho trávit. Vytvořte si svůj jídelníček sobě na míru a hlavně si udělejte na jídlo čas i během dne v práci, ve škole, prostě kdekoliv!
- Odlehčete svá jídla
Věděli jste, že pokud sníte na jedno jídlo moc podílu vařené stravy spustí se ve vašem těle tzv. leukocytóza – tedy zvýšení počtu bílých krvinek (našich bojovníků v krvi), vyvolaná trávením vařené stravy. Naproti tomu syrová, nevařená strava leukocytózu nevyvolává vůbec. Není nic lepšího než si ke každému vašemu uvařenému jídlu nachystat salát – okurkový, rajčatový, jakýkoliv, který máte rádi. Pokud byste ho snad pořád jedli hodně málo v poměru k celému jídlu, odlehčete si prostě a jednoduše svůj oběd, či večeři od příloh a dejte si k tomu jen dobrý salát. Uvidíte, že se budete po obědě cítit plní energie!
- Jez do polosyta….
Známé české přísloví “jez do polosyta, pij do polopita” je možná chytřejší, než vypadá. V dnešní době, kdy si lidé kdykoliv a téměř kdekoliv můžou zajet do supermarketů a nakoupit si nejrůznější pochutiny, které “hrdlo ráčí”, je někdy opravdu těžké zachovat si střídmost a prostě se nepřejídat. Bohužel u jídla platí to, že méně je někdy více. Řekněte mi, jak jste se cítili po nějakém vánočním setkání, kde jste se úplně přejedli. Cítili jste se dobře a fit? Asi těžko, co si taky vaše tělo mělo počít s tím obrovským množstvím jídla? Zkuste se tedy příště ovládat a pokud jste na pochybách, dalším faktem je, že občas se prostě vyplatí nejíst vůbec a čas od času si dát malý půst, jeden půl den nebo den, to záleží na vás. Vaše tělo, když není zaměstnáno zpracováváním jídla, má spoustu času na to, začít opravovat jiné věci, které vás třeba trápí. Proto se můžete někdy při půstech cítit opravdu hrozně. Nicméně také se říká, že pokud to nelze vyléčit hladovkou, pak to snad ani vyléčit nejde.
Krásné a zdravé dny Vám přeje
Vaše
Ann