Madrid Travel Guide

As an old Spanish expression tells us: “A good wine doesn’t need a town crier”, so Madrid doesn’t need any travel guide to convince you about its magic. However, I would like to share my travel experience and photos, so you can enjoy some Madrid vibes at home. What you can’t miss during a visit to the Spanish capital?

“Buen vino, no ha menester pregonero.”

Jak říká staré španělské přísloví: “Dobré víno nepotřebuje vyvolávače”, tak ani Madrid nepotřebuje dalšího cestovního průvodce, aby vás přesvědčil o svém kouzlu. I přesto bych však s vámi ráda sdílela svoje zážitky a fotky a přenesla tak kousek madridské nálady i k vám domů. Co nepochybně stojí za vidění při návštěvě španělského hlavního města?

Když hledám ubytování ve větším městě, je pro mě už teď vždy nejdůležitější lokalita a dostupnost. V minulosti jsem několikrát zvolila levnější nabídky, které však byly dál od centra města a pak člověk trávil většinu času jen v dopravních prostředcích a podtrženo, sečteno i finančně by to vyšlo stejně, kdyby si vybral jinou variantu. Tentokrát jsme vybrali dobře a naše ubytování bylo přímo v samém srdci Madridu…

When I’m looking for accommodation in a big city, I always put location first. In the past, I sometimes chose cheaper offers that were far away from the city center, and then we spent most of the time on public transport. In the end, it was worst than selecting more expensive options. This time we picked the location well, and we were happy to stay exactly in the heart of Madrid.

Centrum města / City center

Začali jsme naši prohlídku na Plaza Mayor – charakteristickém náměstí ve tvaru obdélníků se symetrickými budovami a nekonečným množstvím balkónů. Dříve bylo tohle místo využíváno také pro býčí zápasy, popravy či události inkvizice. Kavárny a restaurace schované v podloubí působily romanticky – obzvláště v noci. Dále jsme pokračovali na Puerta del Sol – jedna z hlavních madridských tepen s typickou sochou medvěda a nádhernou cihlovou budovou staré pošty (Real Casa de Correos). Nasávali jsme atmosféry nejrušnějších ulic Madridu a líně jsme šli až do obrovského známého parku: Parque del Retiro.
Cestou stálo za zastávku: Fuente de Cibeles, Palacio de Cibeles, Banco de España, Puerta de Alcalá.

We started our visit on Plaza Mayor – a characteristic rectangle square with symmetrical buildings and endless tiny balconies. The bullfights, executions, and events of the inquisition were also happening there in the past. Romantic cafés and restaurants hidden in archways possessed a fabulous atmosphere, especially during the night. We continued to Puerta del Sol – one of the central Madrid streets with a typical statue of the bear and an awesome brick building of the old post office (Real Casa de Correos). We enjoyed the vibes of the most dynamic streets, and we walked slowly to the grand well-known park: Parque del Retiro.
During the walk, you have to enjoy equally: Fuente de Cibeles, Palacio de Cibeles, Banco de España, and Puerta de Alcalá.

Si alguna vez me pierdo, no me busques demasiado lejos. Estaré caminando en Madrid.

Parque del Retiro

Každé velké město by bez debat mělo mít svoji zelenou oázu. Tenhle park si prostě nejde nezamilovat. Velké díky patří španělským králům, kteří jej od 18. století nechali přístupný veřejnosti. Památník Alfonse XII. s lodičkami a spoustou umělců a kavárniček má již při vstupu velice uklidňující atmosféru. Když však pokračujete trochu hlouběji a kocháte se okolní zelení a obrovskými stromy, které již pár událostí viděly, tak se dostanete k hlavní architektonické podívané – Křišťálovému paláci. Byl postaven jako skleník pro přezimování tropických rostlin a inspirován Křišťálovým palácem v Hyde Parku v Londýně. Skvost plný denního světla v záplavě zeleně byl úžasným a velmi fotogenickým zážitkem.

Every big city should have its own green oasis. You will definitely fall in love there, many thanks to the Spanish kings who made this park available to the public in the 18th century. Monument to Alfonso XII with little boats, the area full of many artists and cafés will give you a peaceful atmosphere from your first steps. During wandering around and admiring old trees with much history, you will easily get to the main architectural spectacle – the Crystal Palace. It was originally built as a greenhouse for surviving tropical plants and it was inspired by Crystal Palace at Hyde Park in London. True treasure full of light surrounded by greenery was a marvelous and very photogenic experience.

Madrid se disfruta más desde el suelo, explorando a través de calles estrechas que siempre te llevan a un parque intrigante, mercado, bar de tapas o artista callejero.

Emilio Estévez

Museo del Prado

Přestože bychom se zvládli další hodiny jen tak potulovat po parku, pokračovali jsme zalahodit oku a vychutnat si přes 1.000 maleb, které galerie nabízí. Pozorovat velká díla z dílen Goye či Velázqueze byla úplně jiným zážitkem v Madridu, než si prohlížet velkolepé mrakodrapy v centru. Nejen u velkých “Dvorních dam” jsem byla neuvěřitelně vděčná za to, že si můžeme dnešní město prohlížet očima starých velikánů, nadechovat jejich pocity a vnímat jak nás společná historie všechny znovu propojuje. Fotit zakázáno, vnímejte očima. Prado bylo pro mě jedním z nejkrásnějších zážitků v Madridu.

*Cestovatelský tip: Prado nabízí vstup do galerie zdarma každé pondělí – sobota od 18:00 do 20:00, v případě, že byste se rádi vrátili vícekrát.

Although we would be capable to spend a whole day by a wander around the park, we decided to continue and please our eyes with the more than 1.000 paintings that this gallery has to offer. Observing the great works of Goya or Velázquez was a completely different adventure in Madrid than exploring modern skyscrapers. By observing not only the incredible “Las Meninas” I was so grateful to be there and discover the history through the eyes of the famous painters breathing their feelings. And I appreciated the sensation of history connecting us together with the present all over again. Prohibited to take pictures, watch with your eyes open. Prado was for me one of the most beautiful experiences in Madrid.
*Travel tip: Prado offers free entrance to the gallery Monday to Saturday: 18:00 – 20:00 if you would like to explore more.

I see only forms that are lit up and forms that are not. There is only light and shadow.

Francisco Goya

Nakonec jsme se toulali uličkami ve známe čtvrti spisovatelů (Barrio de las letras), kde můžete najít například i rodný dům Miguela Cervantese. Na večeři doporučuji zajít si na tapas na místní trh – Mercado San Miguel, kde se sklenicí vína v ruce jednoduše ochutnáte atmosféru madridské noci společně s nekonečnými druhy tapasů.

By the end of the day, we explored the famous district of writers – Barrio de las Letras, where you can also discover the birth house of Miguel de Cervantes. I recommend you to go for dinner at a local market – Mercado San Miguel where you can taste the authentic Madrid night together with endless tapas and a glass of wine in your hand.

No hay vida nocturna en España. Se quedan hasta tarde, pero se levantan tarde. Eso no es vida nocturna. Eso es retrasar el día.

Ernest Hemmingway

Palacio Real de Madrid

Královský monumentální palác s více než 3000 pokoji je svou rozlohou jedním z největších královských paláců v Evropě. Prezentuje své oficiální velkolepé kouzlo přímo naproti největší katedrále v Madridu – Almudena. Ačkoliv zde královská rodina momentálně nesídlí, palác uchovává velmi cenné sbírky (housle z dílny Antonia Stradivariho) a nabízí prohlídky veřejnosti. Doporučuji procházku v zahradách či na blízkou vyhlídku.

Royal and monumental palace with more than 3.000 rooms is considered one of the biggest royal palaces in Europe. It presents its official magnificent charm facing the biggest cathedral in Madrid – Almudena. Although the royal family does not live there anymore, the palace still presents very valuable collections (for example violins from A. Stradivari) and it offers public tours. I recommend walking through gardens or a closer viewpoint.

España, el hermoso país del vino y las canciones.

Johann Wolfgang von Goethe

Gran Vía

Někdy také nazývaná “španělská broadway” je jednou z nejdůležitějších ulic v centru města. Najdeme zde ikonické budovy, které tvoří známý obraz moderního Madridu z pohlednic. Do dálky svítí jasně bílou barvou Edificio Telefónica Budova společnosti Telefónica, inspirovaná americkými mrakodrapy, ve které byl porpve uskutečněn zaoceánský hovor španělského krále s Washingtonem.
* Pokud jste ještě neviděli, doporučuji nasát atmosféru této budovy seriálem Las Chicas del Cable, Netflix.

Amerického vlivu si zde můžete všimnout na každém kroku stejně jako mraky kino sálů, které jako by vypadly z amerických seriálů a dalších neméně známých budov, jako jsou: Metrópolis, Cine Capitol či Hotel Ríu Plaza España, který se pyšní známou prosklenou vyhlídkou na město s terasou a barem ve výšce 177 metrů.

Also called “Spanish Broadway” is one of the most important crossroads of the city center. You can discover there the iconic buildings which will offer a great view of the city like all the famous postcards of Madrid. There you can find, on top of that, a luminous and radiant building of the telephone company – Edificio Telefónica. This edifice was inspired by American skyscrapers and by the way, there was made the first transatlantic telephone call between the Spanish king and Washington.
*If you haven’t watched it yet I recommend enjoying this place in the series Cable Girls on Netflix.

You can note American influence on every step there, same as many cinema halls which are very similar to ones I saw in all American movies and also the other equally well-known buildings: Metrópolis, Cine Capitol or Hotel Ríu Plaza España. The hotel is famous for its glass viewpoint to the center with a terrace and bar at 177 meters high.

Madrid es no tener nada y tenerlo todo.

Ramón Gómez de La Serna

Malasaña

Pokud už jste pročesali uhlazenou americkou křižovatku Gran Vía a rádi byste někde zabloudili do trochu jiného Madridu, doporučuji ztratit se v uličkách čtvrti Malasaña, která pokračuje za telefonickou budovou. Nedaleko hlavní třídy si však můžete vychutnat bohémskou čtvrť s kavárnami, která jsou proslulá svým brunchem a boho, retro obchůdky. Známá Bodega de La Ardosa je určitě povinnou zastávkou pro všechny Čechy – vyhlášena jako nejlepší plzeňský pivovar ve Španělsku, s údajně nejlepší typickou bramborovou omeletou ve městě, nejstarším Guiness výčepem a velkým výběrem irských piv. Underground/hipster zákoutí v celé svojí madridské kráse.

If you explored the cosmopolitan crossroad Gran Vía and you would like to get lost in a different Madrid I recommend you district of Malasaña. It continues behind the building of the telephone company. Nearby the main roads, you can enjoy the boho quarter with authentic cafés well-known for their brunch or cute retro shops. Famous Bodega de La Ardosa is must stop not only for every lover of the beer – announced as the best pilsner brewery in Spain with the best “Tortilla de patatas” in the city having on top the oldest Guinness brewery and a large selection of Irish beers.
Underground/hipster corners in its own Madrid’s magic.

De Madrid al cielo, y en el cielo, un agujerito para verlo. 

Luis Quiñones de Benavente

Templo de Debot

Na závěr našeho putování jsme zvolili park s egyptským chrámem. Kdybyste se divili, proč se taková kuriozita nachází přímo v centru Madridu, tak je to proto, že egyptská vláda darovala tento starověký chrám ze 2.st. př. n. l. Španělsku, kvůli stavbě Asuánské přehrady. Chrám byl rozebrán a postaven kámen po kameni v centru hlavního města, v přilehlém parku – Parque del Oeste s nádhernou vyhlídkou na město. Relaxační a především oblíbené madridské místo pro pozorování západu slunce.

At the end of our wander, we discovered a park with a favorite Egyptian temple. If you are surprised how’s it possible to visit an Egyptian temple in the heart of Madrid it is because the Egyptian government gave this ancient temple from the 2nd century B.C. to Spain because of the construction of the Aswan Dam. The temple was disassembled and built stone by stone in a lovely spot here surrounded by the park – Parque del Oeste with the unique views of the city. The relaxing and also very desired spot for admiring a sunset in Madrid.

Nezapomeňte si zajít na typickou španělskou snídani a ochutnejte churros s čokoládou. Konečně jsem našla i ty bez lepku!!!
Don’t forget to go for a typical Spanish breakfast and try Churros with chocolate. I finally found the gluten-free ones!!!

Na návštěvu Madridu si vyhraďte minimálně 2-3 dny a určitě vyražte večer na tapas a sklenici dobrého vína.
Set at least 2-3 days for visiting Madrid and definitely go out for a dinner to try tapas with a glass of good wine.

Na letiště se dostanete z centra za cca 30 minut metrem.
You can get to the airport in 30 minutes by subway from the city center.

V září bylo ideální počasí pro návštěvu – slunečno a příjemně teplo. Nedoporučovala bych však návštěvu v letní sezóně – červnu, červenci a srpnu, protože je hlavní město známé velkým horkem.
In September we had amazing weather for our visit – sunny but not too hot. I don’t recommend a visit during the main summer season – June, July, and August as it is famous for its very hot climate.

Ann
Ann

Born in the Czech Republic, I spent 4 years in Spain, which is why the Mediterranean Sea holds such a special place in my heart. Fluent in Czech, English, and Spanish, I embrace the lifestyle of a digital nomad, currently traveling across the world. I studied at a classical music conservatory – playing the clarinet. I’m passionate about books, art, mindfulness, and the traditional slow-paced way of life. The night sky, sunsets, and the pleasure of tasty homemade vegetarian food make me excited.

Find me on: Web | Instagram

4 Comments

  • Ann
   Author
   6. 2. 2023 / 17:14

   Cheers lovely!

  • Ann
   Author
   29. 12. 2023 / 23:15

   thanks a lot!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *