#Raw apricot ice-cream / Meruňky – zlatý poklad z naší zahrádky + recept na RAW meruňkovou zmrzlinu

Jemně zlatavé plody se sladkou a výraznou chutí. Dávají našim očím jiskru a krásu a jádra z jejich pecek údajně dokážou vyléčit rakovinu. Pochází ze severní Číny a dnes jsou rozšířené téměř po celém světě. V některých místech rostou dokonce i planě. Divoký kmen Hunza, jehož strava je tvořená především ze sušených meruněk, se pyšní neuvěřitelnému zdraví a dlouhověkosti. Američtí astronauti je dokonce vzali s sebou na jedné z jejich výprav na Měsíc. Ano správně, řeč je o meruňkách, o zlatých pokladech ukrytých na našich zahrádkách. Kolik toho o nich vlastně víme?

Máte chuť na meruňky?!

Vyvolávají v těle zásaditou reakci, obsahují velmi málo sodíku, ale za to hodně draslíku a železa, které je pro ně charakteristické. Jsou také velmi bohaté na stopové prvky jako jsou: mangan, fluor, kobalt a bor. Obsahují velké množství sacharidů – fruktózy a glukózy ve správném poměru a jsou v porovnání s ostatními druhy ovoce bohaté na bílkoviny. Nesmíme však zapomenout na velmi dobrý zdroj vitamínu C, ale hlavně betakarotenu (provitaminu A), díky kterému úspěšně pomáhají při problémech se zrakem. Dávají našim očím zdravou jiskru, která se nedá ničím jiným nahradit. Doporučují se však i při kožních problémech, psychických a nervových poruchách, pro bledé a chudokrevné lidi a zmírňují astmatické příznaky. Podporují celkovou imunitu a zabraňují předčasnému stárnutí. Jsou též velmi dobré na naše vlasy, pleť a nehty.

Pozor! Všechny tyto prospěšné látky a účinky mají pouze v syrovém stavu! Nelze se zde bavit o marmeládách, koláčích a podobně… Pokud můžete, jezte meruňky co nejvíce syrové nebo správně usušené. (o rozdílu mezi sušenými meruňkami – viz níže) Při zdravotních problémech se doporučuje tzv. meruňková kůra – po dobu 15 dní konzumujete půl kilogramu čerstvých meruněk denně.

Už nikdy nevyhodíte pecku!

Proč? Odpověď je jasná! Jakmile zjistíte, na co všechno jsou jádra z pecek dobrá, začnete je sbírat a schraňovat! Pecku si dejte na tvrdý podklad a nejlépe kladívkem ji rozbijte. Uvnitř najdete další poklad, takový malý oříšek. Tyto jádýrka jsou velmi bohaté na vitamín B17, který má protirakovinné účinky. Našla jsem na Internetu i případy lidi, kteří měli rakovinu a zbavili se jí pomocí právě těchto jader! Ale všeho s mírou! Můžete (nebo dokonce musíte) je konzumovat pravidelně, ale nesmíte to přehánět s denní dávkou. Velké množství vitamínu B17 by mohlo být pro tělo toxické. Pokud nejíte pravidelně meruňky a nemůžete si tudíž loupat pecky, tak potom si můžete tyto jádra koupit na Internetu nebo ve zdravých výživách.

! Pokud se bojíte rakoviny, konzumujte tři až čtyři tyto jádra každý den! Pro lidi s rakovinou samozřejmě platí jiné dávkování. Všechny informace a vědecké studie můžete najít na Internetu, v knihách a tak podobně !

Kmen Hunza

Kmen Hunza žije v horách severního Pákistánu. Jejich strava je poměrně jednoduchá – hodně čerstvého ovoce a zeleniny, ořechů, luštěnin a obilnin, maso jedí jen 2x do roka. Mají hodně pohybu, denně ujdou kolem 15 km. Jedí jen to, co si sami vypěstují a jejich skutečným tajemstvím jsou meruňky. Prestiž rodiny se řídí podle počtu stromů meruněk. Dožívají se v průměru 100 let a jejich ženy rodí dokonce do 65 let! Nemocní bývají jen zřídka a velmi milují smích. Sní opravdu velké množství meruněk, v některých částech roku dokonce pijí jen džus ze sušených plodů, a především jedí všechny jádra z pecek. Jsou důležitým ukazatelem toho, že zdravá strava a pohyb má na zdraví člověka obrovský vliv. No nemyslíte?!

Sušené meruňky vždycky nejsou zdravou svačinkou!

U sušených meruněk si dejte pozor na to, aby nebyly sířené. Poznáte je hned na první pohled – podle jejich barvy. Nesířené a zdravé meruňky jsou ty, které mají tmavě hnědou barvu. Naopak ty světlé barvy jsou sířené a většinou neobsahují tolik dobrých látek pro náš organizmus. Takže pokud sušené meruňky, tak jedině ty tmavé a nejlépe v raw (syrové) kvalitě.

Jednoduchý recept na RAW (syrovou) skořicovo-meruňkovou zmrzlinu

Budeme potřebovat:

banán, meruňky, skořici

(chia semínka, prášek z Acai, raw kakao – na ozdobu, dle chuti)

Postup:

1     Zralý banán nakrájíme na kousky a dáme zmrazit.

2     Zmrzlý banán a syrové meruňky (kolik banánu a meruněk nechám na vás – záleží, jak moc to chcete sladké a jak to máte rádi) dáme společně s jednou lžičkou skořice do mixéru a umixujeme.

3     Dáme do pohárů a dozdobíme čerstvým ovocem, chia semínky, Acai, raw kakaem, zkrátka podle Vaší chuti a ihned podáváme!

Napište mi, jak nejraději jíte meruňky a pošlete mi své recepty!

Budu se těšit!

Krásný den přeje

Vaše

 

Ann

Ann
Ann

Born in the Czech Republic, I spent 4 years in Spain, which is why the Mediterranean Sea holds such a special place in my heart. Fluent in Czech, English, and Spanish, I embrace the lifestyle of a digital nomad, currently traveling across the world. I studied at a classical music conservatory – playing the clarinet. I’m passionate about books, art, mindfulness, and the traditional slow-paced way of life. The night sky, sunsets, and the pleasure of tasty homemade vegetarian food make me excited.

Find me on: Web | Instagram

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *