Octopus salad / Salát z chobotnice

Chobotnice jsou svým celým zjevem neobvyklé, tak trochu jako kdyby vypadly z úplně jiné planety. Někomu se tudíž může zdát, že jejich chapadla nevypadají na talíři dvakrát lákavě, ale ti, co je někdy vyzkoušeli, tak ví – správně připravená chobotnice je dokonalá delikatesa!

Octopuses are extremely unusual especially with their odd looks – just a little bit from the other planet. Their tentacles can’t seem pretty much on the plate for somebody. However, if there is one who tasted them sometimes – they know that the right prepared octopuses are absolutely delicious! 

Většina lidí si myslí, že chobotnice je tuhá, a ano i já jsem si to myslela, než jsem vyzkoušela takovou, která taková vůbec nebyla! Další část si myslí, že musí být stoprocentně slizká, ale opak je pravdou. Zkrátka musíte vyzkoušet sami a sehnat dobrou čerstvou chobotnici a hlavně: vědět, jak ji připravit! Od toho je dnešní článek, abyste s chobotnicí v ruce už nebyli zcela ztracení nebo vyplašení a nebáli si ji třeba na dovolené koupit a uvařit…

Most people believe octopus has tough meat and yes, I thought likewise! But then I tasted some octopus there for the first time it doesn’t have tough meat. Another half of people speculated that octopuses naturally have to be slimy but the direct opposite is right! To come to the point – you can give them a chance, but you have to get a great fresh octopus and know how to prepare it. This published article is primarily for you. You can’t be lost or scary with the octopus in your hand, and you can’t worry to buy it and cook it now…

Jak uvařit chobotnici? / How to prepare octopus?

Recept na ni je úplně jednoduchý – koupíte ji čerstvou v obchodě a necháte si ji očistit a připravit. Potom ji dáte samotnou do hrnce a na úplně malém plameni začnete pozvolna vařit. Nepřidáváte sůl, olej ani žádné koření. Chobotnice sama zachvíli pustí svoji slanou vodu, ve které se uvaří. Doporučuji ji takhle pomalu vařit asi 30-45 minut, samozřejmě záleží na velikosti a na požadované tvrdosti. Potom ji vytáhneme z hrnce a nakrájíme na kousky.

The recipe is totally easy – you have to buy it fresh in the local supermarket or at the fish market and allow it to cleanse and adequately prepares it. At home, you could put on the pot and on the small flame, you can start cooking it. Don’t add salt, oil or any spices. Octopus naturally let your saltwater to go, and you’ll prepare it in it. Cook slowly approximately 30-45 minutes, of course, it typically depends on the quantity and your taste.  After all, you can pull up and just slice the cooked tentacles.

suroviny: / ingredients:

uvařená chobotnice podle postupu výše (cca 250 – 300 gramů syrové chobotnice na osobu jako hlavní chod, na předkrm můžete dát i méně)

cooked octopus according to the recipe above (about 250 – 300 grams raw octopus for the person as main course for the appetizer you can use less)

citrón / lemon

sůl, pepř / salt, pepper

olivový olej / olive oil

čerstvá petržel / fresh parsley

salát / salad

postup: / instructions:

Omyjeme a natrháme salát na malé kousky, přídame chobotnici a zalijeme olivovým olejem a zakapeme čerstvým citrónem. Zkusíme a dosolíme salát podle chuti, přidáme pepř. Nakonec nasypeme nakrájenou petržel a můžeme okamžitě podávat!

Clean and typically prepare the classic salad for the small pieces, include the octopus and pour the olive oil and then squeeze the raw lemon. Try it and salt it with your taste, add pepper. At the end sprinkle cut parsley and you can serve it immediately!

Dobrou chuť! / Bon appetite!

Ann

Ann
Ann

Born in the Czech Republic, I spent 4 years in Spain, which is why the Mediterranean Sea holds such a special place in my heart. Fluent in Czech, English, and Spanish, I embrace the lifestyle of a digital nomad, currently traveling across the world. I studied at a classical music conservatory – playing the clarinet. I’m passionate about books, art, mindfulness, and the traditional slow-paced way of life. The night sky, sunsets, and the pleasure of tasty homemade vegetarian food make me excited.

Find me on: Web | Instagram

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *