Dušičky #versus Halloween

Zvláštní den a ještě zvláštnější noc. Noc, kdy se prolínají naše dva světy – tento a možná ještě jiný… alespoň podle nejrůznějších legend…

 Na zem padá zbarvené podzimní listí a večer padne hustá podzimní mlha. Hřbitovy jsou plné zapálených svíček a dekorací. Na večerní procházce na vás dýchne tajemno, jen když půjdete okolo. Tma vše přibarví a člověk by se snad začal i bát… Kolik mají tyto svátky společného s naším životem, strachem, nebo smrtí?

Každý z nás se něčeho bojí. Někdo se bojí výšek, někdo má strach z pavouků a další, že někoho ztratí. Ale smrti se bojí snad každý. Nikdo neví, co ho čeká a taky to nikdy nezjistí. Je okolo toho tématu upředená tajemná pavučina, ze které mají strach dokonce i ti nejotrlejší. A nikdo, věřte mi, ji nechce rozkrývat dříve, než to bude nezbytné.

V těchto dnech bychom si měli vzpomenout na rodinu, příbuzné nebo přátele, kteří už tu s námi nejsou i přesto, že bychom třeba chtěli. Nemělo by se jednat jen o marketingový tah v nákupních centrech či květinářstvích, nebo soutěž o nejhezčí hrob na hřbitově. Daleko lepší forma k “oslavě” těchto svátků je zapálit si doma svíčku a vzpomenout si na ty, kteří nás už opustili a nemůžou tu s námi dnes být. Prohlédnout staré fotky a zavzpomínat na starší časy…

Hodně lidí si dnes myslí, že Halloween a Dušičky nemají skoro nic společného a že jsou to natolik rozdílné svátky, že je člověk nemůže “oslavit” společně. Oba tyto svátky však slouží ke stejnému účelu: uctít památku mrtvých a to už jakýmkoliv způsobem je vám to blízké. Pravdou je, že Dušičky jsou velmi starým svátkem a některé zdroje uvádí, že je slavili i Keltové a je prý zřejmé, že z tohoto evropského svátku se později vyloupnul Halloween do dnešní podoby.

Narovinu se mi daleko víc jako dekorace před domy líbí vyřezané a osvětlené dýně, které mají mimo jiné i svůj význam, než dekorace na hroby a přeplněné hřbitovy. Irové původně vydlabávali strašidelné obličeje to řepy, aby uvnitř se zapálenou svíčkou ochránili svůj dům před dušemi zemřelých. Podle této tradice se v Americe začali později používat k tomuto účelu dýně.

Strašidelné masky a koledování v Americe také vypadá zábavněji. Dokonce podle některých zdrojů se v Podkrkonoší dříve slavily Dušičky průvody strašidelných masek. Takže opravdu tyto svátky toho mají spoustu společného. Možná více než si myslíme. Spousta barů s restaurací pořádá tento víkend strašidelné halloweenské večery se strašidelnými kostýmy.

A jak trávíte Dušičky nebo Halloween vy? Co je pro vás příjemnější? Napiště mi do komentářů ….

Přeji krásný a trochu strašidelný víkend

Vaše

 

Ann

Ann
Ann

Writes this blog for joy, happiness. Spreading love, healthy tips, fashion trends, and a healthy lifestyle over the world. She is trying to discover an easy way for everybody to help and understand the planet. She loves the sea, exploring new places, lovely dresses, food, coffee, and fresh flowers. She is just another free soul.
Thank you so much for every visitor, comment, or sharing.
Live your life every day don’t wait for Friday or Monday because #lifeisabeachcocktail . com !

Find me on: Web | Instagram

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *