Dušičky #versus Halloween

Zvláštní den a ještě zvláštnější noc. Noc, kdy se prolínají naše dva světy – tento a možná ještě jiný… alespoň podle nejrůznějších legend…

 Na zem padá zbarvené podzimní listí a večer padne hustá podzimní mlha. Hřbitovy jsou plné zapálených svíček a dekorací. Na večerní procházce na vás dýchne tajemno, jen když půjdete okolo. Tma vše přibarví a člověk by se snad začal i bát… Kolik mají tyto svátky společného s naším životem, strachem, nebo smrtí?

Každý z nás se něčeho bojí. Někdo se bojí výšek, někdo má strach z pavouků a další, že někoho ztratí. Ale smrti se bojí snad každý. Nikdo neví, co ho čeká a taky to nikdy nezjistí. Je okolo toho tématu upředená tajemná pavučina, ze které mají strach dokonce i ti nejotrlejší. A nikdo, věřte mi, ji nechce rozkrývat dříve, než to bude nezbytné.

V těchto dnech bychom si měli vzpomenout na rodinu, příbuzné nebo přátele, kteří už tu s námi nejsou i přesto, že bychom třeba chtěli. Nemělo by se jednat jen o marketingový tah v nákupních centrech či květinářstvích, nebo soutěž o nejhezčí hrob na hřbitově. Daleko lepší forma k „oslavě“ těchto svátků je zapálit si doma svíčku a vzpomenout si na ty, kteří nás už opustili a nemůžou tu s námi dnes být. Prohlédnout staré fotky a zavzpomínat na starší časy…

Hodně lidí si dnes myslí, že Halloween a Dušičky nemají skoro nic společného a že jsou to natolik rozdílné svátky, že je člověk nemůže „oslavit“ společně. Oba tyto svátky však slouží ke stejnému účelu: uctít památku mrtvých a to už jakýmkoliv způsobem je vám to blízké. Pravdou je, že Dušičky jsou velmi starým svátkem a některé zdroje uvádí, že je slavili i Keltové a je prý zřejmé, že z tohoto evropského svátku se později vyloupnul Halloween do dnešní podoby.

Narovinu se mi daleko víc jako dekorace před domy líbí vyřezané a osvětlené dýně, které mají mimo jiné i svůj význam, než dekorace na hroby a přeplněné hřbitovy. Irové původně vydlabávali strašidelné obličeje to řepy, aby uvnitř se zapálenou svíčkou ochránili svůj dům před dušemi zemřelých. Podle této tradice se v Americe začali později používat k tomuto účelu dýně.

Strašidelné masky a koledování v Americe také vypadá zábavněji. Dokonce podle některých zdrojů se v Podkrkonoší dříve slavily Dušičky průvody strašidelných masek. Takže opravdu tyto svátky toho mají spoustu společného. Možná více než si myslíme. Spousta barů s restaurací pořádá tento víkend strašidelné halloweenské večery se strašidelnými kostýmy.

A jak trávíte Dušičky nebo Halloween vy? Co je pro vás příjemnější? Napiště mi do komentářů ….

Přeji krásný a trochu strašidelný víkend

Vaše

 

Ann

Ann
Ann

Píše tento blog pro radost a pro rozšíření všeobecného povědomí o zdraví, módě a zdravém životním stylu. Snaží se, aby to všechno mělo smysl a aby se každý mohl zapojit. Miluje kávu, čerstvý Vogue, nové šaty, jídlo a řezané květiny. Je už prostě taková…
Z celého srdce ti děkuje za každou návštěvu, komentář a sdílení.
Žij si svůj život, tak jak chceš. Je jedno jestli je pátek nebo pondělí #lifeisabeachcocktail . com !

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *