Letní dny ukazují svoji moc v plné síle a červenec máme již téměř za sebou. Slunce svítí na plné obrátky a předává tak svoji energii všemožným rostlinám a plodům. Jedním z nich jsou také ostružiny, často neprávem přehlížené a zastíněné malinami, přesto všechno si však myslím, že si zasluhují výjimečnou pozornost. Obzvláště i ze zdravotních výhod, které z nich pocházejí. Díky tmavému barvivu jsou stejně jako borůvky jedny z nejzdravějších plodů, které si můžeme jako čerstvé v přírodě vychutnat. V srpnu začíná jejich sezóna, tak se pojďme společně podívat na to, co nám přinášejí. Navíc přidávám recept na ostružinovou misku plnou ovoce s “borůvkou” Acai, která je opravdovou zdravotní bombou. Už jste na ni dostali chuť? Musím říct, že jsem z ovoce ještě letos nic lepšího nejedla!
Ostružiník – nenáročný keř pocházející z Evropy
Ostružiník původně pochází z Evropy a Asie, kvůli vysokému počtu druhů jej však dnes nalezneme už téměř všude na světě. Mimo jiné i v Americe či v jižní Evropě, kde roste převážně ve vysoko položených oblastech. Nejlépe se mu však daří v mírném podnebí a na pěstování je nenáročný, potřebuje jen nějakou konstrukci, po které se bude pnout. Nejlepší a nejzdravější plody však najdeme v našich lesích. Jedná se o původní nešlechtěné odrůdy rostoucí ve zdravém lesním prostředí s nejvyšším obsahem zdraví prospěšných látek.
Ostružiny – tak trochu česká superpotravina
Ostružiny jsou pro nás prospěšné z mnoha důvodů. Mají vysoký obsah vitamínu C a kvůli obsahu tmavého přírodního barviva – biaflavonoidu jsou velmi ceněné. Obsahují také velké množství ostatních vitamínů, draslíku, hořčíku, železa, vlákninu a kyselinu listovou.
Pro naše tělo jsou velmi hodnotné i jejich malé pecičky. Obsahují až 20% éterických olejů a přirozeně čistí naše střeva. Jedna studie uvádí, že u krys krmených ostružinami se snížil výskyt rakoviny tlustého střeva až o 60% – 80%. Z těchto důvodů jsou velmi vhodné proti průjmu a žaludečních problémech.
Dokáží předcházet nádorovým onemocněním a pomáhají při následcích chemoterapie. Chrání naše játra, zrak, srdce, cévy i další orgány, používají se i při léčbě zánětů, nachlazení, zápalu plic apod. Jsou výborné pro svěží a mladistvý vzhled, zpomalují stařeckou demenci a regenerují naše tělo.
Téměř všechny tyto léčivé látky mají pouze v syrovém stavu!
Cenný čaj z listů
Doposud byla řeč jen o plodech, ale z ostružiny nevyužíváme zdaleka jen chutné plody! Dlouhou tradici v lidovém léčitelství má i čaj z listů ostružiníku. V čem nám může pomoci? Proti průjmu, silné menstruaci, při kožních onemocněních. Listy působí blahodárně i proti plísním, při léčbě močových a žlučových cest, trávicího traktu, cukrovky. V neposlední řadě proti nachlazení, kašli a do směsí pro čistění krve…
Zajímavosti
- Ostružiny doslova zastavují kyslíkové stárnutí mozku savců, což bylo prokázáno na pokusech s potkany. Poškození kyslíkovými radikály je tudíž o dost menší, pokud naše buňky mozku a celého těla chrání pigment z ostružin.
- Pokud byste chtěli vyrovnat jejich léčivé účinky malinami museli byste jich sníst asi 3x tolik!
Využití v kuchyni
Ostružiny mají mnoho možností využití. Jsou výborné do spousty moučníků a dezertů, vyrábějí se z nich marmelády a sirupy nebo oblíbené ostružinové víno. Pamatuji si, jak jsem v dětství milovala ostružinovou marmeládu, kterou dělala moje babička. Nejlepším způsobem, jak je sníst ale zůstává: “Jak to příroda uvařila”, tedy v syrovém stavu. Vařením a zavařováním spoustu zdravých látek zničíte. Pokud jich nasbíráte moc, doporučuji zamrazit a poté použít v zimě třeba do smoothie. A jestli Vám dozrávají postupně na zahradě, není nic lepšího než si jít udělat moji čerstvou ovocnou misku!
Na 2 porce budete potřebovat:
- 3 menší zralé banány
- 5 hrstí ostružin, ale klidně i více dle chuti
- 2 jablka
- prášek z Acai
Na ozdobu:
- čerstvé ovoce, skořici, chia semínka a další…
Postup:
Banány, oloupaná a vykrájená jablka rozmixujeme. Nakonec přidáme ostružiny a prášek z Acai a vše důkladně umixujeme.
Předěláme do mističek a dozdobíme dle chuti a fantazie.
Podáváme okamžitě nebo necháme chvíli v lednici vychladit.
Dobrou chuť!
Vám přeje
Vaše
Ann