The Most Instagrammable Beaches in Mallorca

Stone houses and walls bordering the olive trees alongside the paths. Roads that seem to end the world and beaches that I couldn’t even dream about. Hundreds of blue reflections along huge cliffs on each beach – it all perfectly captures Mallorca. Add to that the nice sunny weather and the Spanish atmosphere, and you will immediately feel like packing your bags and heading to the most famous Spanish island!

Kamenné domky a zídky, které lemují olivovníky podél cest. Silničky, které vypadají tak, jako by vás zavedly na konec světa a pláže, o kterých jste ani nesnili s jejich stovkami odlesků modré barvy podél obrovských útesů – to všechno přesně vystihuje Mallorcu. Připočtěte k tomu krásné slunečné počasí a španělskou atmosféru a hned budete mít chuť sbalit kufr a vydat se na nejznámější španělský ostrov!

Mallorca (čti Majorka) mě naprosto nadchla. Očekávala jsem krásné pláže, ale po 4 letech bydlení ve Španělsku jsem nečekala, že mě něco takového tak příjemně překvapí. Nejlepší bylo, když se před námi otevřel výhled na některou z těch nádherných pláží a postupně přicházeli další lidé, kteří to komentovali a člověk jen slyšel: “Wow!” od všech ostatních. Jak se říká – důkaz místo slibů. Proto s vámi dneska sdílím 4 nádherné pláže, které se zdají jako vypadlé z nejlepších cestovních průvodců. Posuďte sami!

Mallorca (pronouncing “Ma-yor-ka”) absolutely surprised me. I expected beautiful beaches, but after living in Spain for 4 years, I never hoped something to charm me like that. The best part was when we were staring at the view of a beach, and as more people came along all you could hear was “wow” from each side. As they say, for those who believe, no proof is needed, but I will still share with you 4 stunning beaches that seem straight away from the best travel magazines. Beach daze for you guys!

1.Cala Pi

První zastávkou byla Cala Pi. Dlouhá pláž skrytá mezi skalami s jemným bílým pískem. Tato pláž byla malým údolím, které se zařezávalo mezi majestátní skály a museli jste po schodech sestoupit dolů podél nich. Pokud byste měli chuť si vychutnat výhled z výšky, doporučuji projít se po vrcholcích okolo a užít si úchvatný pohled na tyrkysově-zelenou vodu, bílý písek, staré doky a velkolepé okolní skály. Byl to výhled, jaký jsem dlouho neviděla, který se měnil s každým dalším krokem a nakonec vyústil v nezapomenutelný výhled na celé údolí…

The first stop was Cala Pi. It is a cute beach hidden among the cliffs with fine white sand. This beach is practically a tiny valley, wedged between the rocks, and to reach it, you had to walk down the stairs along the cliffs. For those who wanted to enjoy the view from above, I suggest you take a stroll along the cliffs. You can enjoy the breathtaking scenery of green turquoise water, white sand, old docks, and majestic cliffs. It was a special view I hadn’t seen for ages – constantly changing with every step until it culminated with a panoramic view of the entire valley.

2. Cala s’Almunia

Tahle nádherná zátoka se táhne podél černých útesů s tmavě modrou barvou. Opět musíte sestoupit velké množství schodů a parkování může být problematické, zejména během letní sezóny. Avšak přivítá vás kouzelná zátoka s průzračnou vodou, která se na těchto tmavých útesech mění do několika modrých odstínů. V dálce můžete pozorovat hory a další útesy, které vystupují z moře a v jednom z rohů najdete typické mallorské doky pro lodě, které pomalu zarůstají řasami a mechem.

A bay alongside black cliffs with dark blue water. Once again, there were many stairs leading down to the beach, and parking can be difficult, especially during the summer season. However, you will be greeted by a lovely hidden bay with crystalline water, which looks for sure different from the dark cliffs. In the distance, one can observe mountains and other cliffs coming out of the sea. And in one corner you will even find typical Majorca stone docks for boats, a bit covered with seaweed and moss.

3. Caló des Moro

Asi nejznámější pláží na Mallorce je bezpochyby Caló des Moro. Její bílý písek a velké balvany v kombinaci s tyrkysovou vodou vás okamžitě přenesou na Maledivy. Sestup na pláž je poměrně náročný, proto doporučuji mít na sobě pevnou obuv. Pláž je také často přeplněná, jelikož je velkou atrakcí. Osobně se mi líbilo projít se okolo a z výšky po menších stezkách se kochat výhledem. Jasná modrá voda je určitě více než lákavá pro všechny milovníky pláží a ani nemusíte cestovat tak daleko!

No doubt, one of the most famous beaches in Mallorca is Caló des Moro. Its white sand and great rocks, combined with turquoise water, take you immediately to the Maldives. Heading down to the beach could be a bit challenging, so I recommend wearing sneakers for sure. However, get ready for the beach to be crowded as this is a very popular spot. Personally, I loved walking there and watching it from the upper trails. The bright blue water is definitely seductive for any beach lover! Paradise found!

4. Cala Figuera

Cala Figuera byla jasným cílem našeho výletu na Mallorcu. Protože pro nás koupání v moři není tak důležité, rozhodli jsme se raději prozkoumat místní přístav s kamennými domky, které mají ve spodním patře něco jako “garáže” pro lodě a jsou postaveny přímo podél kanálu v přístavu. Atmosféra tohoto místa byla opravdu kouzelná. Rybáři se právě vraceli z moře a nabízeli čerstvé kusy ryb a mořských plodů náhodným turistům. Bary a restaurace měly připravené zahrádky s nezapomenutelným výhledem. Později jsme se usadili na jednom z útesů a několik hodin jsme se kochali výhledem. Cala Figuera je opravdu nádherná!

Cala Figuera was my main destination when I traveled to Mallorca. Since swimming in the sea was not our main goal, we chose to explore the local harbor with its typical stone fishermen’s houses. These houses have something like a “garage” for small boats on the ground floor and they are constructed directly by a canal in the harbor. The atmosphere of this place was so romantic and unique. Fishermen were returning from the sea, selling fresh catches of fish and seafood to random tourists. Bars and restaurants had outside sitting areas made with unforgettable views. Later we sat down at one of the cliffs and enjoyed the view for several hours. Cala Figuera is very fascinating!

Která pláž se vám líbí nejvíc? Dovedli byste si tady představit dovolenou?
Which beach is your favorite? Can you think of a vacation there?

Ann
Ann

Born in the Czech Republic, I spent 4 years in Spain, which is why the Mediterranean Sea holds such a special place in my heart. Fluent in Czech, English, and Spanish, I embrace the lifestyle of a digital nomad, currently traveling across the world. I studied at a classical music conservatory – playing the clarinet. I’m passionate about books, art, mindfulness, and the traditional slow-paced way of life. The night sky, sunsets, and the pleasure of tasty homemade vegetarian food make me excited.

Find me on: Web | Instagram

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *