Autumn near the beach / Podzim blízko pláže

Iconic landscape with the leaves colored to every tone and smell of the upcoming winter in the air. If this autumn scenery on the almost kitschy pictures makes you truly happy I can promise you one thing. You will be unable to observe this beauty near the beach. Therefore, if you are complaining this week about the cold autumn weather and neverending cleaning of the fallen leaves maybe this article can help. You can imagine that not everyone in the world right now is so lucky to watch this charm on a live stream.

Ikonická krajina s listy zbarvenými do všech barev a vůně přicházející zimy. Pokud vás někdy začne hřát u srdce při pohledu na někdy až trochu kýčovité podzimní fotky, tak jedno vám můžu slíbit zcela určitě – blízko moře se této přírodní krásy nedočkáte. A tak, pokud už po několikáté tento týden lamentujete nad vlezlým podzimním počasím a nekonečným úklidem listů, tak vám tento článek určitě zvedne náladu. Myslete na to, že ne všichni na světě mají takové štěstí vidět tuhle nádheru v přímém přenosu…

Když se stěhujete do nové krajiny, spousta věcí vás nenapadne dopředu a pak v napětí očekáváte, kdy najdete alespoň jediný barevný lístek na zemi značící podzim a ono nic. Místo toho pokračuje záplava kvetoucích ibišků, rododendronů a spadlých oliv. A pokud dostanete chuť na svařené víno, tak alespoň tady na jihu Španělska si o něm v baru můžete nechat tak akorát zdát.

When you are moving to the new landscape, you can’t imagine all the changes but later when you are expecting to find at least one colored leaf on the floor meaning upcoming autumn and there is nothing there. It is possible you will start feeling a bit sad. Instead of the leaves festival there are continuing blooming hibiscus, rhododendrons and you can notice many fallen olives. Plus if you will be in the mood for the hot wine in the nearest bar you can dream about that.

Každé podnebí má svoje pro a proti a to zcela bezpochyby. Třetí podzim ve Španělsku však trochu nostalgicky vzpomínám na hromady spadlých listů a výjimečné slunečné dny na procházkách či výhledy na podzimní krajinu. Párkrát se mi tu ve Španělsku stalo, že než jsem se stačila zamyslet, tak jsem vlastně nevěděla jaké je roční období a jestli už byly Vánoce a nebo už mám očekávat Velikonoce.😀 Když se zde podíváte na krajinu (kromě suchého a parného léta), není zde tak úplně jasné, jakou dobu ukazuje kalendář.

Every climate has its pros and cons without any doubt. I’m nostalgically remembering piles of fallen leaves, rare sunny days, and magnificent views of the colored landscape during my third autumn in Spain. It happened to me a few times here that I almost forgot in which season are we and if Christmas or Easter are coming.😀 If you observe nature here (except the hot and dried summer) you can’t be sure which season is the calendar showing right now.

A tak dnes v sobotu, den před Halloweenem, když vzácně celý den prší a alespoň za okny to vypadá tak trochu podzimně, vařím dýňovou polévku a lenoším s čajem pod dekou. Nechci, abyste si mysleli, že si stěžuji, pouze jsem chtěla poukázat na skutečnost, že i když některé věci vypadají idylicky, tak některé vám zase chybí. Ale tak to je konec konců asi všude po světě.

Thus today, one day before Halloween, it rarely rains all day and at least behind the windows, it looks like real autumn I’m cooking pumpkin soup and relaxing with the cozy blanket and my tea. I don’t want to make you think I’m complaining I just wanted to prove to you the fact that even if everything is looking idyllic you can’t have all. But it’s the typical thing around the world.

Jediný kousek co s filtrem alespoň trochu připomíná podzim.
I found only one place (of course with a filter) which seems like autumn.

Český upršený a chladný podzim mi taky dvakrát nechybí. To si radši sednu na sluníčku blízko palem při příjemných 20-25ti stupních, ve stínu si vychutnám kávu na čerstvém vzduchu a po cestě domů se projdu bosky po pláži a vychutnám si barevný západ slunce. I když je jasné, že léto už skončilo, nejsme od něj ještě zase tak daleko.

I don’t miss the Czech rainy and cold autumn season. I will rather sit in the sun near the palm trees during the comfy 20-25 degrees in the shadow and drink my coffee outside. On my way back home I will go barefoot on the beach and I will enjoy the delightful sunset there. It is noticeable that summer is over but we are not that far away yet.

Krásné podzimní dny ať už žijete kdekoliv!
Have beautiful autumn days whenever are you right now!

Ann
Ann

Born in the Czech Republic, I spent 4 years in Spain, which is why the Mediterranean Sea holds such a special place in my heart. Fluent in Czech, English, and Spanish, I embrace the lifestyle of a digital nomad, currently traveling across the world. I studied at a classical music conservatory – playing the clarinet. I’m passionate about books, art, mindfulness, and the traditional slow-paced way of life. The night sky, sunsets, and the pleasure of tasty homemade vegetarian food make me excited.

Find me on: Web | Instagram

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *