#Rostou? Rostou! Všechno, co jste doposud nevěděli o houbách + 2 zdravé a rychlé recepty z nich…

Vůně lesa, čerstvý koberec z mechu a voňavý vzduch. Ozdravné ticho a štěbetání ptáčků a vy uprostřed toho úžasného klidu s košíkem v ruce. Ten, kdo miluje houbaření jistě ví, o čem mluvím. Není to jen pouhý koníček, je to vášeň děděná z generace na generaci. Tolik lidí u nás v Česku miluje houby a jejich sběr – to není určitě náhodou! Houby odjakživa člověka lákaly a pro chudší lidi byly často zdrojem obživy. Už víte, proč se každý rád pochlubí tím, co našel a ostatní ho s jistou závistí sledují? Houby jsou k nám Čechům zkrátka jako přirostlé!

Troufám si tvrdit, že rostou a rozhodně ne málo! Po víkendové návštěvě lesa, o spoustu starostí lehčí a o několik praváků těžší, není nic lepšího než si na oběd ukuchtit čerstvé hřiby. No popravdě, kdo by se chtěl vrátit s prázdnou? 😊 Od malička jsem chuť hub v čemkoliv nesnášela, vlastně je pořádně a bez předsudků jím jen 3 roky, a to jen některé druhy, ale hledání to je jiná věc, to mě vždycky bavilo! Ten pocit, když najdete v mechu praváka… nebo dva nebo patnáct a vzrušeně běháte okolo, div si všechny nepošlapete!

Od dětství jsme pravidelně chodívali a sbírali houby a vždycky jsem věděla, jaká je to houba, jestli je jedlá a na co se používá. Proto mě v dospělosti překvapilo, jak je možné, že to někteří vůbec nepoznají, a tudíž ani nesbírají? Bylo to pro mě samozřejmé asi stejně jako to, že umím chodit. Nemusíme ale chodit daleko, v zahraničí často, obzvláště na severu, rostou krásné houby a nikdo je tam v lesích nesbírá – kromě populárních a uměle pěstovaných žampiónů, které jsou populární snad všude! Za to praváky a další houby zná výborně především italská i francouzská kuchyně, kde jsou základem některých delikates, ale v Česku tentokrát nejsme rozhodně pozadu! Jak už jsem jednou zmiňovala – houbaření je tu velmi populární a hřiby se tu dělají na tisíc způsobů, od staročeských receptů, až po ty novodobější…

Pro chudé lidi byly houby často jedním z mála zdrojů obživy a tak, když zapršelo a počasí přálo, utíkali hned zrána plní očekávání do lesa. Sušené houby byly dokonce jako jedna z dávek, kterou museli odevzdávat panstvu. Jsou také součástí spousty starých a dochovaných obřadních jídel, jako například: vánoční houbový kuba, valašská štědrovečerní polévka, kulajda a na Slovensku tradiční kapustnica podávaná o vánočních svátcích i na Silvestra. Nicméně nebylo vše vždycky tak růžové, jak se zdá. Spousta lidí se z hub i otrávila, a tudíž byly tehdy v očích doktorů spíše zatracované. Ve starých kuchařkách se doporučuje přimíchat k houbám česnek nebo křen, protože vám údajně mohou pomoci při mírné otravě. Taky se doporučoval pít hořký pelyněk s octem. No uznejte sami, neměli to chudáci tak lehké jako dnes, když vám při nejhorším vypumpují žaludek. Pokud si však nejste v lese úplně jistí, radši tam houby nechte a nepřidělávejte si starosti, a pokud houby neznáte vůbec nebo jste začátečníci, sbírejte jen praváky, ty většinou bezpečně poznáte.

Hřiby však nejsou zdaleka jediné, které se jedly! Syrovinky, ze kterých vytéká tzv. mléko a každé nářečí je pojmenovává jinak, byly také velmi oblíbené. Kozáci, holubinky, ryzce a kotrče měli také své patřičné využití! Od Karpat přes Tatry až na Kavkaz pastevci opékají hřiby nad otevřeným ohněm s kouskem brynzy či slaniny. Houby se tedy vždy sbíraly většinou ve výše položených a chudších oblastech naší země.

Dle starších receptů lidé většinou kombinují houby s vajíčkem či smetanou nebo máslem, aby zvýšili výživovou hodnotu jídla. Hřiby jsou výrazné, ale kaloricky jsou výživné podobně jako některé druhy zeleniny. Můžou navíc být při nesprávné přípravě těžké, a proto se doporučují jíst na oběd, ne na večeři a hlavně nesmažené. Používají se hlavně jako přísada do jídel nebo na ochucení. Osobně si myslím, že smaženice nebo smažené bedle, nejsou dobře připravené houby, a tudíž se nedivím, že je pak spoustě lidem z nich těžko a nevolno. Člověk musí vědět, jak je sníst, a hlavně je používat s mírou. Polévky a omáčky či přísady k jídlům jsou skvělou cestou, jak je zařadit do jídelníčku. A pokud nemáte rádi houby stejně jako dřív já, doporučuji začít s praváky. Ostatní houby mi stejně moc nechutnají, protože jsou takové „slizké“ a zatím jsem jim nepřišla na chuť!


Nakonec Vám posílám své dva oblíbené a rychlé recepty:

Budeme potřebovat:

 • Uvařené brambory a nakrájené na malé kousky
 • Praváky nakrájené na malé kousky
 • 4 vajíčka
 • Čerstvou chilli papričku
 • Sůl
 • Petržel
 • Olivový olej
 • Čerstvá bazalka a červená cibule na ozdobu

Postup:

Uvaříme si brambory. Slité a uvařené brambory smícháme s hříbky, olejem a kořením na pánvi. V hrnku si rozmícháme vajíčka a zalijeme připravenou směs. Nahoru nasypeme čerstvé chilli a na mírném plamenu zvolna uvaříme, až jsou vejce tuhá a poté můžeme servírovat!

Nakrájíme na kousky a posypeme cibulí a bazalkou, já přidala trochu domácího ovčího tvarohu na ozdobu!


Budeme potřebovat:

 • Bezlepkové špagety
 • Olivový olej
 • Česnek
 • Petržel
 • Sůl
 • Chilli
 • Bílé víno
 • Pravý parmazán

Postup:

Uvaříme špagety do podoby „al dente“. Na pánvi orestujeme česnek na olivovém oleji, přihodíme houby a přidáme sůl a chilli. Přilijeme víno a chvíli podusíme. Přidáme špagety a na mírném plamenu promícháme, přidáme čerstvou petržel, posypeme parmazánem a ihned podáváme.

 

Dobrou chuť!

Vám

Přeje

Vaše

Ann

Ann

Píše tento blog pro radost a pro rozšíření všeobecného povědomí o zdraví, módě a zdravém životním stylu. Snaží se, aby to všechno mělo smysl a aby se každý mohl zapojit. Miluje kávu, čerstvý Vogue, nové šaty, jídlo a řezané květiny. Je už prostě taková…
Z celého srdce ti děkuje za každou návštěvu, komentář a sdílení.
Žij si svůj život, tak jak chceš. Je jedno jestli je pátek nebo pondělí #lifeisabeachcocktail . com !

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *