Sourdough pie #gluten free + fruit jam #sugarfree / Ovocná povidla bez cukru z podzimního ovoce + recept na kváskový ovocný koláč bez lepku, mléka a vajec

Hrušky a jablka jsou poslední odpovědí léta a sklizně. Jak si příjemnou chuť doznívajících slunečních paprsků uchovat do chladných zimních dní? Není nic snadnějšího než si uvařit svá vlastní domácí povidla. Jde to úplně jednoduše, dokonce i bez zbytečného a nezdravého cukru! Výsledným produktem ve skleničce je potom pouze uvařené ovoce a věřte mi, že není nic lepšího, než si je v zimě přidat do kaše, na koláč nebo jen tak do jogurtu. Pojďme se tedy společně podívat jak na to!

Vaření povidel bylo dříve u lidí velikou události. Vařily se ve velkém, a tudíž se hodil jakýkoliv pomocník, který mohl přiložit ruku k dílu. Několik rodin a sousedů se sešlo a společně začínali vařit. Povidla se vařívaly ve velkých hrncích a pokud byly trnkové a pecka nešla hned oddělit, musely se trnky prvně rozvařit na kaši a až potom vypeckovat. V ostatních hrncích už se potom škvařil zbytek, dokud nebyla povidla tak hustá, že ze lžíce nepadala. Následně se skladovaly ve velkých hrncích ve spížích a používali se na doslazování skoro čehokoliv. Kaše, omáčky, koláče, buchty, a to vše bez cukru a konzervantů – pouze a jen uvařené ovoce. Nedělaly se zdaleka jen z trnek, ale i z hrušek a jablek, aby měla každá domácnost tolik, kolik na zimu potřebuje.

Pokud si tedy toužíte vyrobit svá vlastní zdravá staročeská povidla, není na tom nic složitého. Vyžaduje to jen trochu času a zručnosti.

Povidla bez cukru – postup

Umyté a nejlépe vypeckované, vykrájené ovoce nakrájíme na menší kousky. Trnky nemusíme krájet vůbec, ale v případě jablek a hrušek alespoň na čtvrtiny a dáme je buď na plech či do většího hrnce vařit. A teď máme dvě možnosti, jak je uvařit:

V hrnci: Necháme ovoce pomalu a postupně rozvařit, poté umixujeme a několik hodin necháme na plotně vypařit vodu až do požadované konzistence. Čas od času musíme i na malém plameni zamíchat. Někdo raději řidší a někdo dělá úplně tuhá povidla, to záleží na vás. Ještě horké naplníme do sklenic a otočíte dnem vzhůru a necháme vychladnout. Někdy je lepší povidla pro jistotu ještě zavařit. Záleží taky na tom, kde je doma skladujete.

V troubě: Rozmístíme rovnoměrně ovoce na plech a dáme péct na cca 200 stupňů a pečeme několik hodin. Jakmile se začne ovoce trochu opékat a vysušovat, vytáhneme a rozmixujeme. Požadovanou konzistenci pak můžeme ještě upravit a dát je do trouby znovu odpařit. Tato možnost je poněkud rychlejší a méně pracnější. Je dobré plechy občas v troubě prohodit, aby byly upečené stejnoměrně.

Někteří do povidel přímo při pečení přidávají ocet nebo trochu alkoholu kvůli konzervaci. Můžete přidat i libovolné koření – skořici, muškátový oříšek apod.

 


Kváskový chleba zná snad každý, proč ale nezkusit i sladkou variantu? Pokud doma nemáte kvásek, musíte si ho vyrobit. Návodů najdete všude dostatek a není to nic složitého. Většinou postačí smíchat mouku s vodou a každý den dokrmit trochou mouky a vody. Trvá většinou pár dní, než je kvásek hotový. Mouku můžete použít skoro jakoukoliv. Nejčastěji se používá žitná, ale pro bezlepkovou variantu třeba pohanková apod.

Pečivo, které je vyrobené z kvásku, má velkou zdravotní výhodu oproti tomu obyčejnému. Mouka je skvěle natrávena kvasinkami a stává se pro nás stravitelnější. Dříve se chleba a koláče zadělávaly jen z kvásku, protože žádné kvasnice nebyly. Dnes pro urychlení kynutí kvásek už skoro vymizel a je to obrovská škoda. Pamatujte si, že po zdravotní stránce nikdy není jedno, jestli je pečivo upečené z droždí nebo z kvasu!

Budeme potřebovat:

300 g rýžové mouky

3 lžíce Chia semínek

300 ml vody

Dvě lžíce funkčního kvásku

Špetku soli

50 ml kokosového oleje

60 g medu (dle chuti klidně i víc, měla jsem to méně sladší)

Ovoce a oříšky

Postup:

Rýžovou mouku smícháme s kváskem, Chia semínky a vodou. Nalijte nejprve méně vody a dobře promíchejte, postupně přilévejte do polotekuté konzistence. Počítejte však, že se těsto nakvašením trochu ztekutí. Nechte minimálně 12 hodin v teple prokvasit.

Po 12 hodinách, ale klidně i více přidejte špetku soli, olej a med a dobře rozmíchejte. Těsto vylijte na papírem vyložený plech a nechte další hodinu nebo dvě odpočinout.

Potom dozdobte ovocem a ořechy, dle vaší chuti a upečte na 200 stupňů asi 20 minut. Upečený koláč potřete kokosovým olejem a podávejte. U nás byl velmi rychle pryč! 😊

Dobrou chuť!

Vám přeje

Vaše

Ann

 

Ann
Ann

Writes this blog for joy, happiness. Spreading love, healthy tips, fashion trends, and a healthy lifestyle over the world. She is trying to discover an easy way for everybody to help and understand the planet. She loves the sea, exploring new places, lovely dresses, food, coffee, and fresh flowers. She is just another free soul.
Thank you so much for every visitor, comment, or sharing.
Live your life every day don’t wait for Friday or Monday because #lifeisabeachcocktail . com !

Find me on: Web | Instagram

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *