Sourdough pie #gluten free + fruit jam #sugarfree / Ovocná povidla bez cukru z podzimního ovoce + recept na kváskový ovocný koláč bez lepku, mléka a vajec

Hrušky a jablka jsou poslední odpovědí léta a sklizně. Jak si příjemnou chuť doznívajících slunečních paprsků uchovat do chladných zimních dní? Není nic snadnějšího než si uvařit svá vlastní domácí povidla. Jde to úplně jednoduše, dokonce i bez zbytečného a nezdravého cukru! Výsledným produktem ve skleničce je potom pouze uvařené ovoce a věřte mi, že není nic lepšího, než si je v zimě přidat do kaše, na koláč nebo jen tak do jogurtu. Pojďme se tedy společně podívat jak na to!

Vaření povidel bylo dříve u lidí velikou události. Vařily se ve velkém, a tudíž se hodil jakýkoliv pomocník, který mohl přiložit ruku k dílu. Několik rodin a sousedů se sešlo a společně začínali vařit. Povidla se vařívaly ve velkých hrncích a pokud byly trnkové a pecka nešla hned oddělit, musely se trnky prvně rozvařit na kaši a až potom vypeckovat. V ostatních hrncích už se potom škvařil zbytek, dokud nebyla povidla tak hustá, že ze lžíce nepadala. Následně se skladovaly ve velkých hrncích ve spížích a používali se na doslazování skoro čehokoliv. Kaše, omáčky, koláče, buchty, a to vše bez cukru a konzervantů – pouze a jen uvařené ovoce. Nedělaly se zdaleka jen z trnek, ale i z hrušek a jablek, aby měla každá domácnost tolik, kolik na zimu potřebuje.

Pokud si tedy toužíte vyrobit svá vlastní zdravá staročeská povidla, není na tom nic složitého. Vyžaduje to jen trochu času a zručnosti.

Povidla bez cukru – postup

Umyté a nejlépe vypeckované, vykrájené ovoce nakrájíme na menší kousky. Trnky nemusíme krájet vůbec, ale v případě jablek a hrušek alespoň na čtvrtiny a dáme je buď na plech či do většího hrnce vařit. A teď máme dvě možnosti, jak je uvařit:

V hrnci: Necháme ovoce pomalu a postupně rozvařit, poté umixujeme a několik hodin necháme na plotně vypařit vodu až do požadované konzistence. Čas od času musíme i na malém plameni zamíchat. Někdo raději řidší a někdo dělá úplně tuhá povidla, to záleží na vás. Ještě horké naplníme do sklenic a otočíte dnem vzhůru a necháme vychladnout. Někdy je lepší povidla pro jistotu ještě zavařit. Záleží taky na tom, kde je doma skladujete.

V troubě: Rozmístíme rovnoměrně ovoce na plech a dáme péct na cca 200 stupňů a pečeme několik hodin. Jakmile se začne ovoce trochu opékat a vysušovat, vytáhneme a rozmixujeme. Požadovanou konzistenci pak můžeme ještě upravit a dát je do trouby znovu odpařit. Tato možnost je poněkud rychlejší a méně pracnější. Je dobré plechy občas v troubě prohodit, aby byly upečené stejnoměrně.

Někteří do povidel přímo při pečení přidávají ocet nebo trochu alkoholu kvůli konzervaci. Můžete přidat i libovolné koření – skořici, muškátový oříšek apod.

 


Kváskový chleba zná snad každý, proč ale nezkusit i sladkou variantu? Pokud doma nemáte kvásek, musíte si ho vyrobit. Návodů najdete všude dostatek a není to nic složitého. Většinou postačí smíchat mouku s vodou a každý den dokrmit trochou mouky a vody. Trvá většinou pár dní, než je kvásek hotový. Mouku můžete použít skoro jakoukoliv. Nejčastěji se používá žitná, ale pro bezlepkovou variantu třeba pohanková apod.

Pečivo, které je vyrobené z kvásku, má velkou zdravotní výhodu oproti tomu obyčejnému. Mouka je skvěle natrávena kvasinkami a stává se pro nás stravitelnější. Dříve se chleba a koláče zadělávaly jen z kvásku, protože žádné kvasnice nebyly. Dnes pro urychlení kynutí kvásek už skoro vymizel a je to obrovská škoda. Pamatujte si, že po zdravotní stránce nikdy není jedno, jestli je pečivo upečené z droždí nebo z kvasu!

Budeme potřebovat:

300 g rýžové mouky

3 lžíce Chia semínek

300 ml vody

Dvě lžíce funkčního kvásku

Špetku soli

50 ml kokosového oleje

60 g medu (dle chuti klidně i víc, měla jsem to méně sladší)

Ovoce a oříšky

Postup:

Rýžovou mouku smícháme s kváskem, Chia semínky a vodou. Nalijte nejprve méně vody a dobře promíchejte, postupně přilévejte do polotekuté konzistence. Počítejte však, že se těsto nakvašením trochu ztekutí. Nechte minimálně 12 hodin v teple prokvasit.

Po 12 hodinách, ale klidně i více přidejte špetku soli, olej a med a dobře rozmíchejte. Těsto vylijte na papírem vyložený plech a nechte další hodinu nebo dvě odpočinout.

Potom dozdobte ovocem a ořechy, dle vaší chuti a upečte na 200 stupňů asi 20 minut. Upečený koláč potřete kokosovým olejem a podávejte. U nás byl velmi rychle pryč! 😊

Dobrou chuť!

Vám přeje

Vaše

Ann

 

Ann
Ann

Born in the Czech Republic, I spent 4 years in Spain, which is why the Mediterranean Sea holds such a special place in my heart. Fluent in Czech, English, and Spanish, I embrace the lifestyle of a digital nomad, currently traveling across the world. I studied at a classical music conservatory – playing the clarinet. I’m passionate about books, art, mindfulness, and the traditional slow-paced way of life. The night sky, sunsets, and the pleasure of tasty homemade vegetarian food make me excited.

Find me on: Web | Instagram

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *