Lemon baked cod with cream thyme sauce & potatoes / Pečená citrónová treska s tymiánovo-smetanovou omáčkou a bramborami

The one-pot meals have definitely their own magic. They are super practical, quick and it always surprises you by combining all tastes, which would be hard to achieve another way. I’m posting my last dinner recipe perfect for every fish lover…

Jídla vařená či pečená v jednom hrnci mají svoje vlastní kouzlo. Jsou neuvěřitelně praktická, rychlá a překvapí prolínáním nevšedních chutí, které bychom těžko dosáhli jinak. Posílám svůj poslední recept vhodný pro rychlý oběd anebo večeři pro všechny milovníky ryb…

Treska se dá připravit na milión způsobů, já však zvolila jednoduchou a svěží cestu. Čerstvý tymián vytváří nezaměnitelnou bylinkovou chuť podtrženou jemnou smetanovou omáčkou a citrón prostě hraje do karet každé rybě. Brambory rozhodně nezůstanou vysušené a pečená ryba bude perfektně křehká. Pojďme tedy společně do kuchyně!

You can prepare cod in million different ways but I pick an easy and breezy idea. Fresh thyme makes an unbelievable herb taste, lemon is a must-have for every fish, and all of this causes the meal unforgettable together with fine cream sauce. Potatoes are not dry and baked fish is super fragile. Let’s prepare this!

Recept: Pečená citrónová treska s tymiánovo-smetanovou omáčkou a bramborami
Recipe: Lemon baked cod with cream thyme sauce & potatoes

Igredience / Ingredients:

 • 300g tresky
  300g cod
 • 3-4 střední brambory
  3-4 potatoes (medium size)
 • několik větviček čerstvého tymiánu
  a few twigs of fresh thyme
 • 3 plátky citrónu
  3 slices of lemon
 • sůl, kmín
  salt, caraway
 • smetana
  cream
 • olivový olej
  olive oil

Postup / Instructions:

Vymažeme si pekáček trochou olivového oleje, nakrájíme brambory a nasypeme na dno. Osolíme, posypeme trochou kmínu a promícháme.

Pour a bit of oil to the bottom of the baking pot, cut the potatoes, and put them there. Add salt, caraway, and mix it.

Rybu lehce osolíme z obou stran a začneme pokládat na brambory. Můžete ji nakrájet na menší plátky. Zasypeme tymiánem a přiložíme citrónové plátky nakrájené na půl. Pokapeme olivovým olejem, zalijeme trochou smetany a dáme do trouby.

Salt fish lightly from both sides and put it to the potatoes. You can cut it into smaller slices. Add thyme and lemons cut to the semicircles. Pour olive oil and cream and give it to the oven.

Pečeme cca 45 – 60 minut na 175 stupňů.

Bake it for 45 – 60 minutes at 175 degrees.

Ann
Ann

Born in the Czech Republic, I spent 4 years in Spain, which is why the Mediterranean Sea holds such a special place in my heart. Fluent in Czech, English, and Spanish, I embrace the lifestyle of a digital nomad, currently traveling across the world. I studied at a classical music conservatory – playing the clarinet. I’m passionate about books, art, mindfulness, and the traditional slow-paced way of life. The night sky, sunsets, and the pleasure of tasty homemade vegetarian food make me excited.

Find me on: Web | Instagram

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *