Czech traditional soup from fermented cabbage / Valašská kyselica z domácího zelí aneb sytá polévka nejen pro vánoční čas

Husté a syté polévky patří k sobě v zimě asi stejně jako sníh a Vánoce. Můžete být bez nich, ale prostě to není ono. Je to asi kvůli tomu, že tradice těchto polévek je v nás zakořeněná už od našich předků a prostě se jí za žádnou cenu nechceme vzdát. Nikdy jsem nechápala proč může být na Valašsku tolik povyku a receptů pro jednu polévku, dokud jsem ji neochutnala. Pak to totiž pochopíte. A na tradičním Valašském jarmarku ve Valašských Kloboukách voní kyselica na každém kroku a to klidně i den dopředu! Pojďte se tedy se mnou podívat na jeden z poctivých a originálních receptů!

Spousta lidí si myslí, že je kyselica jen obyčejná “zelňačka” nebo ji s ní často zaměňují. Kyselica je z kysaného zelí a zelňačka nikoliv, to je asi ten hlavní rozdíl. Potom už je to otázkou pojetí, tradice a surovin.

A kde se vlastně taková pravá kyselica vůbec vzala?

Byli jí doslova odkojeni všichni Valaši a dříve to bylo téměř jediné a časté jídlo chudých horalů. Neměli ničeho nazbyt, jen naložený sud zelí, uskladněné brambory a zbytek obměňovali podle nejrůznějších variací. Někdy přidávali kůži z bůčku, sem tam sušenou trnku a nebo taky vejce, luštěniny a další rozmanitosti. Ke kyselici podávali naši předkové v Beskydech vždy domácí chléb a zahušťovali ji nejčastěji nastrouhaným bramborem. Bývala tedy velmi hustá, aby pastevcům či řemeslníkům poskytla všechno, co potřebovali a zároveň, co si mohli dovolit – sílu a plný, spokojený žaludek.

Důležité poznatky

Můj recept bude ve vegetariánské úpravě. Pokud si však chcete dopřát i masovou verzi, není problém, řeknu vám, co musíte přidat. Nicméně naprosto základní a klíčovou ingrediencí je domácí kysané zelí. Pokud ho nemáte, přestaňte číst a chtít vařit. Nejprve si je sežeňte a pak můžete pokračovat. Mockrát jsem zkoušela tuhle ingredienci nahradit zelím z obchodu a nikdy, podotýkám opravdu NIKDY, to nechutnalo ani nevypadalo jako kyselica, ale spíše jako zelný vývar. A to opravdu nechcete. Takže vám tímto ušetřím dost času a zmařených pokusů. Pokud nemáte možnost si někde sehnat domácí zelí, zkuste trhy či lokální výrobce a zdravé výživy. U nás ve zdravé výživě jsem našla jedno poctivé zelí, ze kterého kyselica uvařit lze! Takže nesmutněte a sežeňte si to správné zelí pro vaši unikátní valašskou polévku!

Více o zdravotních výhodách a dalších zajímavostech, které se týkají zelí najdete zde!

Další klíčovou věcí u kyselice je její nezaměnitelný postup přípravy. Brambory musíte VŽDY uvařit zvlášť, nikdy ne dohromady se zelím, protože by se vám jednoduše neuvařily! Zelí je totiž kyselé a brambory zůstanou tvrdé. Tímto vám zase šetřím další “urychlující” pokusy, které by se stejně nepovedly.

P.S. Zkoušela jsem je taky! 😊

Zahustit ji můžete čím chcete, ale podle mě je nejtradičnější a “nejzdravější” ji zahustit nastrouhaným bramborem. Kyselica je potom krásně hustá a nemusí v ní byt tuna mouky. Dále nezapomeňte na kvalitní a tučnou alias poctivou smetanu, aby měla krásnou bílou barvu a skvělou chuť.

Pokud tedy nechcete vegetariánskou verzi, přidejte do ní vývar z uzených kostí či poctivou domácí klobásku, kterou v ní vyvaříte a potom nakrájíte na malé kousky. Ve vegetariánské verzi se přidávají tradiční houby nebo vajíčko. A můžete mi věřit, že i tak je opravdu výborná. Hlavní roli stejně hraje zelí! 😊

Všechno potřebné už víte, tak se do toho můžeme společně pustit!

Tradiční Valašská kyselica

Suroviny:

  • zelí
  • houby nebo vejce, (vývar nebo domácí klobáska pro nevegetariánskou verzi)
  • brambory
  • poctivá smetana
  • nastrouhaný brambor na zahuštění případně mouka
  • koření: sůl, bobkový list, nové koření, majoránka
  • třtinový cukr

Postup:

  1. Do měkka povaříme domácí kysané zelí s houbami a kořením. (případně dohromady s masovou částí)
  2. Mezitím si v jiném hrnci uvaříme ve slané vodě brambory, taky do měkka.
  3. Uvařené brambory přidáme do “zelného vývaru” a nakonec přidáme smetanu a zahustíme do požadované hustoty.
  4. Dochutíme česnekem a majoránkou a dle potřeby přidáme cukr. Nakonec ještě můžeme rozklepnout vejce a kyselice je hotová!
  5. Podáváme jako hustou polévku s chlebem.

Dobrou chuť!

přeje

Vaše

 

Ann

 

Ann
Ann

Writes this blog for joy, happiness. Spreading love, healthy tips, fashion trends, and a healthy lifestyle over the world. She is trying to discover an easy way for everybody to help and understand the planet. She loves the sea, exploring new places, lovely dresses, food, coffee, and fresh flowers. She is just another free soul.
Thank you so much for every visitor, comment, or sharing.
Live your life every day don’t wait for Friday or Monday because #lifeisabeachcocktail . com !

Find me on: Web | Instagram

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *