Curcuma muffins #glutenfree

Explore the autumn sweet joy like these gluten-free muffins without refined sugar and with organic ingredients. Follow my unconventional recipe with Indian spice which conjure up the best autumn taste on your table.

Podzimní mlsání v podobě kouzelných muffinů bez lepku, bez rafinovaného cukru a z bio surovin. Vyzkoušejte můj netradiční recept s indickým kořením, který vám vytvoří tu pravou podzimní chuť na vašem stole…

Kurkuma / Curcuma

Má protizánětlivé účinky a podporuje celkovou imunitu našeho těla. Jedná se o velmi silný oddenek z Asie, podobný zázvoru. Má krásně žlutou barvu, takže je hojně využívána i jako přírodní barvivo. Z léčivých účinků se nejvíce projevuje právě v mírnění zánětů a bolestí, kožních problémů, podpoře jater a může pomoci i při hubnutí.

Curcuma causes anti-inflammatory effects, and it encourages our immune system too. It is a very strong root from Asia similar to the ginger. It also has a very nice yellow color, so they use it a lot for natural coloration. Healing effects are the best alleviation of inflammation and pain, skin problems, supporting livers and it can help in losing weight.

Já nejraději užívám kurkumu například do čerstvých smoothies, kde z ní člověk “zastudena” dostane nejvíce. Udělala jsem však pro tentokrát malou výjimku…

I usually add Curcuma to my fresh smoothies because in this “cold way” you will get the best of it. But I made a small exception…

Recept: Podzimní kurkumové muffiny #bezlepku
Recipe: Fall Curcuma muffins #gluten free

Suroviny / Ingredients:

půl bio jablka
half of the organic apple

menší mrkev
smaller carrot

2 bio vajíčka
2 organic eggs

půlka řeckého jogurtu
half of the greek yogurt

250g bio ovesné mouky bez lepku
250g organic oat flour gluten free

2 lžíce chia semínek
2 spoons of chia seeds

90-100g cukru z kokosových květů
90-100g coconut sugar

skořice
cinnamon

2 lžičky bio kurkumy
2 teaspoon of the curcuma

100g bio másla
100g organic butter

voda
water

1 bio prášek do pečiva
1 organic baking powder

Postup / Instructions:

Nastrouháme si jablko a mrkev, přidáme jogurt, semínka, cukr, skořici a kurkumu. Přisypeme mouku a lehce dolijeme vodou do středně husté konzistence těsta. Necháme minimálně 30 minut – 2 hodiny odležet v teple na lince, aby se mouka trochu zpracovala.

Grate the apple and carrot and add yogurt, seeds, sugar, cinnamon, and Curcuma. Sprinkle with flour and pour the water to medium consistency of dough. Let it rest 30 minutes – 2 hours in a warm place in the kitchen. Then flour becomes more processed.

Mezitím si pomalu roztopíme máslo. Těsto během odpočinku zatuhne. Přidáme tedy máslo a vajíčka a pokud bude stále tuhé, tak ještě trochu vody. Úplně na konec těsně předtím než budeme péct, přimícháme prášek do pečiva a plníme do forem. Já použila hrníčky na kávu vystlané pečícím papírem.

In meantime, you can slowly melt the butter. The dough will be more solidified after resting. Add the melted butter, eggs, and if it will be still solid add a bit of water to the standard dough. On the end (just before the baking) add the baking powder and fill it to the form. I used coffee cups with baking paper.

Pečeme na 180 stupňů asi 30 minut. Nakonec můžete dozdobit domácí šlehačkou či polevou.
Bake it for 180 degrees 30 minutes. You can decorate it with the homemade cream.

Ann
Ann

Born in the Czech Republic, I spent 4 years in Spain, which is why the Mediterranean Sea holds such a special place in my heart. Fluent in Czech, English, and Spanish, I embrace the lifestyle of a digital nomad, currently traveling across the world. I studied at a classical music conservatory – playing the clarinet. I’m passionate about books, art, mindfulness, and the traditional slow-paced way of life. The night sky, sunsets, and the pleasure of tasty homemade vegetarian food make me excited.

Find me on: Web | Instagram

2 Comments

 1. 5. 12. 2020 / 6:31

  oh my god, I can’t wait to try this recipe. I am very health conscious and want to eat something healthy with my coffee and this is so healthy. Now I can finally eat muffins without any guilt

  • Ann
   Author
   11. 12. 2020 / 16:39

   awww yes, this is true! I´m so glad you like it.😍
   Have a beautiful day

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *