Marinated salmon tartar / Marinovaný tatarák z lososa

Summer is here so I’m typically bringing you a fresh and healthy recipe for unconventional pink tartar. Try something new for your friends or your family’s dinner, celebrations… You will not regret it!

Léto je tu a s ním i super lehký a zdravý recept na netradiční rybí a krásně růžový tatarák. Vykouzlete něco nového pro vaše přátele či blízké při příležitosti letní večeře či oslavy. Nebudete litovat!

Zařadit syrové ryby do jídelníčku je prý velice zdravé. Pro spoustu tradičních kmenů či domorodců na ostrovech je syrové rybí maso nebo mořské plody jako denní chleba důležitý pro spoustu vitamínů a minerálních látek, které jinde nezískáme. Začít se syrovými dobrotami však občas vyžaduje trochu odvahy. Spousta vědeckých článků nás navíc pravidelně informuje, kolik můžeme syrovými produkty získat parazitů…

Eating raw fishes is very healthy. It’s absolutely typical for the traditional tribes or native island’s settlers to eat raw fish meat or kinds of seafood daily because it’s very important for the many vitamins and minerals which we can’t find easily somewhere. You also need a little bit of courage to start with it! Additionally, so many scientific articles are talking about parasites…


Jak se chránit před parazity? / How can we protect ourselves against the parasites?

Pokud se chceme chránit před parazity v syrovém mase, je nezbytné udělat alespoň jednu z těchto věcí: ryby je vhodné vždy několik dní přemrazit (někdy se doporučuje i týden nebo déle) anebo marinovat. Když naložíme rybu na několik hodin se šťávou z citrónu nebo limetky do lednice, (můžeme až na 24 hodin) maso se natráví a je pak pro nás mimo jiné i lépe stravitelné.

If we can protect ourselves against the parasites in raw meat we should do at least one of these instructions: freeze the fish minimum a few days before we want to eat it (some recommendations are a week or two) or marinate it. If you marinate the fish with the lemon or lime juice in the fridge (you can do this for 24 hours) the meat will also be digestible and better for us too.

Navíc citrón trochu zneutralizuje výraznou chuť ryby a tak je tento recept vhodný i pro všechny nováčky…

In the end the lemon neutralizes the significant taste of the fish, so it’s also more delicious for the beginners…

Suroviny / Ingredients:

syrový losos (225g pro 4 osoby)
raw salmon (225g for 4 persons)

půl červené cibule
half an red onion

půl šálku šťávy z limetky
half a cup of lime juice

1 lžička soli, špetka chilli
1 teaspoon of salt, pinch of chili

2 rajčata
2 tomatoes

salát a limetka na ozdobu
salad and lime for the decorating

topinky nebo chléb jako příloha
toasts or bread like side dish

Postup / Instructions:

Nakrájíme lososa a cibuli na malé kousky, zalijeme šťávou z limetky, přidáme chilli a sůl a za občasného míchání necháme v lednici 7-24 hodin marinovat.

Cut the salmon, and onion into small pieces, squeeze the lime, and add it with the chili and salt. Mix it well and let it rest in the fridge for 7-24 hours. You can come from time to time and mix it.

Poté slijeme ze směsi puštěnou šťávu, přidáme nakrájené rajče a ihned podáváme s kouskem chleba či topinkou.

Remove the sauce from it and combine with cut tomato and serve it immediately with the toasts or bread.

Dobrou chuť! Enjoy your meal!

Ann
Ann

Born in the Czech Republic, I spent 4 years in Spain, which is why the Mediterranean Sea holds such a special place in my heart. Fluent in Czech, English, and Spanish, I embrace the lifestyle of a digital nomad, currently traveling across the world. I studied at a classical music conservatory – playing the clarinet. I’m passionate about books, art, mindfulness, and the traditional slow-paced way of life. The night sky, sunsets, and the pleasure of tasty homemade vegetarian food make me excited.

Find me on: Web | Instagram

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *