To-do list: Spring

Spring is officially coming this weekend, so we can finally have more joy during our days. Springtime is a lovely display of how the change can look beautiful as some people say. Therefore maybe we can clean our mindset instead of the big spring’s cleaning. What don’t you forget to do this season? Read here…

O víkendu už zcela oficiálně začne jaro a tak bychom mohli mít alespoň z něčeho pořádnou radost. Jaro je – jak se říká – vzorovou ukázkou toho, jak změna může vypadat kouzelně. Tak proč si místo jarního úklidu trochu nezamést i před vlastním prahem? Na co určitě nezapomenout během rozkvetlé sezóny?! Čti zde…

Koupit si či natrhat květiny
Buy or pluck any flowers

Těžko byste hledali hezčí dekoraci do bytu, než je živá kytice. Proč si nepřinést trochu jara i s sebou domů? Ať už darovaná či natrhaná z lásky (pro sebe samu), každá má svoje kouzlo. Nasávejte jaro pravými doušky…

You can’t find a more incredible decoration for your house than are the fresh flowers. Why can’t it take a bit of spring to your home too? The lovely present or plucked with the love (for yourself) – every bouquet has its own charm. Smell the spring everywhere…

Meditace
Meditation

Místo toho, abychom se soustředili na to, co špatného se okolo nás děje, co takhle na chvíli nezastavit hlavní motor a nezkusit chvíli jen tak být? Ať už je tento čas jakýkoliv, rozhodně nám dopřává spoustu času pro nás samotné, tak proč jej nevyužít? Meditace má velmi pozitivní účinky na náš mozek a pomáhá nám myslet pozitivně či filtrovat důležité myšlenky. Již po krátké době můžete pociťovat příjemné změny ve svém životě…

Instead of focusing on the harmful things which are going around us try to the stop main engine and just be for a while. We all know that nowadays is unpredictable, but the one thing is clear – you have a lot of time for yourself. So why can’t profit from it right? Any meditation causes incredibly beneficial effects on our brain and it helps to think positively or filter the leading thoughts. You can note marvelous changes in your life soon.

Výlet na kole
Bike trip

Chcete cestovat? Zkuste objevovat zapadlá místa ve vaší lokalitě a více prozkoumávat místa, na kterých jste ještě nebyli – na kole. To snad ještě zakázáno není! Už teď se těším na všechny jarní výlety na svém novém kole…

Do you want to travel? Try exploring fascinating places on your bike in your location which you never visited. I think it is not restricted now! I can’t wait for all spring trips on my new bike…

Uvařit dobrou omeletu
Cook a tasty omelet

Vajíčka patří k jaru neodmyslitelně. Někdo je rád na snídani a někdo si je raději dopřeje na lehký oběd. Ať tak či onak, není nic lepšího než vůně čerstvě uvařené omelety! (recept na houbovou omeletu zde)

The eggs are definitely suited for the spring. Some people like it for breakfast the others prefer them for a quick lunch. It doesn’t matter but one thing is undoubted – there is no better smell than the freshly cooked omelet.

Užít si jarního sluníčka
Enjoy the first sun

Kam nechodí slunce, tam chodí lékař… tak rychle dočerpat deficit ze zimy!


The sun a day keeps the doctor away… so let’s go to fulfill the deficit from the winter.

Přečíst inspirativní knihu
Read an inspirative book

Ztrácíte někdy motivaci? Vyberte si nějakou inspirativní bytost a pusťte se do čtení. Občas to, co právě potřebujete slyšet, bývá hned za rohem.
(3 knihy, které změní váš život zde)

Do you feel lost and without any motivation sometimes? Pick some inspirational person and start to read. There is the arrangement that you need to hear usually more close than you think.
(3 books which will change your life here)

Udělat si zelené smoothie
Drink the green smoothie

Zelená je prostě in. K jaru patří i pořádný detox, tak začněte zeleným smoothie, ovocnému smoothie to pak dodá říz, nesníte tolik cukru a velice příjemně vás zasytí. Přidávejte zelené listy postupně a později můžete zelenou část navýšit nebo obohatit o jiné druhy jako je brokolice a další.

Green is just in. Everybody needs a detox so start with the green smoothie. It makes the fruit one better with less sugar and it helps to feel vivid comfortably. Add the greens continually, and you can increase any special greens later.

Vytřídit šatník
Categorize wardrobe

Oblečení máme většinou všichni víc než dost. Nezapomínejme však na vhodnou recyklaci! Darujte jej v rodině, kde udělá ještě radost, či prodejte na Vinted.

We all have many clothes really but don’t forget about the right recycle! Give to your family what someone can enjoy or sell some pieces on Vinted.

Navštívit rozkvetlou zahradu
Visit a blooming garden

Zahrady mají téměř kouzelnou energii a myslím, že každému člověku pohled na rozkvetlé stromy a keře vykouzlí úsměv na tváři. Letos musíme být skromní a tak místo cesty do Egypta honem do nejbližší zahrady!

The gardens possess almost magical energy, and I think that makes smile to every person to observe the blooming trees. We have to be modest this year so instead of the travel to Egypt go right away to the closest garden or park!

Naplánovat piknik
Plan the picnic

Občas to chce prostě změnu, tak si sbalte svůj oběd do krabičky a utíkejte do nejbližšího parku pod stromy. Načerpáte velké množství energie, zvedne se vám nálada a budete moci alespoň chvíli pozorovat jarní přírodu v přímém přenosu. Udělejte si fotku, ale pak si vypněte mobil – někdy je lepší zůstat off.

Every so often everybody desires a change so take your lunch to the box and run to the nearest park under the trees. You can take up much energy and your mood level increases too plus you can watch the spring nature on the live stream. Take a picture and then turn off your phone – sometimes is better to stay offline.

Pojďme na to!
Let’s do it!

Ann
Ann

Writes this blog for joy, happiness. Spreading love, healthy tips, fashion trends, and a healthy lifestyle over the world. She is trying to discover an easy way for everybody to help and understand the planet. She loves the sea, exploring new places, lovely dresses, food, coffee, and fresh flowers. She is just another free soul.
Thank you so much for every visitor, comment, or sharing.
Live your life every day don’t wait for Friday or Monday because #lifeisabeachcocktail . com !

Find me on: Web | Instagram

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *