Medvědí česnek – zázračná česká bylina a důvody, proč si na ní i medvědi tolik zakládají…

Od začátku jara až do konce měsíce května můžeme sbírat tuto silnou a léčivou bylinu. Najdeme ji především v hájích, u potoků, ale i v okrasných parcích. Miluje totiž vlhko a stín. Proč je tato rostlina právem často nazývána jako jarní životabudič a jaké má blahodárné účinky pro naše zdraví?

Medvědi, probouzející se ze zimního spánku často vyhledávají tuto zázračnou bylinku, kvůli své jarní očistě. Zdá se, že kvůli tomu nese i své jméno. Nejsou to ale zdaleka jen medvědi, kteří se po ní shánějí. Lidé si ji již po dlouhá léta zvykli používat v kuchyni, jako jednu z prvních čerstvých bylinek pro své léčivé účinky. Mimo jiné z ní vyrábí i všemožné bylinné tinktury a masti. Pokud jste ještě nebyli sbírat, tak si pospěšte! Svoji účinnost má zpravidla do konce května, potom se lehce vytrácí jeho síla. A když najdete dobré místo, tak je ho tam většinou hodně, a navíc si tento přírodní zázrak můžete natrhat zcela zdarma!

 

Léčivé účinky přírodního pokladu

Kromě jarní energie a úžasných detoxikačních schopností (více o detoxikaci najdete v minulém článku zde) pomáhá tato česká bylina i na vysoký krevní tlak, reguluje hladinu cholesterolu v krvi, zabraňuje vzniku trombózy a zlepšuje průtok krve. Celkově posílí váš organismus, paměť a imunitní systém. Stejně jako obyčejný česnek má protiplísňové, protiparazitní a protibakteriální účinky. Má vysoký obsah cenného vitamínu C a obsahuje také léčivou látku allicin, která vám může pomoci proti chřipce a nachlazení, angíně a dalších onemocněních. Zajímavý je i poměrně velký výskyt železa, který často chybí ženám v těhotenství nebo malým dětem. Čerstvá šťáva se někdy používá i jako hmyzí repelent či domácí dezinfekce. Pro tyto všechny blahodárné účinky pro naše tělo je medvědí česnek tak trochu přírodní zázrak. Nezapomínejte však na to, že všechny tyto léčivé vlastnosti má pouze v syrové podobě. Proto je nejvhodnější jej přidávat do salátů, smoothie či si vyrobit čerstvé pesto. Neměli byste to s ním ale zase přehánět, proto raději dodržujte denní přiměřené množství, někteří lidé totiž mohou být alergičtí na výrazné česnekové silice.

Konvalinka vs. Medvědí česnek

Mnoho lidí má při sběru strach za záměnu s jedovatou konvalinkou. Pokud však vezmete a mezi prsty promnete list medvědího česneku, uvolní se nezaměnitelná česneková vůně. Konvalinky navíc raší zpravidla později a mají rozdílné květy než medvědí česnek. Pokud byste si však stále nebyli jistí, tak zcela základním rozdílem je, že konvalinka má pod zemí oddenek a česnek cibulky. Podle těchto rozdílů se tedy nemůžete splést. Můžete taky vyzkoušet známé lokality, kde sbírají skoro všichni z okolí a určitě nešlápnete vedle.

Recepty a využití v kuchyni

Pokud můžete konzumujte medvědí česnek vždy čerstvý a syrový, má tak nejvíce vitamínů a prospěšných látek. Jestliže si ho chcete uchovat na později, musíte ho nejlépe nasušit, zmrazit nebo uchovat v oleji. Jako syrový ho můžete přidat do salátů, posypat si s ním chleba s máslem či přidat do šťávy a smoothie. Dále z něj můžete vyrobit výborné raw (syrové) pesto – stačí rozmixovat listy medvědího česneku, přidat piniové nebo jakékoliv ořechy, olivový olej a sůl. V této podobě, když ho čas od času dolijete olivovým olejem, vám v lednici vydrží poměrně dlouho. Mimo jiné ho můžete přidat do polévek nebo do pomazánky a dochutit s ním téměř cokoliv, jako s normálním česnekem…

 

Přeji Vám krásné a zdravé dny

S láskou

Vaše

 

Ann

Ann
Ann

Born in the Czech Republic, I spent 4 years in Spain, which is why the Mediterranean Sea holds such a special place in my heart. Fluent in Czech, English, and Spanish, I embrace the lifestyle of a digital nomad, currently traveling across the world. I studied at a classical music conservatory – playing the clarinet. I’m passionate about books, art, mindfulness, and the traditional slow-paced way of life. The night sky, sunsets, and the pleasure of tasty homemade vegetarian food make me excited.

Find me on: Web | Instagram

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *