#Tb to Xmas & snow paradise

Poland, Szczyrk, Christmas 2018

Polsko, Szczyrk, Vánoce 2018

How does it feel to spend Christmas in a small wooden cottage with a fireplace during the holidays? Throwback to the snow paradise and magical peaceful lonesome place in mountains. If you get a chance would you want to go too?!

Jaké je to strávit Vánoce v dřevěné chatce s krbem uprostřed kouzelných svátků? Návrat o dva roky zpátky do sněhového ráje a magického klidu na samotě v horách. Jeli byste taky?!

Lákalo vás taky někdy zmizet na Vánoce a “útect” před vším tím stresem a shonem? Nekupovat dárky ani stromeček a místo toho si dopřát zážitek, který jen tak nezapomenete? Nás ano, a tak jsme si během svátků na několik dní zamluvili dřevěnou chatu s krbem v polských horách a vydali se vstříc novým dobrodružstvím…

Do you have the temptation to leave during the Christmas holidays without stress? Don’t buy the gifts, tree and enjoy a traveling experience which you will never forget? We had the same idea so we booked a tiny wooden cabin with a fireplace in the Poland Mountains and ran for new adventures…

Bez řetězů do kopců nelez!
Don’t go to the mountains without chains!

Jedinou nepříjemnou zkušeností na naší cestě byla spousta sněhu a nesjízdné cesty, které jsou v horách často normální. Naše chata navíc stála úplně sama v kopcích a vedly k ní jen malé cesty, které bychom asi měli problém projet i v létě. Tak si dovedete představit jak parkování auta – cca 2km daleko od cíle, když zapadnete hned v první zatáčce, mohlo dopadnout.😃 V horách jsou naštěstí docela milí pocestní a tak nám pomohli, abychom mohli auto na pár dní zaparkovat u jiné větší chaty. A tak jsme později už mohli jenom po svých, asi v metru sněhu pomalu docupitat k naší vysněné idylce…

Only one thing hindered a bit comfortable idyllic atmosphere – there was a lot of snow and problems which are probably normal in the mountains. There was a small path to our cottage – I can imagine we would have a problem crossing it even in the summer. On that occasion, you can guess how it went parking the car (2km from the destination) and if you got stuck in the snow in the first turn.😃 Luckily, there were very kind people who helped us to leave the car near another bigger cottage. Then later we could go by walk to our new dreaming Xmas holidays…

Sníh i námraza se lépe pozorují za oknem…
The snow and freezing were better behind the window…

Museli jsme rychle zatopit v krbu a pozvolna jsme si mohli začít užívat ledového království všude kolem nás. Není nic lepšího, než zapnout oblíbený vánoční film, a za zvuku praskajícího dřeva v krbu ho sledovat a popíjet punč… Až ráno však všechny rampouchy na oknech prozářilo slunce a na kilometry daleko nebylo ani živáčka, jen sníh a kopce, to pak mělo ranní kafe za oknem úplně jiné kouzlo.

We had to start a fireplace, and then we could slowly enjoy the freezing kingdom around us. There is nothing better than turning on your favorite Christmas movie and watching in front of the burning wood from the fireplace with a glass of hot wine in your hand. So cozy! When the sun rises in the morning, the daylight showed us the sparkling ices and snowflakes – almost like diamonds, and lonely mountains with nobody far away. I enjoyed this remarkable scenario with my morning coffee.

Wellness v lyžařském hotelu a cesta zpět
Wellness in the ski hotel and way back

Na Štědrý den odpoledne jsme se vydali do pár kilometrů vzdáleného města Szczyrk a pokochali se místním kostelem ze dřeva i tradičními dřevěnicemi. Navečer jsme měli domluvené wellness v hotelu, a tak jsme si užili vířivku s proskleným výhledem, nad kterým přímo jezdila lanovka.

On the 24th in the morning, we went for a walk a few kilometers to the small town called Szczyrk. We really liked the wooden church with the traditional wooden cabins there. We had reserved wellness in the one ski hotel so we enjoyed the whirlpool with the panoramic view of the ski lift above us.

Asi kolem 6té hodiny jsme se pomalu již za tmy začali vracet do naší chaty. Procházeli jsme kolem domů, kde rodiny začínaly usedat k slavnostní večeři, stejně jako kolem opuštěného kamenného kostela, který vypadal jako z pohádky s nekonečnými výhledy na lehce osvícenou noční krajinu. Nejkrásnější bylo, když jsme v závěru naší cesty procházeli zasněženým lesem osvíceným jen měsícem a v naprostém tichu. Všechno bylo tak tajemné a jiné v tento čas!

6ish p.m. – when it was already dark we went slowly back to our cottage. We passed the homes where the people just started to have a festive dinner. We additionally discovered a marvelous stone church like from the fairytale there were wondrous views of the pleasant winter nature. The most charming bit was when we crossed the forest path full of snow lightened only by the moon. Everything was so peaceful and magical at this moment in the forest. It has been undoubtedly the most delightful part of Xmas ever!

Nakonec jsme i my usedli k večeři a další dny jsme si užívali krbové pohody s knihou či pohádkami. Rozhodně to byly výjimečné svátky! Podmínky v horách jsou drsné a často všechno není tak, jak si naplánujete, ale věřte mi, ta atmosféra za to stojí!

In the end, we enjoyed a festive dinner too as much as possible at the cottage. Other days we used the fireplace cozy atmosphere with the books and fairytales. It was definitely an unusual holidays. Conditions in the mountains are always more challenging than you expect and it isn’t everything perfect as you wish it would be. But you can be sure the lovely atmosphere is worth it!

Ann
Ann

Born in the Czech Republic, I spent 4 years in Spain, which is why the Mediterranean Sea holds such a special place in my heart. Fluent in Czech, English, and Spanish, I embrace the lifestyle of a digital nomad, currently traveling across the world. I studied at a classical music conservatory – playing the clarinet. I’m passionate about books, art, mindfulness, and the traditional slow-paced way of life. The night sky, sunsets, and the pleasure of tasty homemade vegetarian food make me excited.

Find me on: Web | Instagram

2 Comments

 1. 1. 12. 2020 / 15:09

  Ahoj ^^ nominovala jsem tě do “The Outstanding Blogger Award” – nevím, jestli se toho chceš účastnit, ale tak dávám ti vědět 😀 já to napsala jen v anglické verzi, protože je to víceméně anglicky mluvící projekt, myslím. Ale možná je to jedno 🙂
  https://vlasta.blog/en/2020/12/01/the-outstanding-blogger-award/
  Tak jestli chceš, můžeš se zapojit 😀

  • Ann
   Author
   11. 12. 2020 / 16:38

   moc děkuji, mrknu na to 🙂 Krásný den!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *