Why is antibiotic so harmful? / Proč jsou antibiotika tolik škodlivá?

Antibiotika se v období chřipkových epidemií stávají naprosto běžným léčebným postupem. Alespoň podle mě by se měly používat jen v ohrožení života a ne u zcela běžných onemocnění. Proč? Zničí totiž vaši opravdovou imunitu…

Antibiotics become a common treatment procedure during a flu epidemic. But according to me – it would be used for the medication only in life-threatening situations and not for regular illnesses. Why? It, unfortunately, damages your real immunity…

Pokud jste to ještě nevěděli, tak až 90% naší imunity se skrývá ve střevech. S dobrým stavem střev a dobrým trávením tedy souvisí naše odolnost proti nemocem. Ukrývá se zde obrovské množství bakterií, které nejenže tráví jídlo, ale i vytváří nehostinné podmínky a obranu proti “špatným” bakteriím, které napadají náš organismus.

If you didn’t know 90% of our immunity hide in the intestines. The healthy condition of our intestines and fit digestion – these things are related to our necessary protection against diseases. There are many microorganisms, that digest food, but they establish an uncomfortable place against “bad” bacteria that attacks our organism too.

Všechny tyto bakterie se nachází v blízkosti tzv. střevní sliznice, která tvoří jakousi síť a propouští nebo naopak zabraňuje ostatním nehostinným bakteriím se zde usadit. Stav vaší sliznice souvisí s vaším životním stylem, jídlem a je ovlivněn dalšími faktory, jako je stres atp.

All these microorganisms are nearby a well-known Intestinal mucosal barrier, which realistically is a sort of a net and it dismisses or blocks other foreign bacteria from settling there. The condition of your mucosal barrier is typically related to your lifestyle, food and it naturally depends on other factors like stress, etc.

Pokud jste nemocní a vaši obrannou “síť” prorazily nepřátelské bakterie, tak byste ji měli co nejrychleji zacelit. Což znamená jíst potraviny bohaté na probiotické kultury. Když si tímto způsobem projdete nemocí, bude vaše tělo silnější a vaše imunita taky.

If you are ill and your defensive “net” entered enemy bacteria so you have to heal it immediately! It means to eat food full of the probiotics culture. If you succeed in the illness, this way, your body becomes more powerful and your immunity too.

Pokud začnete užívat antibiotika… If you start taking antibiotics…

Tak vymýtí spoustu vašich bakterií – dobrých i těch špatných. Nelze totiž, aby zde probíhal nějaký “konkurz” buňek na to, jestli je ta “dobrá” nebo “špatná”. Antibiotika vyhladí všechno a pokud vaše imunita nebyla silná ani předtím, tak je veliká pravděpodobnost, že se zde cizorodé bakterie usadí znovu a to ihned po vybrání jedné kůry. Protože v momentě, kdy berete antibiotika, tak 90% vaší imunity nemůže bojovat anebo ve velmi malém měřítku. Spousta lidí totiž okamžitě onemocnělo po zázračném “vyléčení” antibiotiky, a to právě z těchto důvodů.

They severely destroy a lot of your microorganisms – the bad but also the good because this mechanism can’t recognize good or bad bacteria. Antibiotics harm all and if your immunity wasn’t strong before so there is a big chance that enemy bacteria settle here again. And this often starts immediately after taking pills. Because at the critical moment when you taking drugs then 90% of your real immunity isn’t available to fight or only with a minimum of their power. Most of the people were sick again after “miraculous antibiotics cure” because of it.

Teď už máte nové informace, a můžete se sami rozhodnout, jestli chcete, aby vaše tělo bojovalo za vás anebo mu zničíte jeho dílo. Tím nechci říct, že by antibiotika byla vždycky špatná – v ohrožení života jsou určitě skvělým pomocníkem, ale měli bychom je užívat více s rozumem a ne pokaždé, když je nám doktor nabídne…

You already know the uncomfortable truth, so you can decide yourself if you want to naturally let your body fight or you want to ruin its work. I can’t say antibiotics are completely bad – in life-threatening situations are great. However, we can take more wisely and not every time only when doctors suggest to us.

Pokud hledáte nějakou přírodní cestu, jak bojovat s nemocí, tak ji najdete tady.

Pokud vás tento článek přiměje alespoň jednou nesáhnout po antibiotikách, tak měl cenu. 😊

I really hope that this article forces thinking about it. 😊

Buďte zdraví! Stay healthy!

Ann

Ann
Ann

Born in the Czech Republic, I spent 4 years in Spain, which is why the Mediterranean Sea holds such a special place in my heart. Fluent in Czech, English, and Spanish, I embrace the lifestyle of a digital nomad, currently traveling across the world. I studied at a classical music conservatory – playing the clarinet. I’m passionate about books, art, mindfulness, and the traditional slow-paced way of life. The night sky, sunsets, and the pleasure of tasty homemade vegetarian food make me excited.

Find me on: Web | Instagram

2 Comments

 1. 18. 2. 2020 / 2:05

  Great content! Super high-quality! Keep it up! 🙂

  • Ann
   Author
   24. 2. 2020 / 10:25

   Thanks!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *