Sweet Italian Monopoli

Už se pomalu rozhlížíte po vhodné destinaci k Vaší letní dovolené? Přináším Vám skvělý cestovatelský tip na malé italské městečko s nezaměnitelným kouzlem. Ještě teď si vzpomínám na úzké uličky plné kostelů, vynikající zmrzlinu, čisté moře a roztomilou městskou pláž. Zahoďte figurky a rovnou kupujte letenky – život je hra… #monopoli

Are you looking for the ideal destination for your summer holiday, aren’t you? I bring a fabulous travel tip of the small Italian town with some unforgettable magic feeling. I remember narrow streets full of historic churches, awesome ice-cream, a clear sea, and a cute town’s beach. Throw figures and buy the flight tickets now because life is a game of… #monopoli

Monopoli je co by kostkou dohodil od jihoitalského města Bari. Cesta z letiště trvala asi 45 minut až hodinu a dá se příjemně zvládnout vlakem. Z letiště v Bari jezdí autobus, který Vás zaveze přímo na vlakové nádraží, kde stačí nastoupit do správného vlaku a zhruba za půl hodiny se ocitnete v klidném a kouzelném Monopoli.

Monopoli is a dice thrown away from the south Italian city Bari. The journey from the airport took 45 minutes – 1 hour long and you can make it easily by local train. You can catch a bus at Bari Airport which brings you to the central train station. You have to choose only the right train there and for the half-hour later you find yourself in a peaceful and wonderful Monopoli.

Naše ubytování bylo perfektní, strašně ráda na ně vzpomínám. Bydleli jsme v jednom z těch starých typických italských domů, kde v každém patře byla jen jedna místnost a balkonek do úzké uličky. Nahoře byla nádherná terasa s výhledem a grilem – Air-bnb opět nezklamalo…

Our accommodation there was really perfect and I love to remember that. We lived in one of the old towns in Italy typical houses and there was only one room with a private balcony to the tight street on every floor. On the top was the gorgeous terrace with a charming view and grill. Airbnb wasn’t disappointing again.

Celé městečko má nádherný jižní ráz. Kamenné kostely, vysoké domy, restaurace a přístav měli nezaměnitelné kouzlo. Obzvláště modro-červené loďky v přístavu a dlouhá promenáda vybízely k dlouhým procházkám podél moře.

The town has a beautiful south vibe. Stone’s historic churches, high houses, restaurants, and the port were unbelievable magic. Especially the blue-red small boats in the port and wide promenade which naturally prompted the long walking near the sparkling sea.

Nejlepší zmrzlinu mají v Caffé Roma. Pizzu a těstoviny najdete ve městě téměř na každém kroku. Všechny restaurace zde ožijí až večer, přes den zde dostanete v menších obchůdcích koupit vše, co potřebujete a jinak si můžete vychutnávat pomalý a klidný chod celého města a jeho obyvatel. Můžete sledovat rybáře, jak opravují sítě v přístavu anebo místní s novinami u jejich prvního ranního capuccina.

You can find the most delicious ice-cream in the Caffé Roma. You also can notice pizza and pasta at every step in the center. All the restaurants mostly awake in the evening but you can buy everything that you need in the small shops. You can enjoy the slow and peaceful going of this town and its local citizens. You can watch the fishermen fixing their fishing nets in the port or local people with the newspapers and their first-morning cappuccino.

Městská pláž může být v sezóně trochu přecpaná, a tak stačí jít trochu dál a vybrat si nějakou další z nabídky. Všude je plno útesů s malými plážičkami a nádherně čistá voda. My zde byli v září, takže jsme se koupali na nejbližší městské pláži, kde máte z jedné strany výhled na krásné moře a z druhé na celé Monopoli. A i přesto, že je tahle pláž malá, tak jsem si ji zamilovala nejvíc.

The town’s beach can be overcrowded in the main season so you can continue further and choose another one. There are many cliffs with small beaches and excellent crystal water. We were here in September so we swam on the nearest town’s beach where is a magnificent view of the sea and on the other hand view of the all lovely Monopoli. Despite the fact that this beach is really tiny I loved it the most!

Z Monopoli se dá podniknout krásný výlet do Alberobella plného originálních kamenných domečků (autobus odjíždí každý den přímo z Monopoli) nebo do Polignano a Mare (jedna zastávka vlakem) na proslulou místní pláž a malebné městečko na útesech. Je tedy ideální destinací i pro ty, kteří nechtějí celý týden “jen ležet u moře.”

You can organize a remarkable trip to the Alberobello full of original stone houses (the local bus leaving every day from the Monopoli) or Polignano a Mare (one train stop) to the famous local beach and this delightful town on the cliffs. It really is a great destination for active people too. You can’t lie on the beach all week!

Zároveň však ještě není tolik turistické a zachovalo si ještě svoje osobité kouzlo, které je mi sympatické víc než hromada “pastí” pro turisty.

But it isn’t a very touristic place and it still has the specific local experience which I likely the most than many “traps” for tourists.

Pro někoho kdo váhá, kde strávit letní dovolenou, tak italské MONOPOLI je skvělou volbou a nepotřebujete zde ani deskovou verzi, ta skutečná je krásnější… Však posuďte sami…

If you are tempted about the summer vacation, choose the Monopoli and you will be amazed. You don’t need the desk game because the real version is better… Look at the photos…

Ann
Ann

Born in the Czech Republic, I spent 4 years in Spain, which is why the Mediterranean Sea holds such a special place in my heart. Fluent in Czech, English, and Spanish, I embrace the lifestyle of a digital nomad, currently traveling across the world. I studied at a classical music conservatory – playing the clarinet. I’m passionate about books, art, mindfulness, and the traditional slow-paced way of life. The night sky, sunsets, and the pleasure of tasty homemade vegetarian food make me excited.

Find me on: Web | Instagram

5 Comments

 1. 3. 6. 2021 / 22:05

  But wanna state that this is very beneficial , Thanks for taking your time to write this.

 2. 5. 6. 2021 / 12:27

  Its Pleasure to understand your blog.The above articles is fairly extraordinary, and I extremely enjoyed reading your blog and things that you simply expressed. I really like to appear back on the normal basis,post additional during the topic.Thanks for sharingkeep writing!!!

 3. 18. 6. 2021 / 0:46

  Hi. I wanted to drop you a quick observe to express my thanks. Ive been following your weblog for a month or so and have picked up a ton of fine information and loved the tactic youve structured your site. I am trying to run my very personal weblog nevertheless I think its too basic and I need to deal with numerous smaller topics. Being all things to all of us will not be all that its cracked up to be

 4. 18. 6. 2021 / 20:45

  Working every day by day I’m a lot more impressed by your post. Thanks for your personal efforts with expressing the following theme.

 5. 12. 10. 2021 / 6:12

  You made some good points there. I looked on the internet for the issue and found most individuals will go along with with your blog.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *