Italian mini Tiramisu #glutenfree / Pravé italské mini Tiramisu – bez lepku

Tiramisu se stalo bezesporu jedním z nejznámějších dezertů vůbec. Po celém světě dnes můžete ochutnat nejrůznější verze této slavné a italské královny zákusků. Obzvláště pro Italy je však srdeční záležitostí. Její název vznikl pravděpodobně ze slov tirami su, která znamenají “povzbuď mě” nebo “vytáhni mě”. Ten, kdo někdy jedl Tiramisu, určitě ví, o čem mluvím.

Největší kuriozitou této sladké tečky na závěr vašeho perfektního oběda či večeře jsou syrová vejce. Připravujte tedy Tiramisu jedině z čerstvých vajec té nejvyšší kvality. U kvalitních chovů je totiž téměř vyloučená salmonela, která hrozí v případě použití zkažených nebo nevhodných vajíček. Navíc domácí či bio žloutky jsou přirozeně krásně žluté a tudíž perfektně a přírodně zabarví váš výtvor do žluta.

Než však vejce použijete, udělejte si takový malý test: napusťte si do misky vodu a ponořte do ní vejce. Kdyby náhodou plavala na hladině, tak je nesmíte použít. Pokud se drží dole při dně, měla by být v pořádku.

Dalším důležitým bodem přípravy je kvalitní mascarpone. Je to čerstvý, italský sýr velice podobný ricottě. Vyrábí se ze smetany. Za použití například kyseliny citrónové se vysráží a nechá se překapat. Je tedy hodně tučný a plný chuti po smetaně. Já si koupila kvalitní mascarpone z místní farmy, případně pokud máte dobrý zdroj mléka, můžete si jej vyrobit i sami. V normálním obchodě jsem zatím na kvalitní mascarpone nenarazila. Většinou bylo řídké a sněhově bílé a na tu mizernou kvalitu i drahé. Tohle z farmy bylo krásně žluťoučké už na první pohled a taky podle toho chutnalo.

Já servírovala Tiramisu do malých mističek na dezerty, aby to vypadalo efektně, ale můžete si je vyrobit i do menšího pekáčku nebo krabičky a později nakrájet. Pokud nemáte malé mističky, tak je můžete dát i do menších skleniček.

Poslední věc, která stojí za zmínku, je mandlový likér Amaretto. Nedávám moc přednost umělým vůním, a tak jsem místo něj použila domácí višňovku, plnou přírodního aroma z třešní ze zahrádky. A myslím, že i tahle kombinace byla velice výborná a zajímavá. Je to takové moje malé vylepšení. Recept na Tiramisu vymysleli už někdy v renesanci, takže ne, že by vylepšit potřeboval. A nebo právě proto?! 😄

Recept: Pravé italské mini Tiramisu – bez lepku

Suroviny na cca 4 porce:

500g mascarpone

5 kvalitních a čerstvých vajec

5 lžic cukru z kokosových květů nebo jiného zdravého sladidla

bezlepkové piškoty

silné espresso z Bio kávy

3 panáky Amaretta nebo domácího likéru

kakao

Postup:

Zkontrolovaná vajíčka (viz výše) rozdělíme na žloutky a bílky. Žloutky vyšleháme s cukrem a z bílků vytvoříme sníh.

Našlehané žloutky promícháme s mascarpone a nakonec jemně vmícháme sníh.

Bezlepkové piškoty lehce namočíme do směsi kávy a likéru, aby se nerozmočily.

Klademe jednu vrstvu piškotů, potom krému. Piškoty, krém, piškoty a poslední vrstvu vždy završíme krémem, který zasypeme kakaem.

Necháme několik hodin v lednici zatuhnout a do pár dní spotřebujeme.

Dobrou chuť! Vám přeje Vaše

Ann

Ann
Ann

Born in the Czech Republic, I spent 4 years in Spain, which is why the Mediterranean Sea holds such a special place in my heart. Fluent in Czech, English, and Spanish, I embrace the lifestyle of a digital nomad, currently traveling across the world. I studied at a classical music conservatory – playing the clarinet. I’m passionate about books, art, mindfulness, and the traditional slow-paced way of life. The night sky, sunsets, and the pleasure of tasty homemade vegetarian food make me excited.

Find me on: Web | Instagram

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *