Italian mini Tiramisu #glutenfree / Pravé italské mini Tiramisu – bez lepku

Tiramisu se stalo bezesporu jedním z nejznámějších dezertů vůbec. Po celém světě dnes můžete ochutnat nejrůznější verze této slavné a italské královny zákusků. Obzvláště pro Italy je však srdeční záležitostí. Její název vznikl pravděpodobně ze slov tirami su, která znamenají “povzbuď mě” nebo “vytáhni mě”. Ten, kdo někdy jedl Tiramisu, určitě ví, o čem mluvím.

Největší kuriozitou této sladké tečky na závěr vašeho perfektního oběda či večeře jsou syrová vejce. Připravujte tedy Tiramisu jedině z čerstvých vajec té nejvyšší kvality. U kvalitních chovů je totiž téměř vyloučená salmonela, která hrozí v případě použití zkažených nebo nevhodných vajíček. Navíc domácí či bio žloutky jsou přirozeně krásně žluté a tudíž perfektně a přírodně zabarví váš výtvor do žluta.

Než však vejce použijete, udělejte si takový malý test: napusťte si do misky vodu a ponořte do ní vejce. Kdyby náhodou plavala na hladině, tak je nesmíte použít. Pokud se drží dole při dně, měla by být v pořádku.

Dalším důležitým bodem přípravy je kvalitní mascarpone. Je to čerstvý, italský sýr velice podobný ricottě. Vyrábí se ze smetany. Za použití například kyseliny citrónové se vysráží a nechá se překapat. Je tedy hodně tučný a plný chuti po smetaně. Já si koupila kvalitní mascarpone z místní farmy, případně pokud máte dobrý zdroj mléka, můžete si jej vyrobit i sami. V normálním obchodě jsem zatím na kvalitní mascarpone nenarazila. Většinou bylo řídké a sněhově bílé a na tu mizernou kvalitu i drahé. Tohle z farmy bylo krásně žluťoučké už na první pohled a taky podle toho chutnalo.

Já servírovala Tiramisu do malých mističek na dezerty, aby to vypadalo efektně, ale můžete si je vyrobit i do menšího pekáčku nebo krabičky a později nakrájet. Pokud nemáte malé mističky, tak je můžete dát i do menších skleniček.

Poslední věc, která stojí za zmínku, je mandlový likér Amaretto. Nedávám moc přednost umělým vůním, a tak jsem místo něj použila domácí višňovku, plnou přírodního aroma z třešní ze zahrádky. A myslím, že i tahle kombinace byla velice výborná a zajímavá. Je to takové moje malé vylepšení. Recept na Tiramisu vymysleli už někdy v renesanci, takže ne, že by vylepšit potřeboval. A nebo právě proto?! 😄

Recept: Pravé italské mini Tiramisu – bez lepku

Suroviny na cca 4 porce:

500g mascarpone

5 kvalitních a čerstvých vajec

5 lžic cukru z kokosových květů nebo jiného zdravého sladidla

bezlepkové piškoty

silné espresso z Bio kávy

3 panáky Amaretta nebo domácího likéru

kakao

Postup:

Zkontrolovaná vajíčka (viz výše) rozdělíme na žloutky a bílky. Žloutky vyšleháme s cukrem a z bílků vytvoříme sníh.

Našlehané žloutky promícháme s mascarpone a nakonec jemně vmícháme sníh.

Bezlepkové piškoty lehce namočíme do směsi kávy a likéru, aby se nerozmočily.

Klademe jednu vrstvu piškotů, potom krému. Piškoty, krém, piškoty a poslední vrstvu vždy završíme krémem, který zasypeme kakaem.

Necháme několik hodin v lednici zatuhnout a do pár dní spotřebujeme.

Dobrou chuť! Vám přeje Vaše

Ann

Ann
Ann

Writes this blog for joy, happiness. Spreading love, healthy tips, fashion trends, and a healthy lifestyle over the world. She is trying to discover an easy way for everybody to help and understand the planet. She loves the sea, exploring new places, lovely dresses, food, coffee, and fresh flowers. She is just another free soul.
Thank you so much for every visitor, comment, or sharing.
Live your life every day don’t wait for Friday or Monday because #lifeisabeachcocktail . com !

Find me on: Web | Instagram

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *