Růžový ráj: Plameňáci a barevné laguny

Minulou neděli jsme si nasadili růžové brýle a vyjeli vstříc novým zážitkům! Objevili jsme místo, které je známé pro dlouhou tradici těžení soli, výskyt plameňáků a nejrůznějších druhů chráněných živočichů, včetně úžasných dlouhých písčitých pláží a růžového moře, které zůstalo růžové i po sundání brýlí a pozorování plameňáku ve volné přírodě bylo pro mě velkým zážitkem. Sečteno podtrženo, nemohla jsem jinak a musela jsem se s vámi o tento zážitek podělit...

San Pedro del Pinatar

chráněný park, saliniště, léčivé bahno a výskyt plameňáků


Plameňáci poslední dobou zažívají boom. Jsou populární a ani o tom chudáci nemají tušení. Jak by taky mohli?! Je prý vědecky dokázano, že mají větší oko než je jejich mozek. Myslitelé tedy asi nebudou, ale naopak podívaná na ně je velkým zážitkem. Dlouhé nohy a růžové peří dodávají těmto ptákům téměř vznešený původ! Růžová barva se jim tvoří z potravy, kterou nachází především v mělkých lagunách. Sdružují se většinou po skupinách, takže vypadají velice společensky – důvod je však jednoduchý, dělají to kvůli svojí ochraně před predátory. Co byste však do těch plameňáků neřekli – jsou překvapivě monogamní!

Výskyt těchto nádherných a živých exemplářů je v přírodním parku San Pedro del Pinatar. Co zde ale ještě stojí za zmínku, je léčivé bahno, těžba soli a jak já s oblibou říkám: “růžové moře”, které se jen tak neokouká!

Řasy a nejrůznější mikroorganismy způsobují růžovou barvu. Je tu také větší koncentrace soli. V tomto menším španělském městečku sůl těžili už staří Římané, jedná se tedy o velice starou španělskou tradici v získávání mořské soli odpařováním.

Není to však jediný důvod, proč byste sem měli zvážit svoji návštěvu. Z jedné strany tohle město omývá Mar Menor – což je největší laguna v Evropě a z druhé strany Středozemní moře. Poblíž laguny se však mimo jiné vyskytuje i spousta jezírek s léčivým bahnem a bahenními lázněmi.

Růžové brýle tady ani sundat nejde, obzvlášťe ne na nádherných a dlouhých písčitých plážích… Co myslíte?!

Krásné pondělí Vám přeje Vaše

Ann

Ann
Ann

Born in the Czech Republic, I spent 4 years in Spain, which is why the Mediterranean Sea holds such a special place in my heart. Fluent in Czech, English, and Spanish, I embrace the lifestyle of a digital nomad, currently traveling across the world. I studied at a classical music conservatory – playing the clarinet. I’m passionate about books, art, mindfulness, and the traditional slow-paced way of life. The night sky, sunsets, and the pleasure of tasty homemade vegetarian food make me excited.

Find me on: Web | Instagram

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *