#Slow fashion jako motto nové jarní kolekce

Recyklace, fair trade, environmentální dopady, zero waste – tohle všechno nejsou jen pojmy týkající se zdravého životního stylu, ale i módy. Zajímá vás, z jak kvalitních látek je kousek vyroben, jaké má dopady na životní prostředí a jestli všichni lidé, kteří na něm pracovali dostali patřičně zaplaceno? Nebo vás to nezajímá? Ale mělo by. V záplavě všemožných módních řetězců často nakupujeme oblečení na kvantitu místo na kvalitu. Dovedli byste si představit dvoje kvalitní letní šaty nebo jich musíte mít deset a půlku z nich si stejně nevezmete na sebe a skončí v koši. Naneštěstí se často nedají recyklovat, kromě obchodů “z druhé ruky”…

Ve čtvrtek jsem se zúčastnila skvělé akce na podporu žen v podnikání. Ochutnávku jste určitě už stihli vidět ve stories na Instagramu. Sešla se zde spousta zajímavých a kreativních duší z celého Zlínského kraje. Jedna z přednášek však byla o oděvní značce, která se snaží prodávat lidem tzv. pomalou módu. Tento termín jsem nikdy předtím neslyšela a tak jsem hned začala hledat a následně přemýšlet.

Fakt, že mám ve své skříni spoustu oblečení a nosím jen pár velice oblíbených, mě donutil zamyslet se. Opravdu potřebuji tolik oblečení? Nejradši mám stejně ty mnou oblíbené a vlastně i ty kvalitní. Patří mezi ně černý svetr a šedý kardigan z merino vlny, několik bavlněných a příjemných triček s jednoduchým potiskem, dvoje džíny a několikery šaty většinou z kvalitních dílen známějších značek, kde je pořizovací cena mnohonásobně vyšší. A pak jsou zde různé módní výstřelky, které jsem si koupila. Ve spoustě z nich se necítím dobře kvůli zvolenému a nekvalitnímu materiálu. Další část mě někde škrtí nebo je mi nepohodlná a další už stejně nenosím, protože to byl rychlý a šílený výstřelek a kam chcete nosit zlatý flitrovaný top nebo maskáčové kalhoty každý den, že jo? 😀

Takže pokud chceme vážně přemýšlet o ekologii, tak bychom ji měli začít prosazovat i v módě. Nejde o to si nic nedopřát a nekupovat si nové oblečení. Ale kvůli zamořené planetě musíme začít přemýšlet. Komu chceme dát své peníze a co tím podporujeme. Jestli je pro nás ta věc úplně nezbytná nebo za chvíli skončí v koši. Jestli, když už skončí v koši, z ní nezbyde nějaký nerozložitelný odpad. A v neposlední řadě – jaká je kvalita a zpracování tohoto produktu a jak dlouho nám tudíž může vydržet?

Bavlna bývá často vychvalována jako skvělá a přírodní látka. Na její zpracování se však často podílí děti v továrnách v rozvojových zemích. Navíc je pěstování bavlny velmi náročné a velice zatěžuje životní prostředí. V neposlední řadě je bavlna často plná spousty postřiků, pesticidů a další chemie. Opravdu ji na sobě chceme nosit? Pokud tedy bavlnu, tak alespoň fair trade a nebo bio.

Slow fashion se snaží využívat staré a osvědčené látky. Nejčastější z nich je například konopí. Využití konopné příze je velice stará záležitost, jeden z pádných důvodu bylo to, že je velice odolná. V minulosti se z ní vyráběly provazy na lodě a skoro veškeré oblečení. Dnes už se téměř nepoužívá, a to je velká škoda. Konopí je na těle velice příjemné a hlavně dlouho vydrží. Když si nějaký sedlák dříve ušil konopnou košili, nosil ji několik let. Vlna je další z hojně používaných materiálů, které jsou na těle, při dobrém zpracování, velice příjemné a nezatěžují životní prostředí. Vlna navíc perfektně zahřeje, potřebuje však speciální zacházení. Bohužel ani jednu z těchto látek většinou nenajdete v obyčejných kolekcích v supermarketech…

Mým cílem je nyní zařazení více kvalitnějších, případně ručně šitých kousků do mého šatníku, které však budou nadčasovější než ostatní. Podpora lokálních výrobců a velice kvalitních materiálů. Ostatně stejně miluju kašmír a merino vlnu. Rozhodně to za pokus stojí, jsem sama zvědavá, jaké budou #slowfashion novinky a jak moc mě přesvědčí dát se na jiný břeh řeky. O všem vás budu pochopitelně informovat a vy můžete vyzkoušet se mnou a případně mě posílat inspirace na nějaké lokální a zajímavé výrobce.

A co vy? Zaujál vás koncept #slowfashion nebo raději jedete na kvantitu a nestaráte se?

Krásný den i celý týden Vám přeje Vaše

Ann

Ann
Ann

Born in the Czech Republic, I spent 4 years in Spain, which is why the Mediterranean Sea holds such a special place in my heart. Fluent in Czech, English, and Spanish, I embrace the lifestyle of a digital nomad, currently traveling across the world. I studied at a classical music conservatory – playing the clarinet. I’m passionate about books, art, mindfulness, and the traditional slow-paced way of life. The night sky, sunsets, and the pleasure of tasty homemade vegetarian food make me excited.

Find me on: Web | Instagram

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *