#Slow fashion jako motto nové jarní kolekce

Recyklace, fair trade, environmentální dopady, zero waste – tohle všechno nejsou jen pojmy týkající se zdravého životního stylu, ale i módy. Zajímá vás, z jak kvalitních látek je kousek vyroben, jaké má dopady na životní prostředí a jestli všichni lidé, kteří na něm pracovali dostali patřičně zaplaceno? Nebo vás to nezajímá? Ale mělo by. V záplavě všemožných módních řetězců často nakupujeme oblečení na kvantitu místo na kvalitu. Dovedli byste si představit dvoje kvalitní letní šaty nebo jich musíte mít deset a půlku z nich si stejně nevezmete na sebe a skončí v koši. Naneštěstí se často nedají recyklovat, kromě obchodů “z druhé ruky”…

Ve čtvrtek jsem se zúčastnila skvělé akce na podporu žen v podnikání. Ochutnávku jste určitě už stihli vidět ve stories na Instagramu. Sešla se zde spousta zajímavých a kreativních duší z celého Zlínského kraje. Jedna z přednášek však byla o oděvní značce, která se snaží prodávat lidem tzv. pomalou módu. Tento termín jsem nikdy předtím neslyšela a tak jsem hned začala hledat a následně přemýšlet.

Fakt, že mám ve své skříni spoustu oblečení a nosím jen pár velice oblíbených, mě donutil zamyslet se. Opravdu potřebuji tolik oblečení? Nejradši mám stejně ty mnou oblíbené a vlastně i ty kvalitní. Patří mezi ně černý svetr a šedý kardigan z merino vlny, několik bavlněných a příjemných triček s jednoduchým potiskem, dvoje džíny a několikery šaty většinou z kvalitních dílen známějších značek, kde je pořizovací cena mnohonásobně vyšší. A pak jsou zde různé módní výstřelky, které jsem si koupila. Ve spoustě z nich se necítím dobře kvůli zvolenému a nekvalitnímu materiálu. Další část mě někde škrtí nebo je mi nepohodlná a další už stejně nenosím, protože to byl rychlý a šílený výstřelek a kam chcete nosit zlatý flitrovaný top nebo maskáčové kalhoty každý den, že jo? 😀

Takže pokud chceme vážně přemýšlet o ekologii, tak bychom ji měli začít prosazovat i v módě. Nejde o to si nic nedopřát a nekupovat si nové oblečení. Ale kvůli zamořené planetě musíme začít přemýšlet. Komu chceme dát své peníze a co tím podporujeme. Jestli je pro nás ta věc úplně nezbytná nebo za chvíli skončí v koši. Jestli, když už skončí v koši, z ní nezbyde nějaký nerozložitelný odpad. A v neposlední řadě – jaká je kvalita a zpracování tohoto produktu a jak dlouho nám tudíž může vydržet?

Bavlna bývá často vychvalována jako skvělá a přírodní látka. Na její zpracování se však často podílí děti v továrnách v rozvojových zemích. Navíc je pěstování bavlny velmi náročné a velice zatěžuje životní prostředí. V neposlední řadě je bavlna často plná spousty postřiků, pesticidů a další chemie. Opravdu ji na sobě chceme nosit? Pokud tedy bavlnu, tak alespoň fair trade a nebo bio.

Slow fashion se snaží využívat staré a osvědčené látky. Nejčastější z nich je například konopí. Využití konopné příze je velice stará záležitost, jeden z pádných důvodu bylo to, že je velice odolná. V minulosti se z ní vyráběly provazy na lodě a skoro veškeré oblečení. Dnes už se téměř nepoužívá, a to je velká škoda. Konopí je na těle velice příjemné a hlavně dlouho vydrží. Když si nějaký sedlák dříve ušil konopnou košili, nosil ji několik let. Vlna je další z hojně používaných materiálů, které jsou na těle, při dobrém zpracování, velice příjemné a nezatěžují životní prostředí. Vlna navíc perfektně zahřeje, potřebuje však speciální zacházení. Bohužel ani jednu z těchto látek většinou nenajdete v obyčejných kolekcích v supermarketech…

Mým cílem je nyní zařazení více kvalitnějších, případně ručně šitých kousků do mého šatníku, které však budou nadčasovější než ostatní. Podpora lokálních výrobců a velice kvalitních materiálů. Ostatně stejně miluju kašmír a merino vlnu. Rozhodně to za pokus stojí, jsem sama zvědavá, jaké budou #slowfashion novinky a jak moc mě přesvědčí dát se na jiný břeh řeky. O všem vás budu pochopitelně informovat a vy můžete vyzkoušet se mnou a případně mě posílat inspirace na nějaké lokální a zajímavé výrobce.

A co vy? Zaujál vás koncept #slowfashion nebo raději jedete na kvantitu a nestaráte se?

Krásný den i celý týden Vám přeje Vaše

Ann

Ann
Ann

Writes this blog for joy, happiness. Spreading love, healthy tips, fashion trends, and a healthy lifestyle over the world. She is trying to discover an easy way for everybody to help and understand the planet. She loves the sea, exploring new places, lovely dresses, food, coffee, and fresh flowers. She is just another free soul.
Thank you so much for every visitor, comment, or sharing.
Live your life every day don’t wait for Friday or Monday because #lifeisabeachcocktail . com !

Find me on: Web | Instagram

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *