5 věcí, díky kterým začnete milovat jaro

20.3.2019 v 22:58 přesně začíná astronomické jaro.

Sezóna pomalu zelenající se krajiny, pozvolného švitoření ptáků a všudepřítomných mláďat v přírodě dělá jaro kouzelným. Rozkvétající stromy, spousty barev a nádherných vůní by ze zimního spánku probudilo i medvěda. Po mrtvé zimě, která nemilosrdně uspala téměř vše se konečně začíná objevovat slunce, světlo a barvy. Jaro je jedna z nejpozitivnějších věcí vůbec. A takhle stejně přichází a odchází rok co rok. Každý pohyb v přírodě má však svůj důvod, a proto jsou ojedinělé a velice vzácné věci, které buďto během jara stihnete anebo zaplačete. Myslím, že první varianta zní lákavěji.

Medvědí česnek

Bezesporu jedna z nejpopulárnějších bylinek poslední doby. Zelené, šťavnaté listy a chuť velice podobná česneku. Pesto z medvědího česneku je jarní pecka nabytá vitamíny. Pokud se chcete dozvědět, co všechno česnek obsahuje a proč je dobré si jej nasbírat, tak mrkněte sem na můj podrobnější článek z minulého roku.

Medvědi, probouzející se ze zimního spánku často vyhledávají tuto zázračnou bylinku, kvůli své jarní očistě.Zdá se, že kvůli tomu nese i své jméno. Nejsou to ale zdaleka jen medvědi, kteří se po ní shánějí. Lidé si ji již po dlouhá léta zvykli používat v kuchyni, jako jednu z prvních čerstvých bylinek pro své léčivé účinky. Mimo jiné z ní vyrábí i všemožné bylinné tinktury a masti. Pokud jste ještě nebyli sbírat, tak si pospěšte! Svoji účinnost má zpravidla do konce května, potom se lehce vytrácí jeho síla. A když najdete dobré místo, tak je ho tam většinou hodně, a navíc si tento přírodní zázrak můžete natrhat zcela zdarma!

Celý článek zde

Kopřiva

U dětí sice její oblíbenost moct nenajdete, ale jako bylina má velice všestranné využití. Podporuje celkovou očistu těla, v kuchyni se dá využít podobně jako špenát a je velice účinná i v kosmetice. Hodí se při léčbě akné, při tvorbě lupů, je vhodná i pro velice citlivou pokožku. Kopřivy jsou nejsilnější právě na jaře a proto bychom je měli sbírat právě tehdy, než ztratí svoji největší účinnost. Ne nadarmo se dělá o Velikonocích podle tradičních receptů nádivka právě z kopřiv…

Májové máslo

Jak praví stará česká pranostika: “Májové mléko je léčivé.”

Pokud milujete mléčné výrobky, je pro vás důležitou zprávou to, že ty májové jsou nejcennější. Myslím tím tedy ty od lokálních výrobců a chovatelů, kteří mají své krávy venku na pastvě. V květnu se totiž v bylinách projevuje jejich největší síla spojená se sluncem. Druhy mléka, podle ročního období, se rozeznávají již velice dlouho. To májové bylo vždy považováno za léčivé. My si například z másla vyrábíme ghí (přepuštěné máslo), které vám při správném postupu vydrží i několik let. Mám v plánu jej vyrobit do zásoby právě v květnu…

Tulipány a narcisy

Není nic krásnějšího než čerstvě uklizený byt s kyticí čerstvých květin na stole. V tom mi dá skoro každá žena za pravdu. Na jaře se můžeme do sytosti nabažit narcisů a tulipánů, které tu jsou pro naši radost. A kdy jindy, než právě teď?

Když se řekne tulipán, vybaví se vám pravděpodobně Holandsko. Mně taky. V 17. století se zde staly tulipány tak populárními, že lidé neznali jejich skutečnou cenu a trhy zamávala tzv. tulipánová horečka. Lidé prodávali své statky za pár cibulek této úchvatné rostliny. Aneb kousek jarního, chvíli trvajícího “štěstí” na prodej…

Jarní detox

Jarní příroda je plná změn, proto nás sem tam povzbudí i k nějaké té životní změně. Pokud k ní patří změna jídelníčku, není nic lepšího, než začít s jarním detoxem. Pocit, že po jaru začínáte “s čistým štítem”, je k nezaplacení. Tři druhy detoxikace plus rady jak na ni najdete zde.

Lidé často na jaře dělají pořádek ve svých skříních, ale dost často zapomínají na svá těla! Přijde mi to až paradox. Doma taky musíte každý týden uklízet, tak proč zapomínáte na svou tělesnou schránku, která je tu s vámi od začátku vašich dní až do úplného konce?

Celý článek zde

A co máte na jaře nejraději Vy?  Je jaro oblíbeným obdobím nebo nikoliv?

Krásný první jarní týden i celé jaro Vám přeje Vaše

Ann

Ann
Ann

Born in the Czech Republic, I spent 4 years in Spain, which is why the Mediterranean Sea holds such a special place in my heart. Fluent in Czech, English, and Spanish, I embrace the lifestyle of a digital nomad, currently traveling across the world. I studied at a classical music conservatory – playing the clarinet. I’m passionate about books, art, mindfulness, and the traditional slow-paced way of life. The night sky, sunsets, and the pleasure of tasty homemade vegetarian food make me excited.

Find me on: Web | Instagram

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *