Where to find the right answers? / Kde najít správné odpovědi?

Have you ever happened to you that you have tempted ahead of a significant decision and you didn’t choose well in the end? Did you listen to the advice from your friends or family and it eventually went to the same mistakes as themselves? 100 persons and 100 diverse opinions and making decisions. Is it indeed possible that someone unfamiliar judges your situation right? How to read people and where to find the truth?

Stalo se vám někdy, že jste dlouho váhali před závažným rozhodnutím a nakonec jste si stejně nevybrali dobře? Poslouchali jste rady svých přátel či rodiny a nakonec vás zavedly do stejných koutů jako je samotné? 100 lidí a 100 rozdílných pohledů a rozhodnutí. Je vůbec možné, aby někdo cizí objektivně posoudil vaši situaci? Jak přečíst lidi a kde hledat pravdu?!

Říká se, že když indián potřebuje na něco důležitého znát v životě odpověď, tak jde na několik dní sám do džungle, dokud ji nenajde. Takzvané pravdy a univerzální návody na život se na nás hrnou ze všech koutů, až bychom si pomalu sami mohli otevřít poradnu. Když na to ale pak přijde, podle čeho se rozhodujete? Na základě rozumu, emocí či intuice?

They said that if an indian needs to know an answer to something meaningful he goes alone for a few days to the jungle unless he finds it. There are so-called truths and universal guides for life everywhere around us. We can even start coaching. But when it comes to you how would you select the answer… because of your mind, emotions, or intuition?

Často najdete všeobecné rady a informace na internetu, které posílají do prostoru nejrůznější lidé, kteří tvrdí, že jsou odborníci. Prohlašují o sobě například, že jsou nezávislé osoby a přitom při bližším pozorování zjistíte, že vyhledávají komunitu. Jsou propagátoři nové diety, ale nemůžou zhubnout svoje kila navíc, “protože to tak prostě mají”. Varují ostatní před nebezpečím a vystupují neohroženě, ale přesto jsou to oni, kteří mají ten největší strach. Říkají, že jsou šťastní, ale když se podíváte na jejich úsměv a oči, tak z nich vyzařuje spíše smutek a samota…

You can usually find general advice and information from various people called “experts” on the internet. For example -they are declaring that they are independent persons but if you will follow their steps you can realize they need a community. They are propagators of the new diet, however, they can’t lose their kilos because: “they are just like this.” They will warn you about the jeopardizes, and of course, they will act fearlessly but they are most afraid. They are mentioning they are happy but when you see their smiles or eyes you can spot only the sadness or loneliness…

Já osobně se snažím vnímat každého jako celek a cítit emoce za každým slovem, vidět náladu lidí na fotkách, poslouchat jejich příběhy a když opravdu posloucháte, tak většinou poznáte, jestli tento člověk “vaří z vody” nebo vám vykládá pravdu.

I’m personally trying to take notice of everyone as a whole part and feel the emotions behind every word, spot the mood of persons in the pictures or honestly listen to their stories. And at that point – if you are really listening you can discover if they are lying or not.

“Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité je očím neviditelné.

Antoine de Saint-Exupéry, Malý princ

“It is only with the heart that one can see rightly; what is essential is invisible to the eye.”

Antoine de Saint-Exupéry, The Little Prince

Kde však najít ty správné informace nezávisle na ostatních?
Where to find the right answers not depending on anyone?

Správná rozhodnutí a “pravdu” najdeme jen sami v sobě. Dopřejte si chvilku o samotě či odběhněte do lesa jako ten indián. Snažte se umlčet rozum a pak poznáte, co je správně. Prostě to poznáte a ucítíte v sobě. Potom nechte takovéto rozhodnutí chvíli dozrát a pokud se nezmění, bude to přesně to, co hledáte. Schopnost zjišťovat nebo cítit tyto informace se zkoušením postupně zlepšuje.

The right decision or “truth” we can find only in us. Take time for yourself or run to the forest as the indians. Try calming your mind and then you can notice the right thoughts in yourself. Let the decision rest and if it doesn’t change it will be exactly what you are looking for. The ability to detect or discover these pieces of information will be better by practice.

Pokud máte nějaký složitější nebo dlouhodobější problém či potřebu něco zjistit, tak si každý večer před spaním opakujte, že byste chtěli znát odpověď na tuto otázku…..(doplňte si sami)…….. a nesnažte se jí rozumem zodpovědět. Za pár dní vám do života přijde zcela náhodou nová knížka, zajímavý film, setkání s přáteli – kde najdete ukrytou odpověď. Jednou možná tak trochu zakódovaně, podruhé jasněji, ale určitě k vám správná odpověď dorazí, stačí jen když si to budete přát…

If you have a more complicated problem then try every day before you are going to sleep repeat this sentence: “I want to know the answer to”……(add whatever you want)…. But never try to respond to this question by intelligence. You will receive a new book, interesting movie, or meeting with friends by a chance in the next few days where you can detect the answer. Maybe it will be a bit coded, or clear but you will get it if you really wish it.

Přeji všem štěstí v hledání těch “správných” či “pravdivých” odpovědí v životě. Pokud si můžu dovolit jednu drobnou radu na závěr: zavřete rozum a mysl do krabičky, párkrát se zhluboka nadechněte, prociťte svoje srdce a odpověď kterou hledáte, už je na cestě – najdete ji v sobě samém.

I wish you good luck, everyone, with exploring the right or true answers in your lives. If I can give you a slight piece of advice in the end: close your mind to the box, inhale, exhale, feel your heart and the answer you are looking for is near you – it is in you.

Ann
Ann

Born in the Czech Republic, I spent 4 years in Spain, which is why the Mediterranean Sea holds such a special place in my heart. Fluent in Czech, English, and Spanish, I embrace the lifestyle of a digital nomad, currently traveling across the world. I studied at a classical music conservatory – playing the clarinet. I’m passionate about books, art, mindfulness, and the traditional slow-paced way of life. The night sky, sunsets, and the pleasure of tasty homemade vegetarian food make me excited.

Find me on: Web | Instagram

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *