5 tipů, jak úspěšně dodržovat #pitný režim a čemu se rozhodně vyhnout!

Letní horké počasí hraje do noty našemu pitnému režimu. Kdy jindy je snazší ho dodržovat než v létě, když máme pořád hroznou žízeň? Co je však nejdůležitější pro naše tělo a na co nesmíme zapomínat? Spousta lidí si mylně myslí, že je důležité pít hodně a mají potom splněno. Já si myslím, že nejdůležitější není kolik toho vypijete, ale hlavně co vypijete, samozřejmě v rozumných mezích. Přináším Vám dnes 5 tipů, jak vylepšit svůj pitný režim a jak na něj nejen v létě, ale celý rok nezapomínat. Pojďme se na to tedy společně podívat!

Naše tělo je ze ¾ tvořeno vodou, a tak trochu i malá “nádrž” naplněná cca 70 litry slaného roztoku, která v našem těle přenáší nejrůznější reakce a dává nám život. Bez vody bychom opět nemohli existovat, ani život okolo nás. Je velmi důležité, jakou vodu pijeme, odkud pochází a kolik má správných minerálů. Záleží i na tom, jestli je z přírodních pramenů anebo z PET láhví a taky jestli přichází k nám domů čistými nebo zanešenými trubkami plnými plísní a bakterií. Proto není až tak důležité, kolik vody vypijeme (i když i to má svoji vlastní důležitost), ale hlavně jaké vody a tím pádem i kolik správných věcí nám může předat.


  1. Řekni #STOP vodě z PET láhví!

Že bychom měli vypít asi 2,5 litru až 3 litry vody denně ví dnes téměř každý. Na prvním místě však musí být kvalita, aby to mělo vůbec nějaký smysl a význam pro naše tělo. Okamžitě se vyhněte všem vodám z PET láhví! Je jedno, jestli jsou slazené nebo pramenité. Skladováním vody v PET láhvích se do vody dostává velké množství škodlivých látek i karcinogenů. Je prokázáno, že z vody v PET láhví se často u žen objevuje rakovina prsu, kvůli velkému množství estrogenu. Plast mimo jiné i kazí chuť vody, takže si nejlépe pořiďte skleněnou láhev a tu používejte opakovaně. Už žádné plasty! Šetříte tak mimo jiné i naši planetu.

 

  1. Voda z kohoutku

Voda z kohoutku je skvělým řešením pitného režimu téměř kdekoliv – v práci, doma apod. I ta s sebou však nese spoustu nepříjemností. V některých místech může být například hodně tvrdá a tím hrozně zatěžuje naše ledviny. Navíc obsahuje i chlór a čistota a stav vašich vodovodních trubek nemusí být úplně nejlepší. Doporučuji si tedy domů koupit filtrační konvici či zařízení přímo na kohoutek, které filtruje nečistoty, tvrdost a další neduhy. Navíc voda chutná lépe a můžete si být jisti tím, co pijete. Pokud máte v okolí možnost vlastní studny či dobrého přírodního pramene, určitě ji využijte! Voda z nezkažené přírody je rozhodně nejlepší.

  1. Slazené nápoje vyřaďte

Pokuste se vyřadit ze svého pitného režimu všechny slazené a doslazované nápoje a pijte nejlépe jen čistou vodu! Slazené vody plné cukru a dalších přídavných látek nejsou dobré ani pro vaše celkové zdraví, ani pro váš pitný režim. Začněte postupně. Pijte například neoslazené čaje, čerstvé džusy či vodu s trochou domácího sirupu a postupně se snažte cukr eliminovat. Nejlepší osvěžující nápoj je džbán plný máty, citrónu a třeba nějakého lesního ovoce. Nejlépe vás osvěží v horkých dnech a bude vám i chutnat!

 

  1. Jak úspěšně dodržovat pitný režim

Určete si reálné množství vody, které chcete za den vypít. Pokud například moc nepijete a chcete to vylepšit, není nejlepší si dát okamžitě cíl 3 litry. Zkuste třeba alespoň 2 nebo 2,5 litru a postupně si přidávejte. Jestli si prostě přes den nevzpomenete na svůj pitný režim, tak si postavte sklenici nebo džbán na viditelné místo a průběžně se napijte anebo si můžete zapisovat počet skleniček aspoň do doby, než začnete pít automaticky. Nachystejte si nějaký dobrý osvěžující nápoj nebo uvařte zelený čaj s citrónem. Pokud vám bude nápoj chutnat, bude to o moc snazší! Časem si vše zautomatizujete a nebudete s tím mít už žádné potíže.

Často se setkávám s tím, že hlavně spousta žen, (včetně mě) má s pitným režimem velký problém. Svého času jsem byla schopná za den vypít třeba jen necelý litr. Dopady na zdraví jsou však obrovské, pokud naše tělo nemá kde brát vodu, čerpá ze zásob a je úplně vyprahlé asi jako poušť. Problémy s ledvinami, únava, vrásky, přibírání, nepříjemný dech, zácpa a další jdou ruku v ruce s pitným režimem. Jestli pijete dost, můžete jednoduše pozorovat na své moči – pokud je tmavá, pijete málo a měli byste okamžitě začít. Pokud je naproti tomu světlá, máte většinou dostatek tekutin.

  1. Alkohol ani káva se do pitného režimu nepočítá

Jakýkoliv alkohol odvodňuje naše tělo, stejně tak i káva a černý čaj. Pokud tedy vypijete 2 piva za den, nemáte splněný pitný režim z poloviny!

Kdo by nemiloval kávu, že? Pokud si ji někdy dopřáváte, je více než povinností, si potom pohlídat příjem tekutin, aby vás nevysušila. To stejné platí i u alkoholu a černého čaje.

Hlavně v těchto tropických dnech se snažte dodržovat pitný režim důsledně, protože se vaše tělo potí a spotřebovává hodně vody. Omezte i množství kávy a alkoholu a pijte co nejvíce neslazené, pramenité vody z přírody.

Krásné letní dny plné pohody

přeje

Vaše

 

Ann

Ann
Ann

Born in the Czech Republic, I spent 4 years in Spain, which is why the Mediterranean Sea holds such a special place in my heart. Fluent in Czech, English, and Spanish, I embrace the lifestyle of a digital nomad, currently traveling across the world. I studied at a classical music conservatory – playing the clarinet. I’m passionate about books, art, mindfulness, and the traditional slow-paced way of life. The night sky, sunsets, and the pleasure of tasty homemade vegetarian food make me excited.

Find me on: Web | Instagram

Share:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *