2 healthy recipes from pumpkin / Důvody proč byste měli jíst dýni + dva neotřelé a zdravé recepty z ní

Oranžově sytá barva, křehká slupka, plno semínek a vůně trochu vzdálená melounu. Všichni dobře známe ten úžasný pocit, když si s hrdostí přineseme ten obrovský balón, plný spousty semínek domů a pomalu ho začneme rozkrajovat a postupně zpracovávat. Chuťově je dýně podobná cuketě – můžete z ní bez problémů vykouzlit skvělou zeleninovou směs s rýží, zapéct ji a nebo upéct slaďoučkou podzimní buchtu. A právě tady tuhle variabilitu na ní asi všichni milujeme…

Nejenže dýně dokáží krásně ozdobit každou podzimní zahradu – no uznejte sami, ta oranžová v kombinaci se zbarveným listím je prostě perfektní. Někteří z nich poté umí vyřezat nádherná díla a použít jako nezbytné, přírodní dekorace na Halloween. Článek z minulého roku na téma Dušičky versus Halloween a důvod, proč se vyřezávají dýně, najdeš tady. To ale zdaleka není vše! Málokdo taky ví, že dýně má spoustu úžasných účinků pro naše tělo a její semínka jsou plná nejrůznějších minerálů a vitamínů! Takže příště dýni radši sníst a semínka poctivě vyloupat!

Blahodárná dužina

Dýňová dužina je skvělá nejen pro naši trávicí soustavu. Usnadňuje vyprazdňování a odnáší škodlivé toxiny pryč z těla ven, tím posiluje náš imunitní systém. Pomáhá i správné srdeční činnosti a je vhodná i pro pacienty s dnou. Snižuje hladinu tuků v krvi, působí močopudně a napomáhá správné funkci ledvin. Není se čemu divit, obsahuje totiž vitamín A, beta-karoten, hořčík a draslík, vlákninu a docela málo sacharidů. Mimo jiné také cenné rostlinné bílkoviny a kyselinu nukleovou, která omlazuje naši pokožku. Dužina také podporuje tvorbu mateřského mléka a užívá se jako protinádorová prevence. Zpomaluje stárnutí organizmu i naší pleti.

Semínka a dýňový olej

Dýňová semínka obsahují nejvíce zinku ve všech rostlinných zdrojích. Zinek má protizánětlivé účinky a působí blahodárně na naše vlasy a nehty. Dále jsou velmi účinné při boji s parazity – dokáží je vylučovat z těla ven, jsou tudíž velmi cennou složkou při protiparazitálních dietách. Posilují imunitu a jsou vhodná při zánětech močového měchýře, ledvin a kardiovaskulárních onemocnění. Napomáhají také zdravé sexualitě a plodnosti u mužů. Pokud nechcete křoupat semínka, tak se doporučuje užívat dýňový olej, který je koncentrovanější. Ten má úžasný vliv na náš mozek kvůli obsahu zdravých tuků. Užívá se taky i jako protinádorová prevence a též výrazně posiluje imunitu. Má úžasné účinky i na naši pleť a maminky ho často používají na masáže bříšek svých dětí proti nadýmání. Hojné využití najdeme i v kosmetice – zábaly pro posílení vlasů i nehtů, právě kvůli obsahu onoho důležitého zinku…

Pokud jste nenašli ani jeden důvod, proč byste měli dýni jíst, tak ten poslední je jednoduše ten, že je prostě dobrá! Dýňová polévka je jednou z podzimních delikates, které jsou skoro na každém jídelníčku. A právě proto, že tahle polévka je už notoricky známá všem, tak Vám přináším dva neotřelé a zdravé recepty z ní!

Budeme potřebovat:

  • jáhly
  • nakrájenou dýni
  • zmražené nebo sušené houby
  • ghí
  • parmazán na ozdobu

Postup:

Namočíme jáhly do vody přes noc (budou lépe stravitelné), ráno vodu slijeme, dobře propláchneme, přidáme trojnásobné množství vody a uvaříme do měkka (cca 5-10 min).

Na pánvi necháme rozpustit ghí (přepuštěné máslo- všechna zelenina na něm má skvělou chuť) a přidáme nakrájenou dýni bez slupky společně s houbami. Ochutíme solí, pepřem, kmínem a špetkou uzené papriky a orestujeme. Po chvíli přidáme trochu vody a podusíme do měkka. Až budou jáhly uvařené, tak na mírném plameni smícháme a ihned podáváme nazdobené hoblinkami parmazánu.

 


Budeme potřebovat:

  • 3 hrnky nastrouhané dýně
  • 1 hrnek rýžové mouky
  • Půl hrnku kokosové mouky
  • půl hrnku pohankové mouky
  • banán
  • perníkové koření
  • soda
  • kakao
  • 1/4 hrnku kokosového oleje
  • voda
  • 3-4 lžíce medu nebo jiného zdravého sladidla (pro vegany- rýžový sirup aj.)

Postup:

Nastrouhanou dýni smícháme v misce s rozmačkaným banánem. Přisypeme mouky, koření, kakao a přidáme vodu do požadované konzistence. Nakonec přidáme sladidlo, dle vlastního výběru, rozpuštěný kokosový olej a sodu. Těsto by mělo mít polotekutou konzistenci. Vylijeme na plech a pečeme na 170 stupňů asi 20 minut.

Dobrou chuť a krásný podzim všem!

S láskou

Vaše

Ann

 

Ann
Ann

Born in the Czech Republic, I spent 4 years in Spain, which is why the Mediterranean Sea holds such a special place in my heart. Fluent in Czech, English, and Spanish, I embrace the lifestyle of a digital nomad, currently traveling across the world. I studied at a classical music conservatory – playing the clarinet. I’m passionate about books, art, mindfulness, and the traditional slow-paced way of life. The night sky, sunsets, and the pleasure of tasty homemade vegetarian food make me excited.

Find me on: Web | Instagram

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *