Eco Christmas: 3 zero-waste last-minute gifts

Maybe it was very difficult to get original gifts for our family or friends this year. I will bring you 3 quick zero-waste gift ideas with many interesting not sponsored links which you can give to almost everyone. Additionally, you can feel worthier because you in fact helped our planet too.

Letošní rok bylo pravděpodobně o moc těžší sehnat originální dárky pro naše nejbližší. Přináším 3 rychlé nápady na zero-waste dárky pod stromeček se spoustou zajímavých nesponzorovaných odkazů, kterými můžete obdarovat úplně kohokoliv. Navíc s hřejivým pocitem, že pomáháte naší drahé planetě.

  1. Zážitek / Experience

Možná to není už nejoriginálnější nápad ve své podstatě, ale taky vás možná nenapadlo, že je to nakonec i poněkud “eko”. Není nic snazšího, než vybrat nějakou událost, která by mohla daného člověka potěšit nebo zajímat. Nemusíte se držet klasiky a vybírat pouze masáže či večeře. Co takhle pár hodin cizího jazyka či lekce na hudební nástroj nebo tance?

It’s not the most original idea ever I know, but did you realized that these gifts are very eco too? Plus it’s nothing easier than choosing some event which your mates can be interested in. You cant pick only classical ways like massages or dinners. What about a few language lessons, musical instruments or dance?

Odkazy / Links:

Online musical instrument courses

Preply gift card for all languages (online lessons)

2. Příspěvek na charitu / Donation

Absolutně bez odpadu a ještě s úžasným záměrem pomoci. Pokud má někdo z vašich blízkých rád charitativní projekty a rád sám pomáhá, tak není nic krásnějšího, než pod jeho jménem přispět na některý z charitativních projektů. Můžete poslat děti z rozvojových zemí do školy, “adoptovat” na dálku ledního medvěda či jiné divoké zvíře nebo přispět na čištění oceánů, jako já.

These are completely zero-waste with the marvelous plan to help others. If someone enjoys giving and he/she donates regularly then there isn’t anything cuter than donating in honor of someone in some unique projects. You can send the children to school, “adopt” a polar bear or any wild animal, or support cleaning oceans like me.


Odkazy / Links:

Global giving: https://www.globalgiving.org/gifts/inhonor/

Gift adoption cards: https://gifts.worldwildlife.org/gift-center/gifts/Gift-Adoption-Cards.aspx

4 Ocean: Gift card

3. Zero- waste vychytávky / Zero waste products

Možná někoho alespoň trochu zajímá udržitelný životní styl zero-waste. Jak by taky ne, spousta z těchto věcí se staly i velmi populární na sociálních sítích. Darovat někomu některou z eko vychytávek jako jsou krabičky na svačinu, síťovka či cestovní hrnek na kávu jsou dnes více než žádané. Možná tím i ostatní zaujmete a třeba i začnou sami objevovat, jak svůj způsob života trochu pozměnit a navíc předcházíte tvoření dalšího odpadu – a to má smysl!

For those who love the ecological and zero-waste lifestyle too. It’s quite typical now because some things become enormously popular on social sites. You can give someone some clever kinds of stuff like snack boxes, net bags, takeaway coffee cups – which are very needed now. Maybe you can inspire others, and they will start discovering the new ecological lifestyle and you prevent creating another waste so it really makes sense right!

Odkazy / Links:

Czech net bag

Coconut bowls

Original ceramic takeaway coffee cups

Wraps for snacks from bee wax on Amazon

CZ: Kniha o problematice znečištění oceánů s velrybou (nejen pro děti): Gréta

EN: Zero-waste stylish book: Sustainable Home : Practical projects, tips and advice for maintaining a more eco-friendly


P.S. Tohle není sponzorovaný post, všechny odkazy jsem vybrala sama na základě mých preferencí a oblíbenosti. 🙂

P.S. This is not a sponsored post, I choose all links which interest me according to my needs or preference. 🙂

Krásný vánoční čas přeje Vaše
Have a beautiful Xmas time

Ann

Ann
Ann

Born in the Czech Republic, I spent 4 years in Spain, which is why the Mediterranean Sea holds such a special place in my heart. Fluent in Czech, English, and Spanish, I embrace the lifestyle of a digital nomad, currently traveling across the world. I studied at a classical music conservatory – playing the clarinet. I’m passionate about books, art, mindfulness, and the traditional slow-paced way of life. The night sky, sunsets, and the pleasure of tasty homemade vegetarian food make me excited.

Find me on: Web | Instagram

1 Comment

  1. 27. 12. 2020 / 11:15

    I’m extremely pleased to discover this website. I wanted to thank you for ones time just for this fantastic read!! I absolutely enjoyed every part of it and i also have you bookmarked to see new stuff in your site.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *