Jak často si dopřáváte #čas jen sami pro sebe? Může ho být příliš anebo naopak žalostně málo?

Jste unavení a bez energie a vaše práce ztrácí potřebný elán? Čím dál méně se smějete a začíná vám být špatně při pohledu na nevyžehlené prádlo, neumytá okna a další domácí práce? Varovný signál v těle svítí jako světlomet od majáku na kilometry daleko a jakýkoliv spor s partnerem se velmi snadno vystupňuje na obrovskou záležitost. Tak proč svítí? Trávíte málo času s tou nejdůležitější osobou. Správně strávený čas o samotě vede k vaší psychické rovnováze a pohodě a není radno ho podceňovat. Už se těšíte až si v klidu prolistujete časopis nebo upustíte trochu páry v kavárně s kamarádkami?

Žijeme v době, kdy se na nás ze všech koutů světa valí tuny práce a povinností každý den. Chodíme do práce, do školy, podnikáme a doma musíme zastávat spoustu dalších neméně důležitějších rolí, jako jsou matka, otec, hospodyně, kuchařka, opravář apod. Mimo to máme každý svůj soukromý život plný přátel, kolegů, chození do kina a sportu, který nás baví. Je to obrovský kolotoč, který jede na plné obrátky od rána do večera. Jak z něj ven a jak v tomhle časovém a emocionálním presu zůstat v klidu a v pohodě a uchovat si svůj životní nadhled?

Začněte plánovat

O tzv. time managementu jsem psala v minulém článku, který si můžete připomenout zde. Vysvětlila jsem tam důležitost diáře a plánování pro ulehčení vašeho nejen pracovního života.

Pokud se cítíte na pokraji sil a je podle vás nejvyšší čas s tím něco udělat, tak do svého diáře zahrňte ze začátku pár hodin, později třeba celé odpoledne, jako čas pouze pro sebe. Můžete si naplánovat kosmetiku, masáž nebo jít s kamarádkou nakupovat. Taky si můžete vzít svůj oblíbený časopis do pěkné restaurace a dát si dobrý oběd či jít na jógu anebo prostě někam relaxovat, možností je spousta…

Pokud si tento čas ze začátku naplánujete závazně, např. s nějakou kamarádkou nebo se někde objednáte, nebude se vám to chtít okamžitě zrušit, pokud budete třeba pozadu s žehlením. Časem si z toho utvoříte zvyk a bude to čas, na který se budete velmi těšit.

Nezapomeňte si nejlépe vypnout telefon a neřešit v tomto čase žádné pracovní ani rodinné záležitosti, však ony těch pár hodin vydrží a nikam určitě neutečou.

Proč je to pro mě důležité a co tím získám?

  • Na prvním místě si rozhodně dobijete baterky a doplníte energii a elán, který jste postrádali a někde v záplavě povinností ztratili.
  • Vyčistíte si myšlenky a uvolníte tak místo dalším novým kreativním myšlenkám, na které jste dlouho čekali a ony prostě nepřicházely.
  • Budete schopní řešit spoustu stresových situací s větším klidem a nadhledem.
  • Začnete se mít rádi, a to je velmi důležité pro váš životní náhled na svět.
  • Můžete očekávat příval nových nápadů a efektivnější řešení všech problému díky odstupu, který si alespoň na chvíli dopřejete.

 

A co vztahy?

Já osobně miluju čas jen pro sebe a hrozně ráda si ho občas dopřávám. Myslím, že i když jste zamilovaní, měli byste mít ve vztahu čas i sami na sebe. Pokud tomu tak není, může z toho být do budoucna problém. Váš manžel nebo kluk si vás přece vybral, když jste chodila s kamarádkami nakupovat, cvičit a chodila na nejrůznější večírky a oslavy. Nezamiloval se do vás proto, že jste seděla doma a umývala nádobí nebo žehlila. To stejné platí i u mužů. Prostor a čas o samotě potřebuje zkrátka každý, měla by se mu tedy přikládat patřičná důležitost a rozhodně by se neměl podcenit. Být s druhým člověkem je krásné, ale být občas sami se sebou má taky své kouzlo. Navíc si uvědomíte spoustu věcí, které pro vás partner dělá a normálně byste si jich ani nevšimli, začne se vám stýskat, a to krásně oživí váš vztah.

Tak co, už plánujete na příští týden kolonku v diáři?

Já mám ze všeho nejraději, když jsem občas sama doma. Sleduju Sex ve městě nebo jiný podobný seriál, čtu časopisy o módě, občas si otevřu víno a nachystám si dobrou večeři…

Co nejraději děláte o samotě Vy? Napište mi!

 

Krásný den

Přeje

Vaše

 

Ann

 

 

Ann
Ann

Born in the Czech Republic, I spent 4 years in Spain, which is why the Mediterranean Sea holds such a special place in my heart. Fluent in Czech, English, and Spanish, I embrace the lifestyle of a digital nomad, currently traveling across the world. I studied at a classical music conservatory – playing the clarinet. I’m passionate about books, art, mindfulness, and the traditional slow-paced way of life. The night sky, sunsets, and the pleasure of tasty homemade vegetarian food make me excited.

Find me on: Web | Instagram

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *