Nový školní rok – jak se z toho (ne)zbláznit, návod pro studenty i rodiče

Ať už jste student či rodič, který má děti školou povinné, rozhodně víte, co znamená podzim. Není to jen opadávání listí, mlhy a sychravé počasí. Začíná nový školní rok a vy už se několik týdnů věnujete nekonečnému nakupování školních pomůcek, často s údivem, zda vám tohle všechno opravdu k něčemu bude a v neposlední řadě se to snažíte všechno vydržet. Uklidnění často přichází po čase, až se všechno zase zaběhne. Nervy na dranc a to ještě nezačaly domácí úkoly a náročné učitelky. Jak se z toho všeho nezbláznit a udržet si zdravý rozum?

Příprava je matkou moudrosti

Ani ne tak opakování, jako spíš správná příprava je klíčem k dobrým známkám a bezproblémovému proplouvání školních dní. Pokud zanedbáte svoji přípravu, tak se nikdy neposunete dál. Párkrát vám to možná vyjde a budete mít štěstí, ale později přijdou jiné zkoušky a další písemky a budete ztracení. Stejně tak to platí i v životě, pokud něco zapomenete a neuděláte, bohužel se vám to dřív či později vrátí, pokud budete tzv. „vždy připraveni“, je to obrovská výhoda nejen do života.

Jak přestat zapomínat

Kdo by si mohl pamatovat nekonečné seznamy úkolů a věcí, co musíte umět, nesmíte zanedbat a co si musíte dokoupit? Odpověď zní NIKDO. A pokud nevíte jak z toho ven, tak použijte zlatý deníček z první třídy nebo diář v mobilu a máte vyhráno. Není nic snazšího, než používat diáře a seznamy a jít vždy postupně a popořadě škrtat splněné úkoly.

Každá válka s učitelem je předem prohraná

Každý, kdo válčí s učiteli je tak trochu sebevrah. Jasně, dělali jsme to všichni, obzvlášť v pozdějších ročnících, kdy naše ego stoupalo do vesmíru a učitel byl prostě „divnej“ nebo „nefér“ apod. Učitelé jsou jen lidé a spousta z nich může mít milion chybiček. Pokud ale plujete na jedné lodi a chcete zápasit s učiteli, tak nikdy nedopadnete dobře. To si pamatujte. Je to z toho důvodu, že učitel chtě nechtě je vždy ve škole nad vámi a většinou pokud si postaví hlavu nebo jej hodně naštvete, tak s ním nehnete ani o píď. Je to skvělá zkušenost pro vaši budoucí práci. Většina lidí zjistí až v zaměstnání, že šéf je prostě šéf a musí to buď respektovat anebo můžou odejít. Stejné je to i ve škole, tam je vaším šéfem vždy učitel.

Zapomeňte na pocit méněcennosti

Nikdy, ale opravdu nikdy se neciťte méněcenněji než ostatní jen proto, že vám třeba něco hned nejde. Každý umí něco jiného, každý jinak přemýšlí a každý je v něčem jiném dobrý. Je to složité a rozhodně si nepřidělávejte vrásky z toho, že nejste dobří třeba v matematice, zatímco ostatní v ní excelují. Každý jsme jiná osobnost a nenechte si ve škole podkopat svoje sebevědomí. To stejné platí pro rodiče: buďte chápaví a tolerantní, pokud vašim školákům hned něco nejde!

Každý je génius. Ale pokud budete posuzovat rybu podle její schopnosti vylézt na strom, bude celý svůj život žít s vědomím, že je neschopná.

Albert Einstein

Jakýkoliv stres je out

Jakékoliv stresování se z písemek, zkoušek apod. je úplně zbytečné. Nezapomínejte na to, že jste jen ve škole a že zase o nic tak hrozně velkého nejde. Jsou daleko horší věci v životě. Časem si ani většinou nevzpomenete, jaké jste měli vysvědčení a věřte mi, že to není zase až tak podstatné. Známky přeci neměří vaši inteligenci! To si zapamatujte, až se budete příště stresovat. Tím vám nechci radit, ať na známky úplně kašlete a je vám to jedno, ale spíš to přestaňte brát tak smrtelně vážně.

Školní léta mají své kouzlo

Hlavně si svoje školní léta užijte, uvidíte, že na ně ještě jednou budete vzpomínat. Vzdělání je důležité, ale musíte ho správně chápat – všechny naučené věci ihned použít v praxi a hlavně se nikdy v životě nepřestat učit! A co je ze všeho úplně nejdůležitější? Pochopit, že chybami se člověk učí, takže chybovat je lidské, ale nesmíte zapomenout se ze všech chyb poučit! Většina lidí se bojí chybovat, ale nechápou, že právě tyto chyby je posunují dál, proto nebuďte takoví a nebojte se chybovat s důsledným poučením!

 

Úspěšný školní rok

Vám přeje

Vaše

 

Ann

 

Ann
Ann

Writes this blog for joy, happiness. Spreading love, healthy tips, fashion trends, and a healthy lifestyle over the world. She is trying to discover an easy way for everybody to help and understand the planet. She loves the sea, exploring new places, lovely dresses, food, coffee, and fresh flowers. She is just another free soul.
Thank you so much for every visitor, comment, or sharing.
Live your life every day don’t wait for Friday or Monday because #lifeisabeachcocktail . com !

Find me on: Web | Instagram

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *