#Módní peklo – 3 nejčastější módní prohřešky, kterých se často dopouštíme

Je veřejným tajemstvím, že my Češi a móda nejsme dost často nejlepší kamarádi. Přitom je to taková škoda. Dle nejrůznějších průzkumů máme prý nejkrásnější ženy na světě, problémem prý ale je, že se dost často neumí hezky obléci. Muži jsou na tom většinou ještě hůře. Móda zkrátka tady u nás není prioritou, za kterou utrácíme a ani prioritou, za kterou bychom se honili. Je nám to dost často prostě fuk. Není to škoda? Pojďme se společně podívat na ty nejhorší módní hříchy, které každý den vídáme na ulicích…

1) Legíny zkrátka nejsou pro všechny a nehodí se ke všemu

Módní boom již několik let zažívají všemožné pestrobarevné či jednobarevné legíny. Můžete si dnes vybírat z všemožných vzorů a potisků. Prvním předpokladem pro legíny je ale určitě vaše postava. Dle mého názoru by se měly legíny vyrábět jen do určitých velikostí. Zní to možná vtipně, ale ne každá paní či slečna si je vědoma svých proporcí a potom to bohužel vypadá ne moc lákavě. Dalším problémem je to, že velmi často právě u těchto větších velikostí se látka natáhne a legíny se stanou průhlednými, důsledek si jistě domyslíte sami. Navíc si myslím, že legíny jsou vhodné na cvičení, běh, do fitka nebo na nějakou neformální příležitost. Myslím ale, že jsou naprosto nevhodné v práci (např. při obsluze v restauraci, kde už se legíny zřejmě stávají pracovním úborem) a i do společnosti či do divadla nejsou dvakrát vhodné. Takže pokud milujete legíny, tak je doporučuji dámám s pěknou štíhlou postavou, rozhodně neprůsvitné a spíše na neformální příležitosti.

HOT: neformální akce, sport, štíhlá až plnoštíhlá postava, mladé ženy a dívky

NOT: větší konfekční velikost, společenské akce, plesy, starší dámy

 

2) Nevhodné kombinace vzorů a barev

Správné sladění barev a jejich celková typografie je celá věda. Rozhodně si ale nemusíte myslet, že je to něco, co nemůžete zvládnout každý den ráno před zrcadlem. Pokud nemáte o barvách nejmenší tušení, nebylo by na škodu si aspoň jednotlivou barvu prostudovat a zjistit, co způsobuje. Dost málo žen totiž ví, které barvy lichotí jejich postavě a které nikoliv. Podle mě je třeba naprosto nezbytné vědět, že bílá barva opticky rozšiřuje. Pokud máte náhodou větší boky, tak si rozhodně neberte bílé sukně a kalhoty. V tomto případě vám totiž bílá barva moc nezalichotí. Za to třeba černá vám je opticky zmenší a budete se cítit i vypadat hubenější. Spousta lidí tato pravidla zná, ale rozhodně se jimi všichni neřídí.

Také by bylo na místě znát alespoň několik léty prověřených barevných kombinací – např.: černá a bílá, černá a červená, růžová a černá apod. Určitě časem zjistíte, že třeba v zelené a červené připomínáte spíše vodníka a v béžové a bílé se tak nějak ztrácíte.

Dalším velkým průšvihem je kombinace vzorů celého vašeho outfitu. Například není dobré mít maskáčové kalhoty, k tomu růžové tričko s květinami a kabelku s proužky. Ano, tohle je trochu extrém od kolotočů, ale i takové podobné výtvory jsem několikrát viděla. Většinou platí, že pokud máte někde jeden vzor, tak ho nekombinujte s žádným jiným vzorem. Samozřejmě vyjímka potvrzuje pravidlo a trocha extravagance se taky občas hodí. Nicméně myslím, že není nutné to každý den přehánět. Pokud si tedy vezmete košili s proužky, doporučuji jednobarevné kalhoty, kabelku i sako bez vzoru, barvy můžou zůstat různé. Nakonec se snažte celý celek outfitu doladit, ať nehrajete všemi barvami a aby se barvy nepřekrývaly. Barevně podtrhnout celý look můžete i doplňky – šátek, líčení, kabelka, pásek. Nezapomeňte také na boty, většinou vypadá nejlépe, když jsou sladěny s kabelkou nebo s jinou částí outfitu.

HOT: 1 vzor + barvy, prověřené barevné kombinace, sladění v jemných tónech, znalost barev a optických kontrastů

NOT: kombinace všemožných vzorů, neprověřené kombinace barev, přílišná barevnost a nesladěnost, nevhodný výběr barev k typu postavy

 

3) Muži: košile s krátkým rukávem a kalhoty, jako kdybyste čekali velkou vodu nejsou zrovna #TOP

Čeští muži (převážně starší) nechtějí o módě dost často ani slyšet. Myslím, že je to škoda, protože když se mrknete třeba na Jih, tak tam i starší muži o sebe velmi pečují a stejně tak se zajímají i o oblékání. Nejhorším prohřeškem a podle mě i nejčastějším je, že dost často nosíte košile s krátkým rukávem do společnosti anebo vám vyčnívají části lýtka zpoza nohavic, když si sednete! Myslím, že všichni moc dobře víme, jak by to mělo být. Pánové by neměli na krátký rukáv ve společnosti ani pomyslet a zároveň by si měli dávat pozor na svoje nohavice a holé nohy. Tajemstvím jsou dobře padnoucí společenské kalhoty a vhodné ponožky. Společenská košile s krátkým rukávem by se podle mě ani neměla vyrábět. Jiný typ košilí, také s krátkým rukávem – sportovní – vhodný třeba na pláž nebo na procházku po městě, to je jiná věc. Musím české muže ale ujistit, že přesto že jsme severněji od jižních zemí, tak tam celé léto většinou neuvidíte muže v práci oblečeného v košili s krátkým rukávem, a to i přesto, že je tam mnohonásobně tepleji. Prostě respektují módu a tradici i v ty nejteplejší dny v létě. Pod společenské kalhoty bych vám doporučila nosit raději černé podkolenky a košile s krátkým rukávem už do společnosti prosím nenoste!

HOT: košile s dlouhým rukávem do společnosti nebo na obchodní jednání, dobře padnoucí společenské kalhoty (doporučuji si v nich sednout při zkoušení) a k nim zvolit nejlépe černé, oblekové podkolenky

NOT: košile s krátkým rukávem do společnosti nebo na obchodní jednání, krátké nohavice u kalhot, nevhodné ponožky

Krásné a stylové dny

přeje

Vaše

 

Ann

Ann
Ann

Born in the Czech Republic, I spent 4 years in Spain, which is why the Mediterranean Sea holds such a special place in my heart. Fluent in Czech, English, and Spanish, I embrace the lifestyle of a digital nomad, currently traveling across the world. I studied at a classical music conservatory – playing the clarinet. I’m passionate about books, art, mindfulness, and the traditional slow-paced way of life. The night sky, sunsets, and the pleasure of tasty homemade vegetarian food make me excited.

Find me on: Web | Instagram

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *