Raw pistachio cake with orange blossoms

Once in a while, it can be hard don’t be fooled by a sweetness. In these times is better to choose rightly – raw cakes are extraordinary because of their fresh taste. Plus they are really healthful and nourishing because a dessert mostly contains nuts, healthy fats, and sweeteners. This pistachio cake with orange blossom was definitely an impressive experience…

Někdy může být těžké nepodlehnout touze po sladkém. V takových chvílích se vyplatí vsadit na jistotu – raw dorty bývají nepřekonatelné čerstvou a výjimečnou chutí. Navíc jsou zdravé a velmi výživné, protože se často skládají z ořechů, zdravých tuků a sladidel. Tento pistáciový dort s vůní pomerančového květu byl rozhodně nevšedním zážitkem…

Tento recept jsem objevila na stránce Unconventional baker plné úžasných receptů a hned mě zaujal kvůli spojení pistácií a pomerančových květů. Zrovna v dubnu se tady ve Španělsku linula vůně těchto aromatických pomerančovníků úplně všude, a tak jsem si jich několik nasbírala a vytvořila si svoji čerstvou pomerančovou vodu do receptu. Pokud však nemáte pomerančové květy při ruce, můžete si tuhle nádherně voňavou vodu koupit například zde (koupíte tady také raw pistácie, které jsou základem pro korpus).

I discovered the recipe on this amazing website – Unconventional baker – full of the perfect recipes and loved it from first sight because of the connection of the pistachios and orange blossoms. In fact, there was a smell of orange blossoms last month in Spain on every step. Therefore, I plucked a few and I made my fresh orange blossom water to this recipe. If you don’t have this opportunity, you can buy the orange blossom water for example here.

Recipe: Raw pistachio cake with orange blossoms
Recept: Raw pistáciový dort s pomerančovými květy
originál od Unconventional baker.com

Suroviny / Ingredients:

krusta / crust:

1/2 hrnku raw pistácií
1/2 cup raw pistachios

6 sušených a vypeckovaných Madjool datlí
6 soft medjool dates,pitted

1 lžíce medu
1tbsp honey

1/8 lžičky soli
1/8 tsp salt

náplň / filling:

2 střední avokáda, oloupané a vypeckované
2 medium avocados, de-seedes and peeled

5-6 lžic medu
5-6 tbsp honey

1 lžíce citrónové šťávy
1tbsp lemon juice

1 lžička pomerančové vody
1 tsp orange blossom water

1/8 lžičky soli
1/8 tsp salt

1/4 hrnku raw pistácií
1/4 cup raw pistachios

na dekoraci / optional decorating:

pistácie, květiny
pistachios, flowers

Postup / Instructions:

  1. Dejte všechny suroviny na krustu do mixéru kromě medu a zpracujte na drobenku. Přidejte med a umixujte znovu v lepivou pastu, kterou následně přesuňte do dortové formy and dejte do mrazáku během tvoření druhého kroku.
  1. Place all crust ingredients, except honey, into a food processor and process into a crumble. Add honey and process again into a sticky crumble. Transfer this mixture into a cake form and place in the freezer while working on the next step.

2. Umixujte všechny suroviny kromě pistácií do hladké podoby. Přidejte pistácie a mixujte jen chvilku, aby zde zbyly kousky ořechů na chuť. Vyklopte náplň na hotovou krustu do formy a můžete ozdobit dle vaší chuti. Zmrazte 4-5 hodin nebo přes noc. Zbytky dortu uchovejte v mrazáku.

2. Blend all filling ingredients, except pistachios, in a power blender until a smooth mixture forms. Add in pistachios and pulse or blend so that they are not fully blended and you can still see visible specs in the filling. Transfer the mixture into your prepared crust shell. Sprinkle with any decorative toppings. Freeze for 4-5 hours or overnight. Keep leftovers frozen.

Dobrou chuť!
Enjoy!

Ann
Ann

Born in the Czech Republic, I spent 4 years in Spain, which is why the Mediterranean Sea holds such a special place in my heart. Fluent in Czech, English, and Spanish, I embrace the lifestyle of a digital nomad, currently traveling across the world. I studied at a classical music conservatory – playing the clarinet. I’m passionate about books, art, mindfulness, and the traditional slow-paced way of life. The night sky, sunsets, and the pleasure of tasty homemade vegetarian food make me excited.

Find me on: Web | Instagram

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *