Italian Shrimp Pasta #glutenfree / Italské těstoviny s krevetami nejen pro sváteční stůl #bezlepku

Někteří lidé milují čas u dobrého jídla se svou rodinou. A musím říct, že v jižních zemích je skoro každé obyčejné jídlo jako malá oslava. Není nic lepšího, než když se sejde celá rodina, uvaří si společně kvalitní, domácí jídlo a upřímně si na něm pochutná...

Some people love the time when all family members meet for good food. And I have to say in the southern countries is every normal meal as a small celebrating. Isn’t it perfect when you meet the whole family and you cook quality home food and really enjoy it?

Moje mamka je u mě tento týden na návštěvě a tak jsme včera nakoupily čerstvé mořské plody a uvařily jsme perfektní těstoviny s krevetami. Vypadaly krásně a chutnaly ještě lépe, a tak jsem se rozhodla s vámi na ně sdílet recept, abyste je mohli také ochutnat. Hodí se na každý sváteční i nesváteční stůl. Co takhle letos přes svátky vyzkoušet něco nového a překvapit rodinu italským vánkem?

My mom visited me this week so we bought fresh seafood and we cooked together fabulous shrimp pasta yesterday. It looks nice and it was delicious so I realized to share a recipe with you. And if you can taste it at your home too. It is perfect for every occasion. Do you want something new for your family especially at Christmas?

Suroviny / Ingredients:

bezlepkové špagety (pro cca 4 porce 500g) / gluten free spaghetti (500g for 4 people)

půl kila celých krevet / O.5 kg whole shrimp

3 stroužky česneku / 3 garlic cloves

olivový olej / olive oil

sůl, chilli, pepř / salt, chili, pepper

3 lžíce pasírovaných rajčat / 3 tablespoons tomato paste

hrst čerstvé petržele / handful of fresh parsley

bílé víno na podlití / a little bit of wine

Postup / Instructions:

Na olivovém oleji osmahneme česnek, následně přidáme krevety, které podlijeme vínem, ochutíme kořením a přimícháme rajčata. Omáčku chvíli podusíme, aby se krevety uvařily.

In pan on medium-low heat, add the extra virgin olive oil. Saute the garlic until sizzling but not browned and add shrimps. Then pour wine and add spices with tomatoes. All ingredients stew until shrimps will be done.

Mezitím si rozvaříme slanou vodu na těstoviny a uvaříme špagety do podoby “al dente”, podle návodu na obalu. Špagety scedíme a přihodíme na pánev za krevetovou omáčkou a několik minut na mírném plameni pořádně promícháme.

Bring a pot of salted water to boil. Cook the spaghetti al dente, according to package instruction. Add spaghetti to the sauce and mix it a couple of minutes for low heat together.

Nakonec přidáme nasekanou čerstvou petržel, kterou dobře promícháme a okamžitě podáváme.

On the end add fresh and cut parsley, mix and you can immediately serve it.

Dobrou chuť! / Enjoy your meal!

Ann
Ann

Born in the Czech Republic, I spent 4 years in Spain, which is why the Mediterranean Sea holds such a special place in my heart. Fluent in Czech, English, and Spanish, I embrace the lifestyle of a digital nomad, currently traveling across the world. I studied at a classical music conservatory – playing the clarinet. I’m passionate about books, art, mindfulness, and the traditional slow-paced way of life. The night sky, sunsets, and the pleasure of tasty homemade vegetarian food make me excited.

Find me on: Web | Instagram

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *